Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

PWM+Mosfet+nie ma tego co bym chciał;/

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

matejkoo
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2009, o 20:27
Lokalizacja: Jelcz-laskowice

PWM+Mosfet+nie ma tego co bym chciał;/

Postautor: matejkoo » 26 mar 2009, o 20:39

Witam.

Nazywam się Mateusz:) kultura musi być:)

Postanowiłem zbudować ładowarkę uniwersalną na Atmega8, wobec czego doszedłem do wniosku że będę ją sterował przez kluczowanie mosfetu (wiadomo, szybko się przełącza) sygnałem PWM. Następnie buck converter będzie mi zmniejszał napięcie....i? i nie śmiga.. symulowałem to już w pspice i nie mam tego co bym chciał... ale wpierw przedstawię dane:

Uwej 12V DC (w sumie nie będzie do końca DC bo będzie to po stabilizatorze, więc nie będzie idealne DC)

Upwm, amp 0-5V 1ms 1ms 1ms 3ms 5ms..

I tutaj prośba do kolegów, bo już nie wiem jak mam to wyliczyć... co źle robię że tranzystor mi się nie przełącza? domniemam że to wina PWM ale nie mam pomysłu jak to wyliczyć.

Pozdrawiam, i byłbym wdzięczny za pomoc.
Załączniki
123.jpg

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 27 mar 2009, o 12:43

Witam
Klasyczny układ - ale wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. Nie mogę sie doczytać, co to za dioda. Bo w nazwie widzę literkę Z. Czyżby to jakaś Zenerka ?
Nie rozumię tych ms. By wydusić coś z L 40uH, bazowa czastota powinna być m/w 180kHz.
Może rzuć okiem na PDF np. LM2577 czy tp. step up.

matejkoo
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2009, o 20:27
Lokalizacja: Jelcz-laskowice

Postautor: matejkoo » 28 mar 2009, o 11:03

Tak, ta dioda to dioda Zelnera. Prawdę mówiąc co do czasów, nie wiem jak wyliczyć wypełnienie (czyli czas) impulsu aby ten tranzystor przełączał, próbowałem us, próbowałem ms... i też kicha. Diabeł tkwi w szczegółach ale ja już nie mam pomysłu, dla tego spróbowałem w końcu na forum.

Hmmm w takim razie mam pytanie, czy jest jakiś układ scalony (gotowa przetwornica) którą można sterować przez mikrokontroler PWM'mem?

Pozdrawiam.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 28 mar 2009, o 21:19

No właśnie - skąd pomysł dawać tu Zenerkę ? Daj Schotky, np. 1N5822 i spróbuj z wypełnieniem np. 20% przemieść częstotliwością od 100 do 200kHz.

McKEE
-
-
Posty: 186
Rejestracja: 7 cze 2004, o 10:02
Lokalizacja: Gniewkowo_Toruń

Postautor: McKEE » 31 mar 2009, o 20:13

Matejko zobacz sobie jak to Atmel wymyslił , masz kod i schemat , http://www.avrfreaks.net/index.php?func ... ks%20Tools , lub poszukaj AVR450 na Atmelu , FETa kluczują normalnym tranzystorem npn,

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 103 gości