Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Systemy elektroniczne i infor. stosowane w samochodach

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

caporeira
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2009, o 23:36
Lokalizacja: Tarnów

Systemy elektroniczne i infor. stosowane w samochodach

Postautor: caporeira » 23 paź 2009, o 12:48

Szukałem na internecie ciekawych tematów na pracę magisterską i kilka znalazłem , podałem propozycję (tych tematów) wykładowcy , ale chcę usłyszeć odemnie propozycji co bym praktycznego chciał zrobić (bo sama przeglądówka tematu to za mało na pracę magisterską)
Jednym z tematów który mnie zainspirował to taki jak w temacie tego postu.
Szperałem coś i podoba mi się np "Uniwersalny panel sterujący" (chyba tak to się nazywało) chodzi o to że myślałem np kupić model samochodu z otwieranymi drzwiami,klapą bagażnika itd i w momencie otwarcia drzwi na wyświetlaczu będzie sygnalizacja że drzwi są otwarte. Czytałem o takim projekcie tylko był z wyświetlaczem diodowym no i teraz pytanie czy to nie jest za łatwe na pracę magisterską ? Podejrzewam że na jakimś mikroprocesorze była by ta praca większym wyzwaniem - lecz czy ja sobie z tym poradzę , znajdę na necie materiały z których się nauczę i będę wiedział jak go zaprogramować (jakim językiem i czy to bardzo skomplikowane ?)
Myślałem też coś o jakimś liczniku lub systemie ABS ... ale szczegółowej wizji do tego jeszcze nie posiadam (miałem na to mało czasu i również mało mam by go przedstawić promotorowi)
Chciałem prosić was w miarę możliwości czy możecie mi zaproponować coś "fajnego" lub jakiś projekt na którym mógłbym się wzorować oraz propozycję co mógłbym zrobić ?
Praca może być 2 osobowa (ale wtedy coś jeszcze więcej by trzeba było zrobić lub coś bardziej skomlikowanego)
Jestem studentem elektrotechniki.
Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelkie rady i pomysły

Tematy innych prac które mi się spodobały to:

Satelitarne systemy monitorowania pojazdów
Analiza systemu monitoringu pojazdów GPS
Systemy monitoringu

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 23 paź 2009, o 13:37

Szperałem coś i podoba mi się np "Uniwersalny panel sterujący" (chyba tak to się nazywało) chodzi o to że myślałem np kupić model samochodu z otwieranymi drzwiami,klapą bagażnika itd i w momencie otwarcia drzwi na wyświetlaczu będzie sygnalizacja że drzwi są otwarte. Czytałem o takim projekcie tylko był z wyświetlaczem diodowym no i teraz pytanie czy to nie jest za łatwe na pracę magisterską ?
Takie coś, i to znacznie mocniej rozbudowane, to i tak jest góra na pracę inżynierską.
Podejrzewam że na jakimś mikroprocesorze była by ta praca większym wyzwaniem - lecz czy ja sobie z tym poradzę , znajdę na necie materiały z których się nauczę i będę wiedział jak go zaprogramować (jakim językiem i czy to bardzo skomplikowane ?)
A może raczej prostsze i praca była by mniejszym wyzwaniem! A materiałów jest w ... i ciut ciut.
Myślałem też coś o jakimś liczniku lub systemie ABS ... ale szczegółowej wizji do tego jeszcze nie posiadam (miałem na to mało czasu i również mało mam by go przedstawić promotorowi)
Z ABS... tylko co byś tu chciał zrobić, poza tym to jest taki fragment systemu, który odpowiada za bezpieczeństwo, a tu warto być dokładnym i ostrożnym.
Tematy innych prac które mi się spodobały to:
Satelitarne systemy monitorowania pojazdów
Analiza systemu monitoringu pojazdów GPS
Systemy monitoringu
To razem wzięte od biedy wystarczyło by na jedną pracę magisterską, a i to trzeba było by sporo dodać i wprowadzić coś innowacyjnego, jakieś badania może.

caporeira
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2009, o 23:36
Lokalizacja: Tarnów

Postautor: caporeira » 23 paź 2009, o 18:06

@ pajączek
Nie nie mam dużego doświadczenia w tej tematyce dlatego jestem otwarty na różnego rodzaju pomysły ?

Może jakaś komunikacja z systemem CAN ? Lub komputer pokładowy ?

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Postautor: ECC88 » 23 paź 2009, o 19:22

Dlaczego uparłeś się na jakieś urządzenie do samochodu?
Jest tyle innych fajowych aplikacji które wystarczy dopracować według własnego rozsądku.

Proponuję pomyśleć nad jakimś projektem na mikroprocesorze AT-MEGA.
Eksperymentalne płytki z elementami nie są aż tak drogie a możliwości praktycznie nie ograniczone. Za odrobinę więcej biletów NBP dostaniesz do tego 4 liniowy wyświetlacz LCD. Do czego zmierzam?
Otóż Elektor od długiego czasu prowadzi projekt pod tytułem AT-MEGA. Na stronie możesz nabyć wszelkie komponenty potrzebne do jego realizacji, oraz (dosłownie setki ) gratisowych programów. Dotyczące programy omawianego projektu są osobno wyszczególnione a reszta to odbiega od tematu opublikowanego ale jest strasznie przydatna. Hardwarowe dodatki takie jak Blu-tus modemy i dużo więcej są także osiągalne i oczywiście szczegółowo opisane na stronie Elektora.

To jest link do strony gdzie możesz nabyć wszelkie materiały:
http://www.elektor.com/search.1899.lynk ... ga&x=0&y=0

Ja kilka lat temu zacząłem się bawić w projekt AT-MEGA Elektora absolutnie bez pojęcia o materii, a dzisiaj nie wyobrażam sobie układu elektronicznego bez mikrokontrolera na pokładzie.

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Postautor: Marian B » 4 lis 2009, o 00:19

Warto przeglądnąć dział DIY na tym forum. Napewno znajdziesz kilka rozwiązń układzików do samochodu ktore mogą zainteresować.

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 5 lis 2009, o 02:12

Ja mam BMW 5er i wystarczy wsiąść do środka, nic nie trzeba wymyślać:
na desce mam Board computer, oprócz tego mam tzw Check czyli ten wyświetlacz gdzie pokazuje które drzwi otworzyłeś, na światłach mam LCM-3 czyli oprócz tego że komputer mówi mi która żarówka jest przepalona to ma jeszcze taki myk że jak np. przepali mi się tylna pozycyjna to automatycznie poówą mocy (modulator PWM) pali się żarówka Stopu. Tak samo ze światłami do jazdy dziennej, mogę sobie zaprogramować jaką mocą (znowu PWM) mają się świecić światła drogowe po rozpoczeciu jazdy. Przy prędkości 15 km/h zamykają mi się automatycznie drzwi. Jak stoję w korku to "czujka smrodu" automatycznie zamyka mi obwód wentylacji na obieg zamknięty. Kiedy jest temperatura poniżej 6 stopni to po przekręceniu kluczyka mam sygnał dźwiękowy i miga mi wartość temp na wyświetlaczu.
Sorki, jest tego jeszcze kupa, np czujki deszczu, lusterka fotochromowe etc etc
a to jest tylko zwykł niemiecka limuzyna w sersji full opcja :630:

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 224 gości