Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

mam wątpliwości co do schematu

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
maciekc
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2008, o 11:20
Lokalizacja: sosnowiec

mam wątpliwości co do schematu

Postautor: maciekc » 20 kwie 2008, o 17:54

Witam znalazłem stary prostownik i chcę go trochę zmodyfikować (ma służyć do ładowania akumulatorów przy ciągniku) po zmianie trafo na takie aby uzyskać około 5-6 A chciałem też zabezpieczyć przed niewłaściwym podłączeniem i uzyskałem taką sugestie jak na załączniku ale nie wiem czy to wypali (czy sygnalizacja zadziała przy niewłaściwym podłączeniu do akumulatora oraz czy poda sygnał na przekażnik przy prawidłowym podłączeniu) i tu moja prośba o opinie . Oprócz tego chciałbym jeszcze zastosować jakiś kondensator na WY ale nie wiem jaki.
Załączniki
schematpx2.png
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2008, o 10:47 przez maciekc, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 20 kwie 2008, o 19:32

Przy duzych prądach warto dać szeregowy dławik na wyjściu,
co do idei to ok, ale realizacja niebardzawa,
wystarczyłaby jedna dioda ktora spolaryzowałaby cewkę Pk przy prawidłowej polaryzacji i lampkę dać np neonówkę na pierwotnych zaciskach trafa
Jak źle podłączysz to neonówka nie zapali się
Jak chcesz użyć diody led to daj ją za mostkiem prostowniczym

Awatar użytkownika
maciekc
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2008, o 11:20
Lokalizacja: sosnowiec

poprawka

Postautor: maciekc » 21 kwie 2008, o 16:15

poprzedni schemat nie był poprawny więc wstawiam ponownie i czekam na opinie
chodzi mi o to aby podało napięcie na przekaźnik przy prawidłowym podłączeniu do akumulatora (rys a) oraz zasygnalizowało błędne podłączenie (żarówka) przy niewłaściwym podłączeniu do akumulatora (rys b), czy teraz będzie ok?
zobacz
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2008, o 15:42 przez maciekc, łącznie zmieniany 18 razy.

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: gavi » 22 kwie 2008, o 08:30

Witam
Bład tkwi w założeniach. Jeśli zamienisz kolejność przewodów przy podłączaniu akumulatora do prostownika to akumulator zostaje natychmiast zwarty przez diody w prostowniku. Przy w miarę dobrze naładowanym akumulatorze pewno skończy się to odpaleniem diod, przy słabiej naładowanym wystapi tylko niezły błysk przy podłaczaniu. Tak czy inaczej dodatkowy wskaźnik jest zbedny bo efekty świetlne będą wystarczające. Zamiast tego pomyslałbym o układzie na np przekaźniku który by automatycznie zmieniał biegunowośc przy nieprawidłowym podłączeniu. Można wtedy dać wskaźnik działania takiego układziku, inna sprawa że jest to wtedy tylko gadżet .

Awatar użytkownika
maciekc
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2008, o 11:20
Lokalizacja: sosnowiec

odp

Postautor: maciekc » 22 kwie 2008, o 19:12

masz racje - nie pomyślałem nad tym, ale gdyby ktoś miał jakieś propozycje to chętnie wezmę je pod uwagę (mile widziany jakiś rysuneczek)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 179 gości