Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zasilanie symetryczne - masa

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
madmax78
-
-
Posty: 37
Rejestracja: 4 cze 2009, o 11:07
Lokalizacja: Inowrocław i okolice

Zasilanie symetryczne - masa

Postautor: madmax78 » 24 sty 2010, o 21:54

Witam. Wykonałem sobie zestaw filtrów pasmowych, które mają być zasilane napięciem +/- 15V
W związku z tym, że układ zasilany będzie z dwóch baterii 9v, wykonałem przetwornicę napięcia na icl 7662 i dodałem dwa stabilizatory +/- 15V
Napięcia na przetwornicy są ok. ale chciałem sie upewnić jak podłączyć przetwornice do układu. Nie wiem, czy rysunek jest zrozumiały, ale reasumując , to wychodzi na to, że ogólną masą jest minus baterii.Dobrze kombinuję ???
Załączniki
układ.jpg

Awatar użytkownika
Jaduda
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2010, o 00:17
Lokalizacja: Bytom

Re: Zasilanie symetryczne - masa

Postautor: Jaduda » 25 sty 2010, o 00:29

(...) ale reasumując , to wychodzi na to, że ogólną masą jest minus baterii.Dobrze kombinuję ???
Tak, dobrze kombinujesz :611:

Awatar użytkownika
madmax78
-
-
Posty: 37
Rejestracja: 4 cze 2009, o 11:07
Lokalizacja: Inowrocław i okolice

Postautor: madmax78 » 25 sty 2010, o 20:35

Dzięki. :629:
Właśnie powstał mały problemik.Ta przetwornicą zasilam układ wzmacniacza mikrofonowego i filtrów aktywnych. Ogólnie jest dobry odbiór, ale w słuchawkach pojawia sie dziwny przydźwięk z przetwornicy. Znika dopiero, kiedy dotknę palcem 7 pina przetwornicy i jednocześnie masy. Da się coś z tym zrobić ? Kondensator ???

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: tg3a » 26 sty 2010, o 12:03

Witam.
Problem jest opisany przez MAXIM'a w karcie katalogowej tego scalaka w rozdziale "Applications" na stronie 5:
http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/ICL7662-Si7661.pdf
Najprawdopodobniej dotykanie palcem zmienia częstotliwość pracy przetwornicy. Ja bym spróbował metody drugiej - zwarcie nóżki testowej 1 do plusa (nóżka 8). Ale lojalnie uprzedzam - to jest oparte wyłącznie na rozumieniu opisu firmowego, nie mam żadnych praktycznych doświadczeń z tą przetwornicą.
I jeszcze tak na wszelki wypadek dodam, że schemat na początku wątku jest niepoprawny. Prawidłowo w elektrolitach na schemacie czarna okładka oznacza minus, a biała - plus (tak przynajmniej ja się uczyłem). A więc oba kondensatory powinny być narysowane odwrotnie. Mam nadzieję, że w rzeczywistości są podłączone zgodnie z kartą katalogową.
No i oczywiście brakuje połączenia plusa kondensatora wyjściowego (tego umasionego) z minusem baterii, ale tu też mam nadzieję, że "w naturze" to połączenie jest (gdyby go nie było, to przyczyna przydźwięku byłaby oczywista).
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
madmax78
-
-
Posty: 37
Rejestracja: 4 cze 2009, o 11:07
Lokalizacja: Inowrocław i okolice

Postautor: madmax78 » 26 sty 2010, o 16:43

Kondki na rysunku faktycznie są odwrotnie.
W układzie są Ok.
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym kondensatorem... Jest wstawiony w ten sposób, że minus kondka jest na pin 5 a plus na minusie baterii-czyli masie układu. Nie powinno tak byc ???

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: tg3a » 26 sty 2010, o 23:19

Ależ oczywiście powinno tak być - bo tak jest na schematach w karcie katalogowej. I dobrze, że tak jest w zmontowanym układzie. Chodziło mi tylko o prawidłowość schematu ideowego. W praktyce lepiej jest, gdy plus kondensatora jest połączony jak najbliżej końcówki 3 scalaka - wówczas skuteczność filtracji tętnień jest najlepsza.
Ale skoro tętnienia mimo to przeszkadzają, to trzeba je: a)zmniejszyć lub b)zwiększyć ich częstotliwość tak, aby nie przeszkadzały (to przy okazji zmniejsza również ich amplitudę). Tak jak napisano na 5 stronie arkusza katalogowego, częstotliwość tętnień 5kHz, zwłaszcza we wzmacniaczach akustycznych, przeszkadza. Można ją zwiększyć (i uczynić niesłyszalną) albo poprzez wymuszenie sygnałem zewnętrznego generatora, albo poprzez połączenie nogi "TEST" (czyli pierwszej) z napięciem V+ (czyli nogą ósmą).
Zaproponowałem zastosowanie drugiej metody, gdyż jest bardzo prosta. Myślę, że dotykanie nóżki 7 z kolei realizowało coś w rodzaju metody pierwszej, a sygnałem wymuszającym był jakiś sygnał zakłócający łapany "z powietrza", jakich teraz jest wszędzie pełno - kiedyś byłby to głównie sygnał I programu Polskiego Radia. Gdyby doszło do zastosowania tej metody, będzie trzeba niestety zrobić jakiś generator.
Mam nadzieję, że uda się zwalczyć te tętnienia, jak nie drugą, to pierwszą metodą. Pozdrawiam, i życzę powodzenia.

Awatar użytkownika
madmax78
-
-
Posty: 37
Rejestracja: 4 cze 2009, o 11:07
Lokalizacja: Inowrocław i okolice

Postautor: madmax78 » 27 sty 2010, o 01:31

Dzięki. Polecam się na przyszłość. :610:

Awatar użytkownika
monter
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 20:49
Lokalizacja: Polska i okolice
Kontaktowanie:

Postautor: monter » 16 lut 2010, o 10:45

W nocie jest napisane ze cz-ć pracy oscylatora to 10kHz, czy to nie będzie przeszkadzało w pracy układów audio?

Znacie jakieś inne inwertery napięcia, jakieś tanie i dostępne w TME, do zastosowań audio.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 213 gości