Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Ułożenie dławików na PCB

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

lukee
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 5 maja 2007, o 18:50
Lokalizacja: Wrocław

Ułożenie dławików na PCB

Postautor: lukee » 21 gru 2007, o 20:13

Witam,

Mam następujący problem: na plycie będe miał kilka dławików, które mają za zadanie eliminacje sygnału zakłócającego, w jaki sposób je ułożyć tak aby na siebie nie wypływaly?

Czy będzie różnica w ułozeniu jeśli dławik będzie skompensowany lub pojedynczy ?

Pozdrawiam

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 22 gru 2007, o 07:22

Witam! Wydaje mi się, że najlepiej ustawić je miedzią do siebie, mieć dość mocno tłumi strumień pola magnetycznego.
Pozdrawiam

lukee
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 5 maja 2007, o 18:50
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: lukee » 22 gru 2007, o 11:37

Chyba mnie trochę źle zrozumiałeś, albo ja nie jestem w stanie wyobraźić sobie takiego ustawienia jak napisałeś ;-)

Chodzi mi o taki dławik:

http://www.feryster.pl/polski/images/dtn-m016_wym.jpg

który ma 2 uzwojenia nawinięte na jednym rdzeniu i tłumiący sygnały zakłócające w jednej lini zasilającej np. silnik. Będe miał kilka takich dławików, więc muszę je w jakiś sposób poustwiać na pcb tak aby na siebie najmniej wpływały.


Jak ustawić te dławiki jeśli nie będą one skompensowane, tylko pojedynczy na jednym rdzeniu, tak jak na rysunku:

http://www.feryster.pl/polski/DTP.jpg

czy będzie róznica w ustawieniu ?

Pozdrawiam
Lukee

bartekgajos
-
-
Posty: 57
Rejestracja: 10 lis 2006, o 11:50
Lokalizacja: Gdansk

Postautor: bartekgajos » 25 gru 2007, o 14:15

Witam

Ja bym ułożył następująco:

Dławiki pionowe po kątem 90 stopni ( prostopadle do siebie ), jeżeli byłoby nie możliwe to oddaliłbym je od siebie jak najdalej.

Z dławikami poziomymi jest gorzej, ale należy pamiętać że rdzenie toroidalne są dosyć doskonałymi rdzeniami ( nie rozpraszają tyle energii co EI, EE, UI, UU )

To chyba na tyle co bym zrobił, ewentualnie wstawiłbytm ekran pomiędzy dławiki ( kawalem miedzi, blachy, etc. )


pozdrawiam
Bartek

czarutek

Postautor: czarutek » 25 gru 2007, o 17:19

A na pytach gównych jak tam układają? Zdaje się, że właśnie cięgiem i na przemian prostopadle...?

lukee
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 5 maja 2007, o 18:50
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: lukee » 26 gru 2007, o 13:45

Na 99% będą to dławiki pionowe typu DTP.

Ponieważ wymiary płytki są małe, a dodatkowo dławiki muszą znajdować się jak najbliżej wyjść z płytki (złącze ARK), nie mam za dużo możliwości.

Myślałem, żeby każdy dławiki oddzielać elementami które tam też muszą się znaleść np. triak, kondesnator - co może zmiejszyłoby oddziaływanie wzajemne dławików.

Co o tym myślicie ? :-)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 142 gości