Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Nowe FPGA - Trendy, a rzeczywistość...

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Nowe FPGA - Trendy, a rzeczywistość...

Postautor: pajaczek » 4 cze 2010, o 19:39

Przeczytałem sobie właśnie artykuł o Arii II. Układy się zapowiadają pięknie, ale byłem ciekaw ile sobie producent za takie cacuszka życzy. Oczywiście nie spodziewałem się cudów, wiem że to są skomplikowane układy, których jak słusznie Piotr Zbysiński zauważył nie będzie miał szans wykorzystać prawie żaden z nas, i to nie ze względu na cenę układu, lecz jego możliwości oraz obudowy. A jednak czasem chciało by się pobawić też tymi najnowocześniejszymi zabawkami.
No więc zaglądając na strony producenta Arii możemy przeczytać że seria II ma kosztować od 600 do 2000 dolarów (z pięknym nagłówkiem zwiastuna "Arria II GX FPGAs: Low-Cost Transceiver FPGAs with High-End Capabilities"), najdroższy Stratix u Farnella (Stratix II, w momencie gdy Altera szykuje się jak widzę do Stratixa V) to wg. cennika niemal 8,5 tys Euro (sic), (Arri II jeszcze oczywiście nie ma). Czy to może ja źle wiedzę i to ceny nie za pojedyncze układy ;).

Zastanawiam się więc jaki jest target tych układów. Zwłaszcza tych "tańszych inaczej". Bo chyba nie ten z obrazka rozpoczynającego artykuł w EP. Przecież gotowe rozwiązanie z takim układem to nie jedynie sam chip FPGA, ale 100 innych również kosztownych składowych.

Żeby nie było, nie mam absolutnie pretensji do EP że zamieszcza takie artykuły, zwiastunów nowych technologii nigdy za wiele.

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 5 cze 2010, o 23:29

Fajny post, celne uwagi, jestem szczerze zobowiazany.
Wspolczesne FPGA maja "przechalpane", bo - jak pare razy pytal mnie Marek Dzwonnnik "w czym jest sens ich uzywac?" - aplikacje dla drogich w PL rzadko sie zdarzaja (wiec nie sa uzasadnione). Dyskusyjne jest takze stosowanie tanich ukladow FPGA (jak Spartany czy Cyclone), bo beda zawsze drozsze od tanich uC (czy na pewno w DSP?). Na szczescie zasoby logiczne tanich FPGA pozwalaja implementowac w nich nie tylko same uC/uP, ale takze kompletne zestawy modulow peryferyjnych, co umozliwia latwe wykorzystanie elastycznosci logiki konfigurowalnej w aplikacjach, w ktorych podstawowym kryterium nie jest obnizenie kosztu o 2,72 PLN ;-) Z praktyki wiem, ze takie sa.
ARRIA, podobnie jak i VIRTEXy nie naleza do grona ukladow masowo sprzedawanych w naszym kraju, ale orientacja w ich budowie, wyposazeniu i mozliwosciach, daja informacje o tym co nas spotka (w klasie low-end) za 2...4 lata. Tak sie dzialo dotychczas i dlatego warto wiedziec, co sie teraz dzieje w ukladach z gornej polki. Do kupna nie namawiam.
Takie artykuly to takze (pewien) sposob na wyjscie z getta AVR.
Do FPGA Altery wroce w EP od wrzesnia, w przykladach na Cyclone IV. Maja one w srodku troche z ARRII, ale - na szczescie - "polska" cene.
Pzdr
PZb

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 6 cze 2010, o 23:55

Takie artykuly to takze (pewien) sposob na wyjscie z getta AVR.
Zwłaszcza że Atmel wziął się na sposób i po dobrym rozpropagowaniu pnie ceny układów AVRowych w górę i to niemiłosiernie.

Co do samych FPeG możliwości fakt... fascynują ale imo są uzasadnione na dzień dzisiejszy albo da zabawy przy nieograniczonych kosztowo projektach albo do pracy przy zadaniach przy których normalny procek nie wyrobi szybkością.

Inną bajką jest ich cena... pewnie przy produkcji miliona sztuk cena mocno spada ale do zastosowań mało seryjnych raczej cena powali wiele możliwych zastosowań.

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 7 cze 2010, o 09:25

Z cenami nie jest wcale zle, jesli wziac pod uwage realne mozliwosci FPGA. Nie sa jednak one - podobnie jak DSP czy szybkie wspolczesne uP (typu OMAP, a nawet AVR32) - kazdemu i w kazdej aplikacji potrzebne.
W kazdym badz razie trend cenowy jest "jedynie sluszny", co znaczy ze FPGA tanieja dajac coraz wiecej ;-)
Pzdr
PZb

P.S. Ceny ATmega itp. wzrosly z powodu zapasci produkcyjnej na rynku. Wroca za jakis czas "na miejsce".

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 7 cze 2010, o 19:11

No fakt faktem, że podałem wyżej najbardziej skrajne "perełki". Te modele nawet nie wyobrażam sobie w jakim projekcie mogły by być zastosowane, może jakieś projekty badawcze z jak to Czajnik ujął "nieograniczonym kosztowo" budżetem.

Z drugiej strony w takiej Arri II czy Cyklonie IV (których ceny wyglądają już całkiem przyzwoicie, od... 30 dolarów o ile pamiętam?) nie osiągniemy "nawet" USB3 ;) Nie nie... żartuję, to co jest to naprawdę dużo (trochę chyba szkoda, że Cyklon nie ma PCIe Hard IP, ale pewnie wówczas ich cena by wywindowała - poprawka, wersja GX ma). Choć patrząc na zapowiadane Stratixy V, z 66 kanałami 12.5Gbit lub 4 kanałami 28Gbit 8) pytanie jakie będą ich ceny, oraz kiedy ostatecznie ujrzą światło dzienne.

Na pewno jest też pozytywem dla szarych ludzi pojawianie się takich wydumanych i znacznie przerastających większość potrzeb układów. Słusznie podkreślony spadek cen, jaki muszą sobą pociągnąć na innych, znacznie prostszych układach... no bo drugie rozwiązanie, czyli wycofanie poprzednich generacji chyba nie będzie wchodziło w grę tak łatwo.

A z cenami OMAPow też nie jest tak źle (50+ dolarów za OMAP3, bo 4'ki nie są dostępne dla szerszego grona), gorzej z ich wlutowaniem ;)

No nic... odpowiem sobie jednak na jedno z głównych pytań, jakie zadałem w pierwszym poście: głównym powodem powstawania tych układów jest... wojna o palmę najlepszego. Przynajmniej taka wizja mi się osobiście podoba i bardzo by mnie cieszyła, bo prowadziła by do wniosków j/w.

PS. Czajnik, do wielkoseryjnych projektów, to pewnie lepszym pomysłem będzie wersja HardCopy tych układów ;)

Edit: poprawa dotycząca funkcjonalności.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości