Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Przełącznik źródeł zasilania

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

paweltoja
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 18 wrz 2008, o 20:30
Lokalizacja: Sianów

Przełącznik źródeł zasilania

Postautor: paweltoja » 18 wrz 2008, o 20:40

Witam. Poszukuje prostego schematu przełacznika źródła zasilania. Np. Mam układ podłączony do napiecia 12V z akumulatora A i chce go szybko przełączyć na akumulator B 24 V. Czyli przełączne byłby + zasilania a masa byłaby wspolna. Czytałem kiedyś o takim przełączniuku na mosfetach jednak nie pamietam gdzie. Z góry dziękuje za wszelką pomoc. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 18 wrz 2008, o 20:48

Takie coś w najprostszej wersji załatwia Ci 1 (słownie jedna) dioda (jeśli akumulatory mogą być zamiennie - A-12/B-24 lub A-24/B-12 - to 2 diody).

paweltoja
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 18 wrz 2008, o 20:30
Lokalizacja: Sianów

Postautor: paweltoja » 18 wrz 2008, o 21:42

Przykład z akumulatorami to tyko do wyjaśnienia o co mi chodzi.Chce po prostu zrobić układ w którym np. po naciśnięciu switcha układ zasilany jest jednym napięciem a po kolejnym naciśnięciu drugim. Zasada podobna do działania UPS-a, tylko w tym przypadku przełączenie powodowane jest zanikiem napięcia w sieci, a u mnie byłby to switch.Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowaniem.

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 18 wrz 2008, o 22:32

Przykład z akumulatorami to tyko do wyjaśnienia o co mi chodzi.Chce po prostu zrobić układ w którym np. po naciśnięciu switcha układ zasilany jest jednym napięciem a po kolejnym naciśnięciu drugim. Zasada podobna do działania UPS-a, tylko w tym przypadku przełączenie powodowane jest zanikiem napięcia w sieci, a u mnie byłby to switch.Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowaniem.
Zaraz,
to nie prościej zrobić to np na regulowanym stabilizatorze LM317 ?
wtedy zwykłym tranzystorem npn bocznikujesz do masy rezystor i masz zwiększenie napięcia, a tranzystor wysterowujesz np z przerzutnika 4013, a jak chcesz to dajesz 2 switche i przerzutnik RS, wtedy każdy switch załacza inne napięcie
Załączniki
ep01.JPG
Przykład
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2008, o 22:47 przez Medicus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 18 wrz 2008, o 22:46

To sobie zbuduj UPS, którego zasilanie (sieć) będzie odcinane przekaźnikiem sterowanym przerzutnikiem... i już masz co chciałeś (1 wciśnięcie, przerzutnik załącza przekaźnik... UPS się ładuje i zasila wyjście z sieci, 2 wciśnięcie, przerzutnik rozłącza przekaźnik... UPS zaczyna działać z baterii).

paweltoja
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 18 wrz 2008, o 20:30
Lokalizacja: Sianów

Postautor: paweltoja » 19 wrz 2008, o 12:11

Witam. Chodzi mi raczej o coś takiego jak na rys poniźej - jednak przedstawiona konstrukcja nie ma prawa działać. Jako osobne bloki działa, natomiast w wyniu połaczenia już nie. (wyjścia z mosfetów łączą się). Kombinuje jaki układ należy wstawić aby wszystko grało.

