Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zagadka! Brakujący IC obok ICM 7217

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

adamcyn
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 4 kwie 2008, o 18:13
Lokalizacja: szczecin

Zagadka! Brakujący IC obok ICM 7217

Postautor: adamcyn » 4 kwie 2008, o 18:36

Urządzenie medyczne. Jest tam timer 9 godzin, liczący w dół z ICM 7217.
Cztery linie BCD z ICM 7217 prowadzą poprzez 7 diod do podstawki, która jest pusta.
Pozostałe, istniejące obok ICM 7217 IC to: 40106 oraz kilka 4093.
Pusta podstawka ma 14 pinów, zasilanie 5V. Zakładam, że jest to IC z rodziny 40XXX
Jaki IC włożyć do pustej podstawki?
Będę Wam wdzięczny za pomoc.

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 4 kwie 2008, o 19:17

Cztery linie BCD z ICM 7217 prowadzą poprzez 7 diod do podstawki, która jest pusta.
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/1501
http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/IC ... M7217C.pdf

W karcie katalogowej pojawia się parę schematów wiążących linie BCD I/O z diodami i mechanicznymi zadajnikami kodu BCD. Nie budzi to jakichś skojarzeń?

A może tajemniczy IC pełnił rolę komparatora wykrywającego komplet "0" na liniach wyjściowych, czyli koniec zliczania?

Rozrysuj schemat, a w szczególności te 4 linie BCD, 7 diod i podstawkę. Trudno coś wywnioskować nie wiedząc co szukany IC miał robić. Czy odbierał i interpretował stan liczników z 7127? A może raczej dostarczał wartości startowych do 7217? Z czym jest podłączony od drugiej strony? Czy ma podłączone również linie D1...D4 (Digit1..4) ? Co się dzieje z liniami LOAD... ?

--
MDz

adamcyn
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 4 kwie 2008, o 18:13
Lokalizacja: szczecin

Postautor: adamcyn » 4 kwie 2008, o 20:17

MDz,
bardzo dziękuję za Twoje precyzyjne wskazówki. Pójdę w tym kierunku licząc na Twoje dalsze, cenne wsparcie. Potrzebuję na to jednak trochę czasu.

adamcyn
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 4 kwie 2008, o 18:13
Lokalizacja: szczecin

Postautor: adamcyn » 4 kwie 2008, o 21:21

Trudno mi będzie odpowiedzieć z moją nikłą wiedzą na Twoje pytania.
Timer ma zastartować, po osiągnięciu zadanej temperatury płynu- spełnia ten warunek, i wyłączyć proces po 9 godzinach.
Masz pomysł co tam można "na czuja" włożyć?
Sorry za ogólniki.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 5 kwie 2008, o 16:07

Trudno mi będzie odpowiedzieć z moją nikłą wiedzą [...]
Proponuję podłączać kolejno do wszystkich pinów masę i +5V przez rezystor rzędu 2k i obserwować napięcie (najlepiej oscyloskopem). Jeśli napięcie "nie podąża" za rezystorem, to oznacza, że szukany scalak miał tam wejście (coś innego wymusza stan logiczny). Jesli napięcie idzie za rezystorem, to tam powinno być wyjście szukanego scalaka. Dodatkowe informacje wskaże "czysta" masa i +5V - tam scalak ma zasilanie lub wejścia zezwalające. To powinno zawężyć krąg podejrzanych... ;)

adamcyn
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 4 kwie 2008, o 18:13
Lokalizacja: szczecin

Postautor: adamcyn » 5 kwie 2008, o 19:04

Tomaszu,
dziękuję ale pomiar jest trudny. Podłączona płyta ma krótkie wiązki łączące a badany IC jest niedostępny w głębokiej obudowie.
Po sugestiach kolegi MDz sądzę, że IC wraz z diodami pełni funkcję przełącznika BCD załączajacy licznik po osiągnięciu zadanych warunków.

adamcyn
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 4 kwie 2008, o 18:13
Lokalizacja: szczecin

Postautor: adamcyn » 6 kwie 2008, o 19:51

Przyznaję, że nie mieliście szans aby odpowiedzieć na tak nieprecyzyjnie zadane pytanie.
Poczytałem o tym liczniku, kodzie BCD, rozrysowałem płytę i powoli dochodzę do rozwiązania.
Zamykam temat i pozdrawiam.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 185 gości