Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Procedura obsługi do wyświetlacza z Noki 6300

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

a_niedworok
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2008, o 00:43
Lokalizacja: Zalesie Śląskie

Procedura obsługi do wyświetlacza z Noki 6300

Postautor: a_niedworok » 25 sty 2008, o 00:54

Witam

Otrzymałem wyświetlacz z nokii 6300 i postanowiłem napisać procedury jego obsługi na mikrokontroler STR912 (ARM9) i ATmega128 . Niestety problem tkwi w braku specyfikacji tego wyświetlacza. O ile inne wyświetlacze z telefonów Nokia są dobrze udokumentowane (np. 3110, 6100, itd.) o tyle na temat tego wyświetlacza nic nie potrafiłem znaleźć. Na obudowie znajduje się symbol ACX559AKM-7. Zainteresowanym podsyłam jego zdjęcia. Myślę że wato zająć się tym wyświetlaczem bo użytkując telefon Nokia 6300 mam bardzo dobre zdanie na temat jego jakości wyświetlania. Chętnych do podjęcia problemu obsługi tego wyświetlacza zapraszam do dyskusji :-)

Pozdrawiam

Andrzej
Załączniki
lcd_6300.jpg

BikeRk6
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 3 lut 2007, o 20:57
Lokalizacja: Kraków

Postautor: BikeRk6 » 26 sty 2008, o 15:58

Witam!

Też zainteresował mnie ten wyświetlacz ze względu na małą przekątną(2") i dużą rozdzielczość (QVGA). Znalazłem wyprowadzenia tego lcd tutaj. Brakuje niestety informacji o sterowniku zamontowanym w wyświetlaczu. Czy nie byłbyś w stanie odcztać oznaczeń z układu o ile tam są, a on nie jest w całości zalany?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 26 sty 2008, o 23:06

Już od dawna nikt nie zalewa scalaków,
w wyswietlaczu od telefonu to jest zazwyczaj kostka 2x3 mm, bez nóg, bez oznaczeń, tylko widac odchodzące ścieżki
Nie ma szans na identyfikację sterownika.

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 27 sty 2008, o 04:47

Schematy telefonów (w tym m.in. 6300) można obejrzeć tutaj:
http://www.shrak-mobile.com/eng/schem_nokia.html

Mimo różnych wyświetlaczy telefony z serii 6300, E6x, N7x, wydają się mieć podobne złącza wyświetlaczy. Niestety na schematach brak jakichkolwiek oznaczeń LCD.

IMHO rozpiska wyprowadzeń nie wróży łatwego życia. Na obrazkach widać gęstorastrowe złącze 40-pin do którego doprowadzono m.in. SPI, 16 linii danych i jeszcze parę innych.

Google milczą na temat modułów LCD. Poza pinologią, nie udało mi się wygrzebać niczego konkretnego - żadnego opisu, nazwy producenta (wszystko jedno - oryginału czy podróbek), oznaczenia kontrolera... jedno wielkie NIC.

--
MDz

BikeRk6
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 3 lut 2007, o 20:57
Lokalizacja: Kraków

Postautor: BikeRk6 » 27 sty 2008, o 14:36

Medicus: co do zalewania scalaków, to chodziło mi o montaż COG w którym układy nie tyle się zalewa, ile przykleja do substraty z elektrodami. Ja raczej też nie spotkałem się z opisami na układach COG ale czasem pojawia się na nich naklejka lub coś w tym stylu, dlatego zapytalem.

MDz: Świetna stronka, szkoda że wcześniej na nią nie trafiłem :) Dzieki wielkie za linka!
Wychodzi na to, że to z niej jest opis wyprowadzeń, do którego podałem linka w poprzednim poście. Wynika z niego że złącze ma 24piny, a nie 40 jak napisałeś(str 7), co zresztą widać na zdjęciach LCD (proponuję przeglądnąć Alle - czasem trafiają się dokładne zdjęcia razem z wytczką). Wtyczka to pewnie jakiś "genialny" produkt Hirose w rastrze 0,5mm.

To oznaczenie, które przytoczył nam autor tematu udało mi się ustalić, że należy najczęściej do LCD firmy SONY (ACXxxxAKM lub AK lub AKN lub AKZ), niestety nie udało mi się znaleźć informacji u samego źródła tj SONY :/ Może wie kotś, gdzie jest jakaś dobra baza dokumentacji SONY?
Inne wyświetlacze sprzedawane do Nokii 6300 miały takie oznaczenia:
30609P03 717FL
4851051 MP1.3
0657580002
Ale tu nawet Google nie pomogło - 0 rezultatów.

Jakiś czas temu szukałem opisów matryc LCD i z tego co zaóważyłem to zwykle nie różnią się one sposobem sterowania, a np. wymiarami, ramką złączem itp. Dlatego IMO gdyby znaleźć podobny wyświetlacz (np. w Nokii innego modelu) z takimi samymi nazwami wyprowadzeń to może w ten sposób dałoby się dojść do sposobu sterowania.

Udało mi się ustalić również, że ten LCD pasuje do nokii 6120c i 8600 może to byłaby jakaś wskazówka?

Wracając jeszcze do wyprowadzeń to tam musi być na 100% jakiś sterownik, bo patrząc na linie sterujące mamy:
RESX - reset??
CSX - chip select??
WRX/RDX - write/read??
DCX - data/command??
Proszę nie traktować tego opisu który podałem powyżej za poprawny - zgaduję znaczenie w oparciu o moje skromne doświadczenie w dziedzinie sterowania LCD ;)

Pozdrawiam

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 106 gości