Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Ładowanie akumulatorków Li-IOn

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Ładowanie akumulatorków Li-IOn

Postautor: Medicus » 15 lut 2008, o 11:34

Charakteryzują się one dużo mniejszymi gabarytami w porównaniu do swych braci Ni-Cd czy Ni-HM ale są też bardziej kaprysne: nie można ich rozładować poniżej 3V ani ładować powyżej 4,3V bo to oznacza ich nieodwracalne uszkodzenie.
Czy ktoś ma pomysł na kit albo widział gotowe rozwiązanie monitorujące pracę ?
np cośw stylu tych do telefonów komórkowych, ich nie możma przeładować bo automatycznie rozłącza elektronika przy 100% naładowania

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 15 lut 2008, o 19:25

Do ładowania możesz użyć np. max1811. Chociaż ten układ akurat nie monitoruje stanu rozładowania.

Wpisz w EleNotę (elenota.pl) pytanie o ogniwa litowe a dostaniesz sporo not katalogowych i aplikacyjnych. Popróbuj kilku różnych fraz, gdyż każda daje inny zestaw wyników, np:

Li-Ion
LiIon
Lithium
Li+

--
MDz

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 16 lut 2008, o 09:09

Na razie eksperymentalnie katuję wkrętarkę na 2 baterie z laptopa,
wiadomo, elektronika jest na cały zestaw więc do dyspozycji mam same gołe ogniwa, przeładowane puchną i wywalany jest bezpiecznik membranowy, a jak się zejdzie poniżej 3V to nieodwracalnie tracą pojemność. Ogniwa mam połączone równolegle co daje mi pojemność 3600mAh przy napięciu od 3,0 do 4,2V, myślałem o czymś prostym typu podwójny komparator i Mosfet, dzisiaj w dobie techniki 3V chyba nie będzie problemu z komparatorami pracującymi już od 3V lub nawet niżej.
Na początek wolałbym spradzonego gotowca, ale myślę że temat zainteresuje wiele osób które wymieniały ogniwa, bo zawsze zostaje kilka "działających" i nawet zrobienie porządnej latarki jest trudne ze wzglądu na konieczność monitorowania napięcia naq ogniwie

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 223 gości