Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Schemat ukladu czujnika do pomiaru oddechu czlowieka

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Schemat ukladu czujnika do pomiaru oddechu czlowieka

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 12:17

Witajcie przepraszam najpierw za pisownie ale niejestem Polakiem wiec ucze sie jeszcze tej pisowni Mam pewien problem szukam jak juz tytul mowi ukladu, schematu zapomoca ktorego byl by mozliwy pomiar oddechu. Ten Uklad ma pozniej byc wszyty w ubranie (bluzki lub swetra) i mierzyc oddech (zamaocowany na wyskosci klatik piersiowej). Mozna bylo by takie cos zrealizowac za pomoca elastycznego paska ktory jest na brzuchu czlowieka przy oddechu zmienia sie indukcja.

Ten uklad musial by posiadac Cewke i pewnie Filter ...... Macie jakies pomysly???

Dziekuje wam!!! Sensor do pomiaru oddechu

Dodalem tam maly ryskunek ten oddech chcialbym symulowc Frekfencja "f1" a potym po prawej Stronie chcial bym zmierzyc to oscyloskopem czyli znowu ta Frekwencje "f1"
Załączniki
IMAGE0002.JPG
IMAGE0002.JPG (8.39 KiB) Przejrzano 11673 razy

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 24 lut 2009, o 12:55

Witam
Czytałem Twój temat, jest raczej nieprecyzyjny. Czy Tobie chodzi o samo stwierdzenie faktu, że człowiek oddycha ? Czy np. ilość oddechów na minutę ect. Osobiście jako czujnik zastosowałbym taśmę tensometryczną owiniętą dookoła klatki piersiowej.

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 13:13

Hi , dziekuje bardzo za odpowiedz!!! Tak o ten pasek mi chodzi!

Ale chodzi mi najpierw aby to ograniczyc tylko o stwierdzenie ze czlowiek odycha czy tez nie! Frefencja 1/s chcialbym najpierw miec uklad gdzie moge zasymolowac oddech pewna frekwencja a przy wyjsciu Uout zmierzyc ja Oscylatorem.

Posle moze maly rysunek.. Prosze pytac dojdziemy moze do rozwiazanie. Dziekuje
Załączniki
1.JPG

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 13:15

Osobiscie jaki zastosowal bys uklad Elektryczny (schemat) do "taśmy tensometrycznej"?

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 24 lut 2009, o 13:32

Co do taśmy, podałem jako propozycję. Na tym etapie nie wiem, ani jaki ma opór początkowy ani, w jakim % będzie się zmieniał. Nie mniej, z grubsza układ widziałbym jako wstawienie jej końców na wejście wzmacniacza operacyjnego.
Co do obserwacji wyniku - Tobie chodzi o oscyloskop ?

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 14:04

Tak, wynik moglbym sobie na oscyloskpoie pokazac! Moglbys narysowac taki uklad jak masz na ,mysli? dziekuje

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 24 lut 2009, o 14:19

Narysuję przykładowy schemat, ale to trochę zajmie. Ale, najpierw mam parę pytań. Gdyż może nic z tego. Dlaczego i do czego potrzebujesz taki czujnik. Człowiekowi zdrowemu raczej bez problemu będzie można opasać klatkę piersiową. Ale gorzej np. z nieprzytomnym. Np. ofiarze wypadku z urazem kręgosłupa założenie takiego czujnika może bardzo zaszkodzić.
Druga sprawa - przeciętny oddech to ok. 1 raz na sekundę. To bardzo mała częstotliwość. Np. na swoim oscyloskopie takiej na pewno nie pooglądam jako ciągłego przebiegu tylko jako "latające" odcinki. Tu potrzeba oscyloskopu z b.długą podstawą czasu.

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 14:27

Dziekuje! Ten uklad niema byc zkomplikowan powiem moze zebys niespedzal niewiadomo ile czas niepotrzebnie. Narazie nietrzeba myslec o tym pasku, bo jak juz napisalem jest mozliwosc zrobienie tego za pomoca cewki. Chodzi najpierw tylko o mlay wynalazek frekwencje symulowac i oscyloskopem zrobic pomiar. Niemiem dokladnie jaki oprzerny uklad masz na mysli?

Musze was tu pochwalic tzn narazie Ciebie!!! Dziekuje

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 14:28

No cewka jakis drucik owiniety, krotki drucik

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 24 lut 2009, o 15:01

Masz schemat. Szczegółowe dane elementów zależą od oporu tensometru i Uz. Nie jest specjlanym problemem ich wyliczenie, jak coś - to pomogę.
Z cewką widzę problem. By można było z niej zdjąć jakieś info, musiała by pod wpływem roszerzania / kurczenia się klatki piersiowej zmieniać kształt lub oddalać / przybliżać do ciała i zmieniać indukcyjność. Prędzej tu widzę rozwiązanie w jakimś specjalnym kondensatorze - np. dwie folie na gąbce. Mikrofonem nie bardzo - będzie słychać puls serca i szum od przepływu krwi. Nie mniej, w EP jest mój wykonany kiedyś układ nadzoru bicia serca jako "mini nadajnik UKF".
Załączniki
Tens.jpg
Tens.jpg (9.32 KiB) Przejrzano 11653 razy