Obrazek


Dodałem diody na wyjścia tranzystorów i układ zachowuje się już lepiej. Jednak wiem że proponowane rozwiązanie nie jest dobre.
Obrazek

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 19 wrz 2008, o 13:11

a jakie prądy tam płyna?
podstawowy błąd to podłaczenie woltomierza do nieobciążonego wyjścia,
rezystancja wyjściowa będzie pewno rzędu pojedynczych omów a nie 10MΩ jak standardowo mają woltomierze

i drugie pytanie, po co stsujesz odrębne akumulatory 12 i 24v skoro wystarczyłoby komutować 2 akumulatory po 12v ?

paweltoja
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 18 wrz 2008, o 20:30
Lokalizacja: Sianów

Postautor: paweltoja » 19 wrz 2008, o 13:25

Prąd ok 10A. Jeżeli chodzi o sam woltomierz na wyjściu to tak sprawdzam czy dany układ wogóle przełącza jakieś napięcia. Jeżeli chodzi o akumulatory 12 i 24 V to jest to przykład. Równie dobrze chce żeby układ działał przełączając napięcia np. 10 i 15 V. Dziękuje za zainteresowanie i pozdrawiam.!

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 20 wrz 2008, o 10:19

Prąd dość spory ale konstrukcja którą stworzyłeś jest jak najbardziej poprawna, to będzie działać ale te diody które dodałeś są niezbędne bo większość Mosfetów ma wewnętrzną diodę pomiędzy D i S nie pokazaną na schemacie wewnętrznym tranzystora.

No ale czepiam się dalej,
skoro ma to być rozwiązanie uniwersalne do nie lepiej zastosować przełączany konwerter Step-Down ? Dajesz tylko jeden akumulator np 24V a napięcia U1 oraz U2 zadajesz dzielnikami i potem tylko jakimś kluczem np HC4066 lub zwykłym tranzystorowym przełączasz te napięcia. dająć PR-ki w dzielniku będziesz mógł dowolnie ustawić sobie napięcia z zakresu 1,5-24V i przełączać je elektronicznie, nawet więcej, bo możesz takich napięć predefiniować kilka a nawet płynnie je regulować

paweltoja
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 18 wrz 2008, o 20:30
Lokalizacja: Sianów

Postautor: paweltoja » 20 wrz 2008, o 15:02

Medicus - a masz może jakiś schemacik opisanej przez Ciebie konstrukcji? Będe wdzięczny za jakiś poglądowy schemat. Dziękuje za zainteresowanie. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 20 wrz 2008, o 20:57

Medicus - a masz może jakiś schemacik opisanej przez Ciebie konstrukcji? Będe wdzięczny za jakiś poglądowy schemat. Dziękuje za zainteresowanie. Pozdrawiam.
Takich gotowych przetwornic jest mnóstwo,
szukaj DC/DC converters, potem ogranicz do Step-Down i na koniec ze względu na duży prąd External Switch co oznacza że do przetwornicy sam musisz dołozyć zewnętrzne MOSFETY

Tutaj masz przykład z Maxima, dodajesz drugi dzielnik (na zielono ci zaznaczyłem) i potem przełaczasz je na wejściu wzmacniacza błędu::
Załączniki
ep02.JPG
Step down Ext -sw

paweltoja
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 18 wrz 2008, o 20:30
Lokalizacja: Sianów

Postautor: paweltoja » 22 wrz 2008, o 17:44

Jutro ide kupić elementy do mojego projekciku, jeżeli będe zadowolony z jego działania to taki zostanie, jeżeli nie to pokombinuje z układem na maximie. Pozdrówki.

paweltoja
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 18 wrz 2008, o 20:30
Lokalizacja: Sianów

Postautor: paweltoja » 25 wrz 2008, o 19:24

Witam ponownie. Układ złożyłem, nawet działa. Natomiast mam następne pytanie - miałem kierdyś manuala do układziku chyba Analog devices w którym to zawarte były dwa tranzystory na wyjściu( chyba bipolarne). Układ działał jak przerzutnik bistabilny - czyli zwarcie jednej z nóźek do masy powodowało załączenie jednego tranzystora, ponowne zwarcie powodowało wyłączenie tego wcześniej załączonego i włączenie drugiego tranzystora. Jeżeli ktoś mógłby pomóc w odnalezieniu czegoś podobnego to będe wdzięczny. Pozdrawiam.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości