Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Moduł zabezpieczający akumulator

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

mawi
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 4 paź 2008, o 15:43
Lokalizacja: Polska

Moduł zabezpieczający akumulator

Postautor: mawi » 4 paź 2008, o 15:53

Witam,
to mój pierwszy post więc chciałbym się przywitać :607:
UWAGA!!! nie jestem elektronikiem - jak napisze coś nie tak nie bijcie.

A teraz do problemu.
Potrzebuje wykonać jak najprostszy układ zabezpieczający akumulator żelowy przed rozładowaniem poniżej 10,3V przyjmijmy 10V. Myślałem że wykona to przekaźnik z cewką 12V, po prostu spadnie napięcie i cewka to rozłączy ale rozładowałem akumulator poniżej 8V a cewka nadal była zwarta :( nie mam innego pomysłu. Nie chce kupować gotowych ponieważ koszt takiego to 20zł + wysyłka. A myślę że można to zrealizować za znacznie mniejsze pieniądze.
Jeśli macie jakieś pomysły bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Paweł.W.
-
-
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2007, o 14:26
Lokalizacja: Andrychów

Postautor: Paweł.W. » 9 paź 2008, o 14:48

Tak można. Ale czy to dobre rozwiązanie składać urządzenie które będzie kosztowało dość trochę czasu i wysiłku. Aby wykonać płytkę należy wpierw zainwestować w potrzebne do tego rzeczy i trzeba także mieć troszkę doświadczenia. Moim zdaniem lepiej kupić gotowy i sprawdzony produkt...

mawi
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 4 paź 2008, o 15:43
Lokalizacja: Polska

Postautor: mawi » 9 paź 2008, o 15:14

płytki już trawiłem, laminat mam 1mx1,5m wiec na kilka :) płytek wystarcz, lutowania się nie boje. a chodzi o to, że będę potrzebował min 20 takich wynalazków i tu zaczyna się to opłacać.

Awatar użytkownika
Paweł.W.
-
-
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2007, o 14:26
Lokalizacja: Andrychów

Postautor: Paweł.W. » 10 paź 2008, o 07:56

W takim razie warto opracować projekt oparty na mikrokontrolerze np AVR- ATMEGA8, będzie to dawało możliwość dowolnego ustawienia progu napięcia zabezpieczenia, a dodatkowo można zaopatrzeć takie urządzenie w jakiś wyświetlacz lub diody monitujące o poziomie napięcia. Wiele gotowych projektów mierników napięcia znajduje się na stronach, można je bez problemu przerobić na własny użytek modyfikując program. Niestety gotowego projektu nie mam. Powodzenia w budowaniu...

mawi
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 4 paź 2008, o 15:43
Lokalizacja: Polska

Postautor: mawi » 10 paź 2008, o 17:37

chce żeby było to jak najprostsze. żeby nie obciążało akumulatora. żadne diody sygnalizacyjne nie są mi potrzebne, nie będę tego miał w pokoju żeby siedzieć przed tym i na to patrzeć. proste działanie spadek napięcia poniżej 10v i odcięcie akumulatora żeby się bardziej nie rozładował. na tym mi zależy.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 126 gości