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 15:23

Super! Tak z ta cewka masz racje ale narazie mogby to byc schemat z Cewka i poprobowal bym troszeczke..... robic pomiary! Ten schemat sobie przerysowalem juz.Bylby to problemi jeszcze jeden narysowac? Dziekuje juz teraz za pomoc

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 24 lut 2009, o 15:42

Ale, nie wiem jaki jeszcze jeden. Pisałem, przykładowy "z cewką" ale do stwierdzania bica serca jest zamieszczony na EP. Tu jest problem - ten z tensometrem jest banalnie prosty, możesz go podłączyć wprost do oscyloskopu i oglądać wynik. Ale chyba nie masz jeszcze drutu ( czy taśmy ) tensometrycznej. No i problem z jej umieszczeniem na człowieku.
W tym z cewką będzie modulacja FM. Nie obejrzysz na oscyloskopie. Potrzebny bardziej skomplikowany układ, demodulator.

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 15:51

Na temat Demolatoru male zdjecie znalazlem w internecie. Tak problemi jest ze niemam takiego druto wiec niemoge tego testowac ale moze zamiast druciku elektryczny sygnal??
Załączniki
3.JPG

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 15:53

To jest prawie ze caly uklad ta cewka po prawej jest w takim pasku bynajmniej w tym pasku sa druciki..... a ja tych drucikow naraze niepotrzebowal bym ten sygnal bym tylko symolowl ale nie na czlowieku

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 24 lut 2009, o 16:17

Nadal dla mnie jest tajemnicą, jak ten obwód ge na LC identyfikuje zmianę rozmiarów klatki piersiowej człowieka podczas oddychania. Gdyż, by dalsze tory jak demodulator cokolwiek "demodulowały", w tym ge musi się coś zmieniać. Albo L albo C. Nie mniej, mam tu jedną propozycję. Czy masz jakiś mały, zbędny odbiornik UKF ? Dalsze experymenty z LC robiłbym tak:
- zrobiłbym ten ge LC ale na 10,7MHz
- z odbiornika usunąłbym ( lub odłączył ) głowicę UKF
- na wejście toru pośredniej częstotliowści odbiornika podłączyłbym ten ge.
I miałbym prostą bazę do dalszych badań. Wzm, demodulator, na wyjście małej częstotliowści włączył oscyloskop.

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 16:30

Niestety niewiem czy mam taki odbiornik musial bym poszperac ale raczej nie. Wlasnie dlamnie jest tez to zagadka . A jak bym zamiast tego paska (Tasmy) wzia jakis owiniety drucik i go ruszal albo Frekfecja podlaczyl?? i po drugiej stronie oscyloskopem sobie zmierzyl (mowie teraz o tym schemacie co narysowales)

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 24 lut 2009, o 16:45

Zaraz, bo być może sam sobie podsunąłeś dobry pomysł. Bo tutaj można by spróbować użyć czułego czujnika przyśpieszenia. Ale, nadal nie wiadomo, w jakich warunkach chesz mierzyć to oddychanie. Czy np. na siłowni ( fitnes ), czy jak człowiek siedzi czy jak leży.

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 16:52

To oddychanie powinno byc mierzone jek lezy i stoi musialo by to byc niezalezne. Ale naraze to przyszlosc. Bo najpier chcialbym zrobic pare pomiarow, wiem ze potem ten sygnal (frekwencja) z tego ukladu co chce zbudowac pojdzie do Controlera. Mysle ze tak by to szlo zrealizowac?

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 24 lut 2009, o 17:07

Zadajesz proste pytanie - a nie wiem, czy to pójdzie. Temat bardzo nietypowy. Popatrzyłem za czujnikami przyspieszenia. Są drogie a nie wiadomo, czy przy tak małych różnicach przyśpieszeń się sprawdzą. Ale pomyślałem o czym innym - poprostu mikrofon gdzieś przy ustach. Przy oddychaniu człowiek wydaje szumy, "dyszy" ( nie wiem, czy zrozumiesz to słowo ). Może mikrofon i wzmocnić te szumy, świsty ?

rets1010
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2009, o 11:48
Lokalizacja: Szwajcaria
Kontaktowanie:

Postautor: rets1010 » 24 lut 2009, o 17:25

Juz o Mikrofonie tez myslalem, ale problem jest taki ze Mikrofon to nie moze byc... Bo ten Uklad ma byc kiedys powiekszony czyli wchodza w gre jeszcze inne Elementy Sensor Temperatur itak dalej. I ma to byc wszystko wszyte np. w sweter.

Ale mi chodzilo teraz tylko o jakies testy..... I pytanko bylo ten schemat co narysowales moge zamiast tej tasmy podlaczyc do ukladu i uzyc jakieos druciku co jest ocos owiniety?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 203 gości