Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jakiego preskalera użyć ?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

michok2
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2010, o 15:56
Lokalizacja: Wrocław

Jakiego preskalera użyć ?

Postautor: michok2 » 22 mar 2010, o 16:02

Witam,

Posiadam częstościomierz na 75MHz. Chcialbym zwiekszyc jego zakres pomiarowy do 300 mhz.
Czy ktos moglby mi polecic jakis preskaler /4 ?

dziekuje z gory :).

procesorek
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2010, o 22:43
Lokalizacja: Legnica/Wrocław

Postautor: procesorek » 23 mar 2010, o 12:57

Moim zdaniem temat i post jakby z dwóch różnych bajek.

Po pierwsze preskaler to dzielnik, a nie mnożnik.
Po drugie czy Twoje 75"MHz" różni się od 300"mhz". Chodzi mi o jednostki.
Myślę, że powinieneś doprecyzować pytanie.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 23 mar 2010, o 16:12

Oj procesorek, przesadzasz. Z jednostkami zapewne się pospieszył i tu walnął.

Co do preskalera, chcąc zmierzyć sygnał <300MHz na częstotliwościomierzu 75MHz czego powinien użyć, mnożnika czy dzielnika (preskalera)?? Jak myślisz??
Ostatnio zmieniony 25 mar 2010, o 11:02 przez pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 25 mar 2010, o 10:06

Witam
Śledziłem ten temat z ciekawości, zawsze interesują mnie nowe IC ect. Wiadomo, że chodzi Ci o podwyższenie zakresu pomiarowego ale widzę, że jak ktoś nie ma nic merytorycznego do powiedzenia to będzie próbował "zaistnieć" j/w. Nie zamierzałem zabierać głosu gdyż nie siedzę w tym od lat, przypuszczalnie me podpowiedzi będą skrytykowane jako "prehistoryczne". Nie mniej, zaryzykuję.
Potrzebujesz mierzyć w dość kłopotliwym zakresie do 300MHz. Możliwości TTL kończą się m/w na 100MHz a znów preskalery b.kiepsko chodzą na niskich częstotliwościach. Swój zrobiłem na MB505 do miernika 50MHz. W interesującym Cię zakresie "mam dziurę" / duży spadek czułości.
Przydałby Ci się kość chodząca do kilkudziesięciu do m/w 500MHz z wewnętrznym podziałem przez 4. Znam tylko z podziałem przez 2 np. MC12083, MC10EL32 czy SP4902 ale nie wiem jak chodzą "od dołu" ( na pewno kiepsko SP ). Do 300MHz powinna się nadać np. MC12090 ( 1690 ).
Może rozważ użycie kości serii U664 itp. z dużo większym wewnętrznym podziałem ?

michok2
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2010, o 15:56
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: michok2 » 25 mar 2010, o 12:25

Xweldog dokladnie :).
dzieki za info. od siebie moge tylko dodac, ze jeszcze SAB6456 się nadaje ( potrzebowalem lacznego podzialu /128 i mialem juz zalatwiony preskaler /32 takze staralem sie jakos kombinowac ;] ).
Firma ON SEMICONDUCTOR produkuje dobre preskalery i chyba z nich skorzystam, badz wlasnie z gotowego ukladu /128 ( 1/2,1/4,1/8 ). One pracują na ogół do kilkuset MHz a nawet pojedynczych GHz. Cena nie jest az taka straszna ( ~4$ za uklad ).

pozdrawiam,
michok

edit : z tym podzialem przez 4 i ~500Mhz to slyszalem, ze byly ruskie uklady tylko, ze teraz sa trudno dostepne 193IEx ;/.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 25 mar 2010, o 12:43

Wymieniłem IC, z którymi miałem w taki czy inny sposób styczność. Z tymi SAB nie.
Sprawdź, co podają noty nt. dolnego zakresu pracy IC na który się zdecydujesz. Bo można się nadziać na minę, nie będziesz miał pomiaru np. przy 100MHz lub z b.małą czułością ubytek której warto by skompensować odpowiednio ukształtowaną charakterystyką pre-amplifiera wcz.

procesorek
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 17 mar 2010, o 22:43
Lokalizacja: Legnica/Wrocław

Postautor: procesorek » 25 mar 2010, o 12:48

Wiadomo, że chodzi Ci o podwyższenie zakresu pomiarowego ale widzę, że jak ktoś nie ma nic merytorycznego do powiedzenia to będzie próbował "zaistnieć" j/w
Piszę i jestem na forum, by czegoś się dowiedzieć i przy okazji nauczyć. Gdzie będę mógł to pomogę, ale również mile jak ktoś zwraca uwagę, że jakieś myślenie jest błędne.

Od czegoś przecież trzeba zacząć, prawda?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości