Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Tranzystor PNP

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

OgnistyMeteor
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2009, o 15:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

Tranzystor PNP

Postautor: OgnistyMeteor » 17 maja 2009, o 15:55

Witam. Jestem nowy chodze do 1 klasy technikum elektronicznego . Na jutro mam zadanie na podstawy elektroniki opisać dzialanie tranzystora PNP +rysunek jak te prady leca itp. O tranzystorze NPN mam napisane zdazylismy omowic na lekcji ale niestety o PNP nie . szukalem w necie i nic. Moglby ktos w 2 3 zdaniach napisac czym sie rozni od NPN?? i rysunek? . Bo z tego co udalo mi sie znalezc prawie sa takie same . Prosilbym o opisanie jak dziala , prady w PNP + rysunek , gdzie jest emiter, baza i kolektor czy sie zmienia polozenie . W NPN bylo ze Emiter mial za zadanie emitowac zrodlo pradu , baza ma sterowac ruchem elektronow a kolektor ma za zadanie zbierac te elektrony. Potem mam zeby doprowadzic do przeplywu pradu nalezy przylazyc napiecie E1 miedzy emiter , baze takie by zniesc bariere Ub. Wiec prosilbym o opisanie troche chociaz tego PNP jak dziala z Gory dziekuje!

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Postautor: 000andrzej » 17 maja 2009, o 17:23

Nieee no bez jaj, że nie ma w necie. A na elportalu szukał? http://elportal.pl/index.php?module=Con ... 60&meid=13

OgnistyMeteor
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2009, o 15:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: OgnistyMeteor » 17 maja 2009, o 17:33

Nie ma jest tylko NPN

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 17 maja 2009, o 20:17

Są oba, choć przeplecione (nie ma wyraźnego powodu by tłumaczyć zasadę jakoś odrębnie), zwłaszcza na niższym poziomie.

A ogólnie temat skomentuję tak "Wyniki 1 - 10 spośród około 1,030 dla zapytania zasada działania tranzystora pnp. (Znaleziono w 0.28 sek.) "

Ps. Jak na przyszłość chcesz być poważniej traktowany, to o ew. pomoc zwróć się tydzień (miesiąc) wcześniej, a nie "na jutro potrzebuje... a tu północ za pasem...".
Pps. Podałbym Ci co najmniej kilka książek, ale pewnie i tak nie trafisz do biblioteki, a nawet jeśli to już za późno będzie by na jutro cokolwiek opracować.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: tg3a » 17 maja 2009, o 21:23

Nie dałbym głowy, że nigdzie nie wyjdzie jakaś bzdurka (lub raczej jakaś niejasność wymagająca omówienia), ale na 90 lub więcej procent wydaje się, że wystarczy w opisie dotyczącym tranzystora NPN zamienić WSZĘDZIE wzajemnie typ N z typem P, elektrony z dziurami, plus z minusem, oraz na schemacie odwrócić wszystkie strzałki napięć i prądów, włącznie z kierunkiem strzałki w symbolu tranzystora (a jeśli jest symbol baterii, to konsekwentnie również odwrócić kierunek podłączenia baterii).
Powodzenia.

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 18 maja 2009, o 01:12

Do poczytania:
http://www.ise.pw.edu.pl/~burd/dz-bjt.pdf

Nie przejmuj się, że opis dotyczy struktury NPN. Jeżeli zrozumiesz sens, to bez problemu rozpiszesz sobie analogiczny opis do tranzystora PNP.

--
MDz

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 46 gości