Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Prosba o pomoc

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

sebbe
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 paź 2007, o 18:13
Lokalizacja: szwecja

Prosba o pomoc

Postautor: sebbe » 13 paź 2007, o 20:02

Witam!

Mam małą prośbę, od razu napisze ze w tej dziedzinie jestem laikiem.

Chodzi mi o licznik impulsów (przynajmniej tak mi sie wydaje) który posiada wymienione funkcje
- zakres działania góra : dol
- możliwość zaprogramowania wybranej wartości np 20
- współpraca z czujnikami ruchu
- automatyczne kasowanie.

Opisujac własnymi słowami, licznik ma działać od wybranej wartości np 20, przy podłączeniu 20 czujników ruchu licznik powinien wskazywać liczbę 20, przy włączeniu się jednego,2,3,4...czujnika liczba ta powinna się zmniejszać odpowiednio 19, 18, 17 i odwrotnie przy wyłączeniu czujnika liczba powinna rosnąć. Zdaje sobie sprawę, że opis jest haotyczny, ale jest może osoba, która mogłaby pomóc.

Mam pytanie czy istnieje w ogóle takie urządzenie, a jesli tak to jakiej firmy i gdzie mogę coś takiego kupić . Do opisu dołączam mapkę która ogólnie obrazuje co mam na myśli.

Serdecznie pozdrawiam

Sebastian

czarutek

Postautor: czarutek » 14 paź 2007, o 18:49

A mógłbyś dokładniej opisać jak wygląda sygnał wyjściowy każdego czujnika ruchu?

sebbe
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 paź 2007, o 18:13
Lokalizacja: szwecja

Postautor: sebbe » 14 paź 2007, o 19:32

No i to pytanie całkowicie mnie powalilo, mialem na mysli zwyczajny sensor taki jaki jest np w samochodach (sensor cofania) chodzi mi o zrealizowanie pewnego projektru, oczywiscie odplatnie

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 14 paź 2007, o 21:05

chyba tłumaczysz z obcego którego nie znasz do końca,
mnie się wydaje że tu chodzi o coś w rodzaju ochrony sklepu, jak wejdzie 20 osób to i wyjść powinno 20 osób, ale po co 20 czuników ? potrzebny jest jeden ale wykrywający kierunek ruchu czyli który rozróżni czy ktoś wchodzi czy wychodzi.
Temat do działu mikrokontrolery, bo to raczej program a nie schermat

czarutek

Postautor: czarutek » 14 paź 2007, o 21:08

No bo mam kłopoty ze zrozumieniem treści zadania...
Czy chodzi o to, że jeżeli coś wejdzie w obszar czujnika ruchu, to na jego wyjściu mamy np. logiczne 1, a jeśli jego obszar opuści, to na wyjściu mamy logiczne 0?
I wtedy - gdy czujnik ruchu wchodzi na 1, to nasz licznik ma się zmniejszyć o 1, a gdy czujnik ruchu schodzi na 0, to nasz licznik ma się zwiększyć o 1?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 14 paź 2007, o 21:13

Niekoniecznie... moze maja tylko wyczowac przez ktore drzwi weszli, i zmuszac do wyjscia przez te same :610:

A powazniej. Jesli opis jest choc troche poprawny, to problem jednak raczej sprzetowy. Inna sprawa ze pytanie Czarutka wydaje sie jednak fundamentalne. Sebbe, to co wypisujesz narazie, jest niestety zbyt ogolne by cos podpowiedziec. Inaczej sprawa bedzie wygladac gdy otwarcie (zadzialanie) czujnika powoduje wystawienie jakiegos stanu, inna gdy jest to tylko impuls i pytanie czy moze zajsc sytuacja ze impulsy zachodza na siebie?? Pozatym czy... itd, itp.

Edit:
Ooo... Czarutek mnie wyprzedzil i sam wyjasnil ;)

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 14 paź 2007, o 23:22

No bo mam kłopoty ze zrozumieniem treści zadania...
to może zapodaj to zadanie w oryginalnym brzmieniu w jakim języku by to nie było

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 15 paź 2007, o 01:03

No bo mam kłopoty ze zrozumieniem treści zadania...
to może zapodaj to zadanie w oryginalnym brzmieniu w jakim języku by to nie było
Przeciez masz ta tresc w pierwszym poscie ;) fakt ze niejasnosci tam pelno. Czarutek Ci wiecej nie wyjasni... to nie Jego problem.

sebbe
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 paź 2007, o 18:13
Lokalizacja: szwecja

