Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Podłączenie termistora...

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

windman
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 16 wrz 2003, o 21:18
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontaktowanie:

Podłączenie termistora...

Postautor: windman » 10 lip 2008, o 02:06

Chciałem zapytać, czy takie czujniki jak termistor, fotorezystor itp. podłancza się bezpośrednio do mikrokontrolera i odczytuje się wartość napięcia na wejściu analogowym?

Czy może stosuje się jakieś rezystory po drodze? Jeżeli tak to na jakiej zasadzie?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty: 389
Rejestracja: 10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 10 lip 2008, o 04:49

Panie kolego, Pan zadajesz więcej pytań niż trzy letnie dziecko.
Polecam przeczytanie archiwalnych numerów EdW zawierających "Bascom College" - to cykl artykułów o uP 51 oraz "Mikroprocesorowa Ośla łączka" - to z kolei o uP AVR.
Z tego co na szybko zauważyłem w google Bascom College można poczytać na elportalu to może i ośla łączka tam jest, ale sprawdzenie tego już zostawiam koledze.

Pozdrawiam i miłej lektury...

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 10 lip 2008, o 09:11

Kurs kursem, życie życiem
Przy takim bogactwie rozwiązań nie sposób w jednym kursie zawrzeć wszystkiego.
Były czasy kiedy wszystkim wiadomo było że fotorezystor czy termistor należy spolaryzować a najlepiej będzie tak dobrać szeregowy rezystor aby uzyskać na nim spadek napięcia równy połowie przyłożonego. W takim punkcie pracy uzyskuje się w większości przypadków największą czułość. teraz dla przykładu jeśli termistor zasilimy napięciem 5V czyli takim jak popularnr uC typu Atmel czy PIC, to wstrzelimy się dokładnie w sam środek zakresu przetwornika wejść analogowych bo z reguły dla tych najprostszych Uref Lo =0V a Uref Hi =5V. W droższych uC Uref można programowo zmieniać, co jeszcze bardziej upraszcza aplikacje i podnosi dokładność wskazań.
Niestety, pomiary za pomocą uC poszły w zupełnie innym kierunku, klasyczny przykład to słynny już termometr DS18B20 gdzie to wymiany danych czujnik ->uC wykorzystuję się protokół 1-Wire i jedno z wejść cyfrowych uC. Także wiele innych sensorów zawiera już zaawansowaną elektronikę z wbudowanymi protokołami transmisji danych. Wejścia analogowe uC tak jakby odchodzą powoli do lamusa.

windman
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 16 wrz 2003, o 21:18
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontaktowanie:

Postautor: windman » 10 lip 2008, o 12:40

Kurs kursem, życie życiem
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam!

Dodano po chwili zastanowienia
Panie kolego, Pan zadajesz więcej pytań niż trzy letnie dziecko.
Czyż nie temu służy forum?
Mimo wszystko dziękuję za radę!

Edit Pajączek
Ostatnio zmieniony 10 lip 2008, o 18:45 przez windman, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty: 389
Rejestracja: 10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 10 lip 2008, o 17:19

Panie kolego, Pan zadajesz więcej pytań niż trzy letnie dziecko.
Czyż nie temu służy forum?
Mimo wszystko dziękuję za radę!
Panie kolego. nie odbieraj mojego posta jako atak na siebie bo nie taki był cel.
Wiem ze te dwa kursiki które poleciłem nie zrobią z nikogo inżyniera elektronika co słusznie zauważył Medicus. Ale skoro widzę, że ktoś pyta o rzeczy podstawowe to polecam podstawową lekturę. jak już mówiłem ja tylko zachęcam do szukania i czytania bo to w duuuuużej części przypadków się sprawdza.
A tak ponadto to polecam koledze zakup płytki stykowej i do budowania i testowania prototypów na niej. Zamiast pytać po prostu sprawdzić jak to działa, zapewniam że wiedza z testów zostaje w głowie o wiele dłużej niż ta przeczytana.

windman
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 16 wrz 2003, o 21:18
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontaktowanie:

Postautor: windman » 10 lip 2008, o 19:21

A tak ponadto to polecam koledze zakup płytki stykowej i do budowania i testowania prototypów na niej.
Posiadam: http://youtube.com/watch?v=lmNf2kdT8G0

Bynajmniej nie odebrałem Pańskiego posta jako atak. Czasem zaglądam na forum związane z językiem PHP. Czasem pomagam nawet w najbardziej banalnej sprawie, gdyż wiem jak to jest gdy ktoś jest samoukiem, chce się nauczyć sam czegoś, czego niektórych lepiej lub gorzej nauczono w szkole. W momencie gdy nie mam czasu, bądź najzwyczajniej nie chce mi się - nie piszę nic!

Co do nauki podstaw... pewnie kurs, który Pan poleca jest świetny, nie omieszkam sprawdzć, jednakże ja miałem konkretne pytanie, dla doświadczonych elektroników banalne jak się domyślam, co udowodnił później Medicus.

Pozdrawiam

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek5 » 11 lip 2008, o 05:27

I to mi się podoba na tym forum.
Ludzie odpowiadają nawet na błache problemy.

Jest takie forum którego nazwa zaczyna się na E...
Czasami się zastanawiam, czytając posty, czy Ci ludzie to wiedzą że czasy PRLu się już skończyły. Ciągle posty są moderowane wtrąceniami głupich uwag typu zdanie zaczynamy od wielkiej litery, lub nie widzę potrzeby zakładania takiego tematu.
Wg mnie taki epodejście do życia jest co njmniej karygodne, bo chyba po to jest forum, a nie jakimś prywatnym pokazywaniem że to ja moderator umiem coś dodać i nie koniecznie z sensem. Rozumiem też wytłumaczenia, że forum trzyma standard, ale śa jakieś granice?
Nie wspominam już o sytuacjach, gdzie taki recenzent nie mam popjęcia o temacie lub nie czyta, a może nie chce zrozumieć i bezpodstawnie zamyka coś lub modyfikuje odpopwiedzi.

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 11 lip 2008, o 09:17

Kurs kursem, życie życiem
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam!
...
Dziękuję za docenienie mojej chęci pomocy...

Nie można mówić o konkretach kiedy nie podajesz ani typu czujnika ani uC z którym chcesz go połączyć

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 169 gości