Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

LEDY RGB sterownik do dość długiej listwy

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Endriu
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 31 paź 2009, o 13:29
Lokalizacja: Lublin

LEDY RGB sterownik do dość długiej listwy

Postautor: Endriu » 31 paź 2009, o 13:32

Chce zrobić oświetlenie sufitu podwieszanego , podłogi i ściany listwami RGB (smd) sprawa jest taka , że zasilacz to pewnie nie problem ale problem jest w sterowniku który maxymalnie może obsłużyć 5m takiej listwy jak zrobić tak żeby nie mieć 5-ciu pilotów którymi będe zmieniał kolory podświetlenia. Listwy musze użyć około 25 metrów ewentualnie 30 takiej listwy. chce miec jeden sterownik który to obsłuży ewentualnie niech bedzie i 4 ale żeby wszystko działało na jednego pilota .







Pozdrawiam



Andrzej

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 31 paź 2009, o 15:20

Jakiej listwy, jaki sterownik... problem będzie bardziej w zasilaczu niż sterowniku... zapewne. No ale ponieważ wróżki mają wolne, bo święta.

Endriu
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 31 paź 2009, o 13:29
Lokalizacja: Lublin

Postautor: Endriu » 31 paź 2009, o 18:16

ELASTYCZNA LISTWA-TAŚMA LED RGB 12 V DC te które dostępne są na allegro są w odcinkach 5 metrów ja chce je połączyć po 3 takie komplety listwy czyli 15m i po 5 czyli okolo 25 metrów sterownik RGB zdalne sterowanie pilotem żebym miał kontrolę nad barwami tej listwy tylko pytanie czy uda mi sie dostać tak duży zasilacz i tak duży sterownik bo sterowniki z tego co patrzyłem mają po 5 A obciążenia tylko :(

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 31 paź 2009, o 19:59

No to przeglądając pobieżnie ofertę widzimy, że sprzedający podają dla takich (5 m) listw
- jednokolorowych - 4,8W/m czyli dla 5m 24W -> 24W/12V = 2A, stąd 5A zasilacz "wystarczyłby" dla 12,5m taśmy
- rgb - 7,4W/m czyli dla 5m 37W -> 37W/12V = 3.083A, stąd 5A "wystarczy" dla 8,1m taśmy ;/

Pozostaje co... zastosować wydajniejszy zasilacz. W ofercie jednego ze sprzedawców widzę zasilacze i sterowniki do 300W - nie wiem tylko czy 12 czy 24V bo podaje on obie wersje. Pozostaje zapytać.
Oczywiście można również zastosować jeszcze inny zasilacz. Jedna uwaga, radziłbym zasilacze dobrej jakości, diody zwłaszcza ultra jasne i dużych mocy są wrażliwe na fluktuacje zasilania.

Awatar użytkownika
j_bravo
-
-
Posty: 189
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 16:30
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: j_bravo » 1 lis 2009, o 08:59

Nie tylko zasilacz będzie problemem. Sterowanie także będzie trzeba dobrze przemyśleć. Wg mnie listwa nie wytrzyma kilku/kilkunastu amperowego obciążenia. Ja bym użył jednego sterownika, 6 stopni wyjściowych i listwy podzielił bym na 6 listw po 5 metrów. Odciąży to sterownik i zmniejszy prąd płynący przez listwy.
ps. Zamiast jednego dużego zasilacza można zastosować oddzielne mniejsze do każdej listwy.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 1 lis 2009, o 13:17

Jeśli w opisie jest podane, że przewidziane są do szeregowego łączenia, to czemu nie. Oczywiście z umiarem. Ale też nie przewiduję, by autor tematu chciał połączyć całe 25m w 1 szereg. Zresztą, nie ukrywajmy, diody w tej listwie też nie są w szeregu, tylko w połączeniu szeregowo-równoległym.
A kilka mniejszych zasilaczy... oczywiście można, ale mam takie wrażenie, że będzie to rozwiązanie droższe. Pozostaje kwestia sterownika, zastosowanie takiego o większej mocy (oferują do 300W) albo sprawdzenie czy sterownik posiada wejścia do łączenia kaskadowego.

Endriu
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 31 paź 2009, o 13:29
Lokalizacja: Lublin

Postautor: Endriu » 3 lis 2009, o 18:03

Witam


Rozmawiałem z panem który sprzedaje tekie sterowniki i ma sterownik który obsłuży 180W taśmy czyli wyszło by 25 metrów bieżących dla listwy 12V , zostaje problem zasilania ale podobno i to nie jest problemem ponieważ, zasilacze można łączyć równolegle jeden zasilacz posiada 100W czyli miał bym nawet z zapasem



nie podaje linków do allegro ale podaje nazwę tego sterownika i zasilacza cena za sterownik 169 zasilacz cena 145zł



Sterownik kontroler oświetlenia LED RGB z pilotem

Sterownik kontroler oświetlenia LED RGB z pilotem


czy taki zestaw miał by realną rację bytu działania waszym zdaniem ?


Mam również pytanie chce na odzielnym zasilaczu zrobić oświetlenie w którym chce wykorzystać kilka metrów listwy LED RGB powiedzmy 10 metrów listwy i dodatkowo dodaniu jeszcze kilka diód LED np. dioda led mocy ale one zasilane są już napięciem:


Napięcie zasilania:
R - 2,0V-3,0V
G - 3,0V - 3,9V
B - 3,0V - 3,9V


czy to są realne szanse na podłaczenie takiego mixa żeby się to nie gryzło z listwą?



Pozdrawiam

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 244 gości