Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Przystawka do oscyloskopu analogowego

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Przystawka do oscyloskopu analogowego

Postautor: Medicus » 21 sty 2009, o 00:01

Jak najprościej wykonać ? głownie do oglądania przebiegów TTL w paśmie max 1MHz ?
ma ktoś namiary na jakieś sprawdzone rozwiązania ?

krzychkam
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2008, o 23:57
Lokalizacja: Białystok

re: przystawka do oscyloskopu analogowego

Postautor: krzychkam » 21 sty 2009, o 17:25

Witam
Robiłem dawno temu takie ustrojstwo - jako pracę dyplomową w "Elektryku" (1980 r.)
Układ wziąłem z Radioelektronika o ile pamiętam Nr 10/79. Co prawda przystawka służyła do obserwacji przebiegów m.cz na super oscyloskopie Mini 4 (takie sprzęty były w naszej Pracowni elektronicznej jeszcze na Grottgera - hihi) ale sama zasada uzyskiwania dwóch przebiegów jest niezmienna:
- dwa układy wejściowe, które dopasowywały sygnał do sterowania wejścia Y w oscyloskopie i multiwibrator, który przełączał na zmianę sygnały z tych układów na wejście Y. Trzeba tylko dobrać odpowiednio częstotliwość pracy multiwibratora żeby przebiegi były czytelne.
Na ekranie oscyloskopu widać całe przebiegi - ze względu na bezwładność oka i poświatę luminoforu lampy.
Ale czy nie prościej by było zrobić taką przystawkę do kompa - było sporo takich układów - nawet bardziej rozbudowanych niż dwukanałowe - a przy tym o wiele prostsze
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 21 sty 2009, o 23:28

Przystawka niestety musi być analogowa,
bo te wszystkie przebiegi będę synchronizował względem napięcia sieci czyli sinusoidy.
Muszę jak najdokładniej wychwycić moment przejścia przez zero, a że zastosowałem transoptory więc będę musiał dobrać opóźnienie tak aby początek szpilki jak najdokładniej pokrywał się z momemtem przejścia przez zero. W sumie wystarczy 2 kanały ale jak praktycznie rozwiązać problem separacji galwanicznej napięcia sieci i 5V którym zasilane będą transoptory ?
bo komutację dam 10kHz, sygnał z transoptora będę miał na poziomie 0V ze szpilką ok +5V więc na sinus dam dzielnik 1:100 oraz dodam składową stała 10V wtedy sinusoidę będę miał na oscyloskopie nad szpilkami i oba przebiegi nie będą nachodzić na siebie. Czy to w praktyce się uda ??

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Postautor: Marian B » 16 kwie 2009, o 09:46

Znalazłem coś takiego:
Załączniki
Obraz 010.jpg

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 18 kwie 2009, o 00:06

Idea jest dobra.
Trzeba poprawić tylko wejścia, myślę że LM324 rozwiąże problem impedancji wejściowej i zapewni oczekiwane 1M, ten T4 też do zastąpienia np LM311 by się tu nadał.
Na koniec do przerobienia zasilanie, kluczowym układem tu jest 4066 i to od niego wypadałoby rozpocząć przypasowanie odpowiedniej rodziny 40xx, poszukam AC, jest 5-voltowa, jak nie znajdę to dam HC bo takie akurat mam, też jest na 5V , dopuszczalnme napięcie wejściowe trochę ograniczę ale liczę że zwróci mi się to z nawiązką w postaci lepszej separacji kanałów i wyższej górnej częstotliwości no i oczywiście mniejsze będą zniekształcenia bo chcę oglądać przebiegi analogowe jak zaznaczyłem na wstępie

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 113 gości