Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Montaż przekaźnika przy gnieździe 230V - jaka obudowa?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

MES Mariusz
-
-
Posty: 91
Rejestracja: 17 lut 2005, o 12:02
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Montaż przekaźnika przy gnieździe 230V - jaka obudowa?

Postautor: MES Mariusz » 14 kwie 2010, o 22:54

Witam.

Dziś wykonałem pierwsze próby zamocowania w istniejącej puszcze elektroinstalacyjnej (w której do tej pory było zamontowane gniazdo sieci 230V) przekaźnika Relpol-85 (do sterowania tym gniazdem) - adaptacja sieci inteligentnej do istniejącej instalacji 230V.

Efekty nie są rewelacyjne. Przy przewodzie typu drut (nie linka) zamocowanie przekaźnika Relpol-85 + dodatkowa kostka łączeniowa (zamknięcie tego w puszce) graniczy z cudem. Zadanie niewykonalne na masową skalę.

Przyszedł mi natomiast do głowy pomysł mocowania bezpośrednio nad gniazdem 230V małej obudowy o szerokości typowego gniazda sieciowego, wysokości ok. 3 cm, w której znajdował by się przekaźnik i kostka łączeniowa. Wszystko wskazuje na to, że byłoby to rozwiązanie optymalne i pozostaje poszukać obudowy.

Zanim jednak to zrobię, chciałbym się upewnić, czy ktoś już wcześniej nie "walczył" z podobnym problemem? A może ktoś zna symbol / producenta obudowy idealnej do takiego przeznaczenia?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 14 kwie 2010, o 23:18

Zadanie niewykonalne na masową skalę.
Na masową skalę, to można by się pokusić o zaprojektowanie własnego wzoru gniazdka, z wbudowanym przekaźnikiem. Oczywiście nie jest to zadanie dla małych graczy. Najlepszym rozwiązaniem było by zapewne dopasowanie się do jakiegoś systemu modularnego (może w układzie/kooperacji z danym producentem) tak, by nie powtarzać "korpusu", a mieć tylko taki jeden, zmieniając jedynie "maskownice" mamy wiele wzorów.
Przyszedł mi natomiast do głowy pomysł mocowania bezpośrednio nad gniazdem 230V małej obudowy o szerokości typowego gniazda sieciowego, wysokości ok. 3 cm, w której znajdował by się przekaźnik i kostka łączeniowa. Wszystko wskazuje na to, że byłoby to rozwiązanie optymalne i pozostaje poszukać obudowy.
To ja myślałem nad innym rozwiązaniem. Puszka 80, ale ze zwężką, albo częściowo zaślepiona od frontu, tak by można było zamocować klasyczne gniazda (fi 60) a jednocześnie mieć więcej przestrzeni w środku. Jak już idziemy w "masową skalę" i dedykowane obudowy, to czemu nie wykonać takich.

ar
-
-
Posty: 56
Rejestracja: 30 maja 2007, o 19:44
Lokalizacja: poznań

Postautor: ar » 15 kwie 2010, o 08:26

Witaj
Sprawdz proszę (nie jestem pewien), ale mam wrażenie że są puszki instalacyjne do gniazdek o większej głębokości. Może tam Ci się zmieści.
Pozdrawiam

MES Mariusz
-
-
Posty: 91
Rejestracja: 17 lut 2005, o 12:02
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: MES Mariusz » 15 kwie 2010, o 22:50

Zadanie niewykonalne na masową skalę.
Na masową skalę, to można by się pokusić o zaprojektowanie własnego wzoru gniazdka, z wbudowanym przekaźnikiem. Oczywiście nie jest to zadanie dla małych graczy. Najlepszym rozwiązaniem było by zapewne dopasowanie się do jakiegoś systemu modularnego (może w układzie/kooperacji z danym producentem) tak, by nie powtarzać "korpusu", a mieć tylko taki jeden, zmieniając jedynie "maskownice" mamy wiele wzorów.
To byłoby rozwiązanie idealne. Nie byłoby problemu, gdyby na rynku istniały gniazda sieciowe z wbudowanym przekaźnikiem. Zlecenie produkcji gniazda nie jest głupim pomysłem, tyle, że daje tu o sobie znać perspektywa pojęcia masowości. Obawiam się, że to co dla mnie jest skalą masową (np. 50 gniazd w jednym budynku) nie będzie "masówką" na skalę rynkową. Chyba, że kilka firm/wykonawców byłoby zainteresowanych takim produktem - być może wtedy zlecenie produkcji dedykowanego gniazda stałoby się realne.

