Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Komunikacja RS485-RS232 via MODBUS

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

d_omin
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:19
Lokalizacja: Poznań

Komunikacja RS485-RS232 via MODBUS

Postautor: d_omin » 16 paź 2009, o 22:26

Witam Serdecznie,
Nie wiem czy znajdę tutaj pomoc ale spróbować nie zawadzi, otóż problem polega na tym że:
Nie jestem elektronikiem, elektrykiem ani nic z tych rzeczy a muszę podłączyć urządzenie (analizator parametrów sieci elektrycznej) do komputera i nie wiem jak.
Walczę z tym już od dłuższego czasu niestety bezskutecznie.
Mam analizator parametrów sieci elektrycznej MPR 53s, którego instrukcję obsługi i opis można znaleźć TU
Ponieważ muszę podłączyć ten analizator do komputera kupiłem konwerter RS485->RS232 taki jak TU.

I teraz mam problem, bo nie wiem jak podłączyć kabelki z konwertera do analizatora, ponieważ są różne oznaczenia na obu urządzeniach:
Konwerter:
A , B, GND, 5-12 V
Analizator:
D+, D-, GND, TR

Dotychczas ustaliłem:

1. Po podłączeniu samego konwertera do komputera system nic nie wykrywa, nawet gdy do konwertera podłączałem zewnętrzne zasilanie 5-12V czy to normalne?
2. Kable podłączyłem w układzie A-D+, B-D-, GND-GND, bezpośrednio miedzy konwerter(wpięty w port COM PC`ta) a analizator.... bez efektu.
3. Do analizatora jest dołączone oprogramowanie i według sprzedawcy nic więcej nie trzeba instalować ale może należny coś jeszcze doinstalować?

Czy ktoś może mi pomóc?

Awatar użytkownika
pikczu
-
-
Posty: 89
Rejestracja: 5 paź 2003, o 19:55
Lokalizacja: Dublin
Kontaktowanie:

Postautor: pikczu » 17 paź 2009, o 11:29

Witam A to D+
B to D-

jak się z nimi pomylisz nic się nie stanie zwyczajnie nie zadziała.

GND to masa (ground) czyli połącz do GND.
TR w tym wypadku wygląda jak plus zasilania ale na wszelki wypadek sprawdź miernikiem między GND a TR czy jest tam powiedzmy do 15V.

Dodano po namyśle:
To normalne.
Ale w oprogramowaniu wybierz odpowiedni com port ma działać.
Aha jeszcze prędkość transmisji ustaw w tym MPR53s na taka sama jak w kompie
No i adres.
Ps zmieniłem niecelowy błąd z tx i rx
Edit: Pikaczu, liczyłem że wiesz do czego służy edit?
Pajączek.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2009, o 14:24 przez pikczu, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 17 paź 2009, o 12:21

pikczu, Cosik mi się wydaje, że bajki opowiadasz. Po pierwsze mowa o RS485, a tam są pary różnicowe, nie transmisja względem masy. Po drugie już samo oznaczenie D+/D- sugeruje różnicówkę.

Awatar użytkownika
pikczu
-
-
Posty: 89
Rejestracja: 5 paź 2003, o 19:55
Lokalizacja: Dublin
Kontaktowanie:

Postautor: pikczu » 17 paź 2009, o 13:00

Pajączek ale nie rozumiem.
Chodzi Ci o to że jak się pomyli D- /D+ to coś się stanie.
Nie powinno po prostu nie zadziała.

A co do masy masz racie wiem że rs485 będzie działał bez, ale konwerter potrzebuje zasilania.
Za nie użycie edit przepraszam.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 17 paź 2009, o 13:19

Chodzi mi o to, że 485 to zupełnie inna topologia niż 232. W 232 masz oddzielną linie (przewód) Tx, oddzielną Rx, i masz full duplex na 2 przewodach. W 485 jeśli wykorzystujesz tylko jedną parę (2 przewody), to nie masz oddzielnie Tx/Rx, tylko transmisja jest na tej jednej parze w half duplexie. Nie można więc powiedzieć że D+ to Tx a D- to Rx, to jest błędne rozumowanie. Zarówno D+ jak i D- jest to jedna para różnicowa, sygnał to różnica potencjałów na tej parze, a czy w danej chwili działa jako Rx czy Tx to zależy od implementacji i/lub chwilowego stanu systemu.
Ewidentnym zyskiem pary różnicowej jest minimalizacja wpływu zakłóceń z zewnątrz, jak się jakieś indukują, to na obu przewodach baardzo zbliżone, a my nie badamy pojedynczego sygnału tylko różnicę 2 sygnałów.
Jak by się chciało mieć full duplex, to potrzebujemy 2 par przewodów, par D0+/D0- i D1+/D1- (albo Dt+/Dt- i Dr+/Dr-), jak zwał, tak zwał.

Jak by się pomylił w polaryzacji (podłączył odwrotnie D+/D-) to się nic stać nie może, więcej, są tryby tzw. inversity w których polaryzacja jest celowo odwrócona. Można więc programowo sterować odwróceniem polaryzacji (nie w każdym sprzęcie i systemie).

Ps. Co do edit, po prostu staraj się używać. Czasem nie chce mi się poprawiać ileś tam razy czyichś postów, a jakiś porządek utrzymać wypada.

Awatar użytkownika
pikczu
-
-
Posty: 89
Rejestracja: 5 paź 2003, o 19:55
Lokalizacja: Dublin
Kontaktowanie:

Postautor: pikczu » 17 paź 2009, o 13:32

A teraz wiem o co Ci chodziło masz 100% racji za niecelowe wprowadzenie w błąd przepraszam.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 160 gości