Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sterowniki PLC firmy Omron.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty: 240
Rejestracja: 12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja: Brzeszcze
Kontaktowanie:

Sterowniki PLC firmy Omron.

Postautor: almatea » 20 maja 2008, o 20:32

To raczej pytanie do "Automatyki Praktycznej", ale może znajdę jakiegoś praktyka.
Czy programował ktoś sterowniki PLC firmy Omron?
Chciałem wiedzieć ogólnie z czym się to je, jaki interfejs jest wymagany do podłączenia z PC (na stronie producenta znalazłem standardowy RS232C), jakie oprogramowanie.
Może jakieś porównanie z Siemenspwym Stepem-7 czy 5? Podobieństwa? Czy to zupełnie nowa platforma?

Używam sterowników Siemensa, jednak zmuszony zostałem do obsługi zabawek Omron. Na chwilę obecną przymierzam się do tego. Czy ktoś miał z tym do czynienia?

Pzdr

marek1
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 18:46
Lokalizacja: Cieszyn

Postautor: marek1 » 21 maja 2008, o 18:34

Do programowania sterowników (i wogóle wszystkiego co produkuje Omron) służy pakiet CX_One obecnie najnowszy w wrsji 3.0.
Konkretnie do samego programowania sterowników PLC służy program CX-Programmer z tego pakietu.

Programy pisze się w języku Ladder - bardzo dobry i pomocny jest help.

Moim zdaniem oprogramowanie Omrona jest pomiędzy Step 5 a Step 7 Siemensa, jednak dużo bliżej Step 7 niż Stepa 5.
Jeżeli chodzi o same sterowniki to ich filozofia jest trochę inna niż Siemensów i trzeba się do tego przyzwyczaić (np. nie można tworzyć bloków danych, wszystko jest w adresowanych obszarach pamięci)

Jeżeli chodzi o interface to od strony PC jest to RS232, a od strony PLC różnie (ze wskazanie na RS232)
dla jednych modeli (CQM1, C200H, ....) można bezpośrednio przez RS lub przez specjalny konwerter do portu Peryferial, inne (CQM1H, CJ1M, ...) wymagają specjalnego kabelka (ale tylko ze względu na zastosowaną wtyczkę).

Omron przygotował dość obszerną i dobrą dokumentację, ale dla starszych modeli niekiedy dość trudno ją znaleźć.

Jakie dokładnie modele Cię interesują.

Pozdrawiam
Marek

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty: 240
Rejestracja: 12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja: Brzeszcze
Kontaktowanie:

Postautor: almatea » 22 maja 2008, o 08:47

Na chwilę obecną nie wiem jeszcze co to za typ sterownika. Czekam na informacje. Dam znać, gdy tylko coś będę wiedział.
Czy są gdzieś dostępne jakieś trialowe wersje tego oprogramowania? Przeszukałem strony Omrona (polskie i anglojęzyczne) i nic nie udało mi się namierzyć. Może jest to pod jakąś inną nazwą.

Pozdrawiam

marek1
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 18:46
Lokalizacja: Cieszyn

Postautor: marek1 » 22 maja 2008, o 17:33

Niestety nie udało mi się nigdu znaleźć wersji free oprogramowania - wygląda na to że Omron tego typu programów nie udostępnia.

Spróbuj skontaktować się z Omronem w Warszawie - może coś pomogą.

Inne wyjście - eMule.

Marek

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty: 240
Rejestracja: 12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja: Brzeszcze
Kontaktowanie:

Postautor: almatea » 23 maja 2008, o 10:35

W dziel download jest link do strony z której można pobrać trialkę CX-Programmera.
Pzdr

http://www.symulatorcpm.prv.pl/index.html

marek1
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 18:46
Lokalizacja: Cieszyn

Postautor: marek1 » 23 maja 2008, o 17:52

Tyle że jest to wersja 2.0 a obecnie aktualna ma numer 7.0.

Marek

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 105 gości