Wypuszczenie na rynek gniazda z przekaźnikiem, totalny brak konkurencji... Może to żyła złota? :)

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 17 kwie 2010, o 09:46

Potwierdzam istnienie puszek o różnej głębokości. Teraz sobie nie przypomnę jaką maksymalną widziałem ale myślę że z 7-8 cm to było. Wycieczka do najbliższej Castoramy rozwieje wszelkie wątpliwości;) Pamiętam że montaż ściemniacza tak żeby maskownica była idealnie równo ze ścianą który w normalnej puszce był prawie niewykonalny, w takiej głębszej okazał się banalny...

MES Mariusz
-
-
Posty: 91
Rejestracja: 17 lut 2005, o 12:02
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: MES Mariusz » 17 kwie 2010, o 21:58

I co? Wykuwać starą puszkę, powiększać otwór, osadzać nową? Tak to można pobawić się z jedną puszką ;-). Ale jak dostaniesz zlecenie montażu instalacji inteligentnego systemu w budynku gdzie znajduje się ze 100 gniazd sieciowych, to pogłębianie każdej mija się z celem.

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 18 kwie 2010, o 08:29

Ano właśnie miałem wczoraj jeszcze dopisać że wszystko zależy od etapu inwestycji. Pogłębianie starej puszki wcale wesołe nie jest, zwłaszcza jak ściana jest nie wiele grubsza od głębokości nowej;) Ale jeżeli jest to przewidziane na etapie montażu puszek to najlepsze rozwiązanie...

ar
-
-
Posty: 56
Rejestracja: 30 maja 2007, o 19:44
Lokalizacja: poznań

Postautor: ar » 18 kwie 2010, o 14:56

Witam
Oczywiście wymiana puszki (puszek) wymaga trochę pracy. Ale przecież i tak instalacja musi być przerabiana. Trzeba dociągnąć okablowanie sterujące. A ponadto - jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 18 kwie 2010, o 17:17

Ale przecież i tak instalacja musi być przerabiana. Trzeba dociągnąć okablowanie sterujące.
Niekoniecznie...

ar
-
-
Posty: 56
Rejestracja: 30 maja 2007, o 19:44
Lokalizacja: poznań

Postautor: ar » 19 kwie 2010, o 08:13

Faktycznie, nie trzeba kabli jeżeli będziemy pojedyńczy punkt z pilota, ale miałem na myśli ogólny przypadek (a nie szczególny), gdy sterujemy z centrali.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 19 kwie 2010, o 12:57

ar, Z centrali też można. Każde pomieszczenie (lub kilka sąsiednich) ma 1 zbiorczego "pilota", który jest przewodem sterowany z centrali, ale w pomieszczeniu steruje już wszystkim (światło, gniazda, żaluzje) radiowo. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie może okazać się znacznie tańsze niż kucie i ciągnięcie dodatkowych przewodów.

ar
-
-
Posty: 56
Rejestracja: 30 maja 2007, o 19:44
Lokalizacja: poznań

Postautor: ar » 20 kwie 2010, o 08:58

Oczywiście zawsze można coś wymyslić. Można by też zastosować transmisję po sieci energetycznej.Nigdy jednak nie spotkałem rozwiązania z wspólnym pilotem. To Twój pomysł czy praktyczne, istniejące rozwiązanie. Jeżeli tak to podaj proszę jakieś namiary (linki). Chętnie się temu przyjrzę. Tyle tylko że zaczeliśmy od umieszczeniu przekażnika w gniazdku, nie znając koncepcji systemu.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 20 kwie 2010, o 10:51

ar, To jedno z moich koncepcyjnych rozwiązań, które nie jest jeszcze skończone, więc publicznie żadnej dokumentacji jeszcze nie ma.

ar
-
-
Posty: 56
Rejestracja: 30 maja 2007, o 19:44
Lokalizacja: poznań

Postautor: ar » 20 kwie 2010, o 19:26

Myślałem że opisujesz istniejące rozwiąznia. Źyczę powodzenia przy realizacji, ale widzę sporo problemów. Tyle że są one po to by je rozwiązywać.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 20 kwie 2010, o 22:13

No właśnie istniejące widziałem tylko z jakąś formą kablową "ostatniej mili" (czy to dedykowane okablowanie, czy dane po zasilających), ja chcę wprowadzić u siebie jako opcję RF, ale że jest to tylko drobna część całości więc nie wiem jak to jeszcze z tym będzie ostatecznie.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 206 gości