Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Przegląd programów do projektowania i symulacji układów

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

kubiak121
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2010, o 13:54
Lokalizacja: Białystok

Przegląd programów do projektowania i symulacji układów

Postautor: kubiak121 » 25 lut 2010, o 14:06

Witam,
Jestem studentem Politechniki Białostockiej, na kierunku elektronika i telekomunikacja. Właśnie zaczynam pisać pracę inżynierska na temat " Projektowanie i symulacja układów elektronicznych z wykorzystaniem internetu"
Wiem że programów takich jest mnóstwo. Chciałbym was prosić o opinie na temat programów jakimi się posługujecie lub z jakimi mieliście styczność. Byłbym wdzięczny za podanie informacji na jakich warunkach program jest udostępniany w internecie.
Z góry dzięki
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Postautor: ECC88 » 25 lut 2010, o 23:22

Ja do tego używam programu Multi Sim 10.0
Ma ogromną bibliotekę elementów analogowych. Jego mocną stroną jest tworzenie i definicja nowych elementów które można w następującej symulacji wykorzystać. Niestety chcąc utworzyć nowy element pokazuje się do wypełnienia maska z parametrami o których w elektronice jeszcze nie słyszałem. Może to coś dla was inżynierów?
Polecam ten program bo istniejąca biblioteka elementów analogowych jest OGROMNA i w symulacyjnych zastosowaniach super się spisuje.

Tutaj kilka przykładów i opinij.

http://images.google.de/images?q=multis ... CB0QsAQwAw

Jeżeli chodzi o dostępność to jest wersja 30ci dniowa a cra cra cra... tutaj ocenzurowano.
Edited: Pajączek.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2010, o 13:58 przez ECC88, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 26 lut 2010, o 12:30

Ja używam kilku darmowych programów:

CircuitMaker v6.2c Student
Electronic Workbench 5
CrocodileClips

I na tej stronce jest jeszcze "symulator online":
http://falstad.com/circuit/

pozdrawiam, również student eit

kubiak121
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2010, o 13:54
Lokalizacja: Białystok

Postautor: kubiak121 » 26 lut 2010, o 12:51

A co powiecie o programach takich jak: Autotrax, KicKad, Oread, Eagle, Dagem, Edwin.... Używa ktoś?

arnold90
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2009, o 00:00
Lokalizacja: Kielce

Postautor: arnold90 » 26 lut 2010, o 22:25

Polecam program ICAP/4.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 26 lut 2010, o 23:10

A co powiecie o programach takich jak: Autotrax, KicKad, Oread, Eagle, Dagem, Edwin.... Używa ktoś?
Używam Eagle i zaczynam przygodę z KiCad-em. Czy dysponuje ktoś polską instrukcją do tego drugiego?

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Postautor: ECC88 » 27 lut 2010, o 08:28

Eagle to dla mnie podstawa do projektowania płytek.

Awatar użytkownika
pikczu
-
-
Posty: 89
Rejestracja: 5 paź 2003, o 19:55
Lokalizacja: Dublin
Kontaktowanie:

Postautor: pikczu » 27 lut 2010, o 16:45

Ja używam kicada do robienia płytek.
Fajny program do symulacji układów to proteus można dołączyć kod w C lub bascomie itp.
I zrobić symulacje jeszcze na ekranie.

kubiak121
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2010, o 13:54
Lokalizacja: Białystok

Postautor: kubiak121 » 3 mar 2010, o 18:47

witam ponownie,
Słyszałem że duże firmy elektroniczne udostępniają darmowe programy do projektowania układów. Projektowanie w takich programach związane faktem iż projekt zawiera tylko elementy danej firmy, co wiąże się z późniejszym zakupem elementów w owej firmie. Słyszał ktoś o takich programach? Ewentualne przykłady...
Z góry dzięki za pomoc

ht6542
-
-
Posty: 44
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:47
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: ht6542 » 4 mar 2010, o 22:20

Do symulacji polecam SPICE lub APLACA. Ten drugi ma olbrzymie możliwości, ale niestety trzeba chwilkę z nim popracować i można się przyzwyczaić.

Oba posiadają duże możliwości pod kontem symulacji temperaturowej, rozrzutu procentowego, Monte Carlo itp.

kubiak121
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2010, o 13:54
Lokalizacja: Białystok

Postautor: kubiak121 » 11 mar 2010, o 18:25

Dzięki za pomoc w sprawie programów.
Chciałbym jeszcze zapytać czy znacie strony na których można projektować i symulować układy, chodzi mi tutaj o symulatory online. Wiem że takie coś mają największe firmy elektroniczne, dlatego pytam też o nazwy tych gigantów elektroniki.
Z góry dzięki
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Postautor: ECC88 » 11 mar 2010, o 20:48

Sądzę że symulatory online, ograniczone będą do układów cyfrowych bo symulacje logiki to nie aż taka skomplikowana do zrealizowania sprawa, jak wzięcie pod uwagę poszczególnych parametrów matematycznych układów oraz elementów analogowych, i ich odzwierciedlenie za pomocą przeglądarki .
Jeżeli ktoś zna taką stronkę do symulacji bardziej skomplikowanych układów analogowych to ja także chętnie tam zaglądnę.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 11 mar 2010, o 23:06

ECC88, nie byłbym taki pewny. Ostatnio coraz bardziej rozwija się wszelka wirtualizacja, a także całe systemy (a nie tylko pojedyncze aplikacje) działające zdalnie.
Zresztą był w EP jakiś czas temu opisany co najmniej jeden tego typu program, wybaczcie jednak nie pamiętam ani kiedy ani czy to był art czy jedynie większy news. Na pamięć... ok rok temu, ale tu się mogę mylić.

andrzejmg
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 8 wrz 2009, o 17:40
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: andrzejmg » 18 mar 2010, o 21:14

Witam

Ja używam programu TINA-TI do symulacji. Jest to darmowa wersja potężnego , komercyjnego symulatora TINA. Wersja TINA-TI może symulować tylko podzespoły Texas Instrument, ale wśród nich są te najpopularniejsze na świecie.
TINA-TI ma ograniczenia, ale jedną zasadniczą zaletę : nie musi obliczać punktu pracy, dzięki czemu symulacja jest zawsze udana. Symulator SPICE nie może obliczyć punktu pracy, jeśli w układzie są elementy nieliniowe, jak komparatory. Na skutek tego nie można symulować popularnego 555, a w TINA-TI to się udaje.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 18 mar 2010, o 21:18

Obecnie działam na Multisimie 10.0 - znakomity do symulacji układów cyfrowych.

prompt
-
-
Posty: 116
Rejestracja: 30 sty 2004, o 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: prompt » 13 kwie 2010, o 22:56

... Symulator SPICE nie może obliczyć punktu pracy ... Na skutek tego nie można symulować popularnego 555...
Można. Często używam programu LTspice firmy Linear Technology (udostępnianego za darmo), opartego na motorze Spice i 555 symuluje bez problemów.
Co do projektowania płytek, to parę lat temu zrezygnowałem z Protela 99 SE na rzecz KiCAD-a, do hobbystycznych zastosowań nadaje się znakomicie, jest także całkowicie darmowy. Ważne dla mnie jest też to, że obydwa wymienione programy działają bez problemów pod Linuksem.

morf
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2008, o 19:03
Lokalizacja: Bielsko Biała

Postautor: morf » 29 kwie 2010, o 11:55

Kubiak wejdź na stronę www.national.com i kliknij w Webench Designer. Jest to aplikacja online do projektowanie rpzetwornic, zasilaczy itp.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 69 gości