Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Miernik częstotliwości na c-mos

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

ko-la
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2010, o 14:49
Lokalizacja: lubuskie

Miernik częstotliwości na c-mos

Postautor: ko-la » 12 sty 2010, o 15:49

Witam. poszukuję schematu miernika częstotliwości z wyświetlaniem zwykłym, nie multiplexowym, który by pracował do 100MHz . Mam licznik SN74S196, który chciał bym wykorzystać jako pierwszą i ewentualnie drugą szybką dekadę liczącą. Proszę o pomysły sugestie.

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 13 sty 2010, o 11:11

Powitanie,
może coś takiego:
:arrow: http://www.powernet.pl/~krzysiek/elektr ... miarka.htm
ewentualnie poniższe, tyle że do mocnych przeróbek:
:arrow: http://www.eres.alpha.pl/elektronika/re ... cle_id=253

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 15 sty 2010, o 15:38

W zamierzchłych czasach moich początków zbudowałem coś takiego i fajnie działało. Nietety nie mam schematu już ale:

1.Robisz kaskadę liczacą dziesiętnie o tylu stopniach ile cyfr chcesz mieć mierzonych
2.Do kazdego stopnia podłączasz bufor przechwytujący
3.Do kazdego bufora podłączasz układ sterownika wyświetlacza BCD -> 7seg.
4.Budujesz generator podstawy czasu albo o wartości dziesiętnej (1s, 100ms 10ms, etc.) aby dostać w Hz (lub k M ect.)i z niego sterujesz powyższe w sekwencji:

-Impuls z generatora postawy przechwytuje wartość licznika do buforów z pkt.2
-Ten sam impuls tyle że troszeczke opóźniony (jakies małe RC z bramka formującą) zeruje kaskady licznika


Należy pamietać że jeżeli nam zalezy na duzej dokladności to podstawa czasu np dla jednego Hz czasu pomiarowego powinna wynosić 1s + oopóźnienie z RC.

Zabawa jak nie wiem :) ale efekt fajny no i działa zaraz po włączeniu zasilania :)

ko-la
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2010, o 14:49
Lokalizacja: lubuskie

Postautor: ko-la » 16 sty 2010, o 02:58

o jakie opóźnienie RC chodzi ?

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 16 sty 2010, o 08:49

Jeżeli przechwycisz pomiar i zresetujesz liczniki tym samym impulsem to zależnie od szybkości układów może wystąpić hazard który spowoduje ze najpierw zresetujesz liczniki a dopiero potem przechwycisz pomiar co w efekcie da Ci zero na wyświetlaczu.

ko-la
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2010, o 14:49
Lokalizacja: lubuskie

Postautor: ko-la » 11 lut 2010, o 00:02

Nic konkretnego się nie dowiedziałem na zadane pytanie. W sumie chodzi mi o szybszy licznik dziesiętny od 74s196, lub zbudowanie go z kilku szybkich układów scalonych. Preskaler mnie nie interesuje.

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 11 lut 2010, o 07:56

Jeżeli powyższe niewiele Ci mówi to z całym szacunkiem ale poczytaj trochę książek na temat układów logicznych a potem dopiero składaj układy:) Jest też opcja dopytania w którym momencie czegoś nie rozumiesz... albo nie wiesz jak poskładać a nie stwierdzenie że opis szkolnego prawie układu nic Ci nie mówi bo to świadczy ze mogłbyś mieć kłopoty z pomruganiem LEDem. Nikt nie mówił o żadnym prescallerze a na moje rozumienie, powyżej masz opis dokładnie tego o co Ci chodzi.

P.S. Wybacz jeśli uraziłem ale irytuje mnie podejście "zróbcie za mnie"

Pozdrawiam
Czajnik

ko-la
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2010, o 14:49
Lokalizacja: lubuskie

Postautor: ko-la » 11 lut 2010, o 18:34

Dzięki za odpowiedź. Mam juz zrobione takie mierniki , ale mierzą do 30 MHz. Mam też na PICu. A teraz chciałbym zbudować taki który działał by na ponad 100MHz i problem w tym,że nie ma takich, albo nie wiem czy są takie układy scalone, które by działały powyżej 100Mhz. Chodzi mi o pierwszy licznik dziesiętny, od którego wszystko zależy ( pomijając bramkę główną )

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości