Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

problem z mettoda oczkowa

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Koza
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: polska

problem z mettoda oczkowa

Postautor: Koza » 27 maja 2008, o 22:49

Mam problem z obliczeniem pradow w obwodzie pokazanym w zalaczniku, Nie wiem w ktorym miejscu robie blad, czy ktos moglby mi podowiedziec w jaki sposob mam do tego podejsc. Uklad mam rozwaizac metoda pradow oczkowych. Z gory dziekuje za pomoc :612:
zapomnialem podac jeszcze wartosci zrodla pradowego I=2 A iE5=50V
Załączniki
DSC09966.JPG
Ostatnio zmieniony 28 maja 2008, o 20:03 przez Koza, łącznie zmieniany 1 raz.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: tg3a » 28 maja 2008, o 22:10

W poprzedniej wersji tego wpisu nie zauważyłem, że wartość E5 jest również podana. Przepraszam.
W układzie występują 4 oczka. W oczku lewym górnym (elementy E4, R1, E1, E2, R2) przyjmijmy prąd oczkowy JL, w oczku prawym górnym (elementy E1, R1, R6, E5, R5) przyjmijmy prąd oczkowy JP, a w oczku prawym dolnym (elementy R5, E5, R3, E3, R4, R2, E2) przyjmijmy prąd oczkowy JD. Zwrot wszystkich prądów oczkowych niech będzie zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Jest jeszcze oczko lewe dolne, w którym ze względu na obecność źródła prądowego J akurat w takiej gałęzi, gdzie płynie tylko prąd tego oczka, wartość tego prądu oczkowego jest po prostu równa J, czyli 2A, a zwrot jest zgodny z kierunkiem tego źródła prądowego, czyli również z ruchem wskazówek zegara.
Tak więc można ułożyć 3 równania dla pierwszych trzech oczek. Suma spadków napięć na rezystancjach jest równa sumie sił elektromotorycznych - obie sumy liczone po obwodzie oczka.
oczko lewe górne:
R2•(JL-JD)+R1•(JL-JP)=E2-E4+E1
oczko prawe górne:
R1•(JP-JL)+R6•JP+R5•(JP-JD)=-E1-E5
oczko prawe dolne:
R5•(JD-JP)+R3•JD+R4•(JD-J)+R2•(JD-JL)=E5+E3-E2

Po podstawieniu wszystkich danych i rozwiązaniu układu równań otrzymuje się następujące wartości prądów oczkowych (na wszelki wypadek proszę mnie sprawdzić):
JL = -3/311 A = ok. -0,00965A (czyli płynie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)
JP = -2581/622 A = ok. -4,14951A -"-
JD = 191/311 A = ok. 0,61415A
Prądy w poszczególnych gałęziach układu obliczamy sumując lub odejmując odpowiednie prądy oczkowe, np. prąd w rezystorze R5, jeśli założymy strzałkowanie tego prądu w prawo, jest równy sumie prądu JD i -JP, czyli ok. 0,61415A+(-(-4,14951A ))=4,76366A.
JD bierzemy ze znakiem "+", bo jego założony kierunek jest zgodny z założonym kierunkiem prądu w R4, a JP ze znakiem "-", bo jego założony kierunek jest przeciwny do tego kierunku.

Pozdrawiam, i życzę sukcesów w walce z dalszymi zadaniami. Niestety, często dane w tego typu zadaniach są dobrane tak niefortunnie, że wyniki nie są okrągłe, ani nawet nie są ułamkani o małym lub okrągłym mianowniku.

Koza
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: polska

Postautor: Koza » 29 maja 2008, o 19:56

dzieki za podpowiedz ;) policzylem reszte i zdaje sie z dobrym skutkiem Bilans mocy sie zgadza wiec jeszcze raz dzieki

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 138 gości