Postautor: sebbe » 15 paź 2007, o 15:47

Dokładnie, sam nie wiedziałem jak mam to opisać, stąd same znaki zapytania, czytając wasze odpowiedzi sam zaczynam siebie '' rozumieć '' I coś mi sie wydaje ze czarutek wstrzelił się w temat, ale teraz do meritum opisze to po chłopsku. Firma kurierska ma na swoim parkingu 20 samochodów, każdy z nich ma swoje miejsce parkingowe, chodzi mi o to żeby pod każde miejsce podpiąć opisywany już sensor, licznik miałby znajdować się w biurze gdzie pracownik miałby bieżący opis ile aut stoi w danym momencie na parkingu.Proszę nie odpisujcie ze są dużo łatwiejsze i prostsze rozwiązania, chodzi mi tylko o to rozwiązanie

czarutek

Postautor: czarutek » 15 paź 2007, o 18:02

Czyli czy możemy założyć, że przy każdym miejscu parkingowym jest gotowe urządzenie, które gdy stoi na nim samochód daje nam logiczne 1, a gdy jest wolne daje nam logiczne 0 ?

sebbe
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 paź 2007, o 18:13
Lokalizacja: szwecja

Postautor: sebbe » 15 paź 2007, o 18:31

dokladnie to mialem na mysli i idac za poczatkowo chybionym ciosem, jakie mam szanse na skompletowanie takiego urzadzenia?? chodzi mi o ogolna mapke, rodzaje przedmiotow do zastosowania itd.

czarutek

Postautor: czarutek » 15 paź 2007, o 18:59

Ja bym użył na przykład 2 liczniki 74192, 2 dekodery/drivery 4511 no i 2 wyświetlacze LED. Wymyśliłbym układ o 1 wejściu i 2 wyjściach Y1 i Y2 taki, który przy narastającym zboczu sygnału wejściowego generuje impuls na wyjściu Y1, a przy opadającym na wyjściu Y2. Byłoby 20 takich układów. Ich wyjścia Y1 zsumowane "na drucie" podałbym na wejście DOWN liczników, a wyjścia Y2 analogicznie na wejście UP liczników. Przydałyby się też 2 przyciski Up i Dn, żeby mieć możliwość skorygowania wskazania przy wystąpieniu jakiegoś błędu. Wtedy wczytywanie 20 byłoby właściwie niepotrzebne, ewentualnie tylko przy włączeniu zasilania.
Taki standardowy projekt z automatyki, realizacja sprzętowa, namiastka przetwarzania...

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: gavi » 16 paź 2007, o 08:35

Witam
Nie wiem czy podany przez Sebbe przykład to tylko przybliżenie opisu czy też konkretne zastosowanie.
Jeśli konkretne zastosowanie, to wszelkie kombinacje na ttl i podobne odpadają ze względu na zakłócenia i konieczność poprowadzenia dużej ilości kabli. W praktyce (a w systemach parkingowych spotykane są takie rozwiązania) stosuje się systemy sieciowe i rozwiązania software'owe.
Jeśli miałby by to być rzeczywisty układ proponowałbym zastosowanie np. dwudziestu tanich, najprostszych procesorków avr z zaimplementowanym interfejsem 1-wire, połączonych w sieć szeregową. Każdy z tych procesorków miałby przypisaną swoją sygnaturę , którą odpowiadałby, gdyby miejsce pod nim było zajęte a milczałby gdyby miejsce było puste. Wysyłając co jakiś czas broadcasting i sprawdzając odpowiedzi można by wiedzieć nie tylko ile miejsc jest aktualnie zajętych, ale też i które to są miejsca - co przy systemach parkingowych jest często nie bez znaczenia

czarutek

Postautor: czarutek » 16 paź 2007, o 09:00

Na pewno, ale ja się domyślam, że to szkoła i chodzi o rozwiązanie czysto sprzętowe, realizujące zadaną funkcję.
Poczekajmy na Sebbe.

sebbe
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 13 paź 2007, o 18:13
Lokalizacja: szwecja

Postautor: sebbe » 16 paź 2007, o 16:12

Mi chodzi raczej o prosty sposób zastosowania, żeby jak najmniej wymagało ingerencji człowieka ( włączyć rano, wieczorem wyłączyć )

Połączyć sensory szeregowo - do ( licznika impulsów ) - dalej do wyświetlacza. Tak żeby wszystko działało :610:

Ja to sobie tak wyobrażam, a czy to jest wykonalne? i ile błędów zrobiłem w opisie?
Proszę was o pomoc.
P.S. Swoja drogą zainteresowała mnie wzmianka o ( systemie sieciowym ) o którym napisał gavi

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 224 gości