Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zasilanie Powerleda

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Mrrudzin
-
-
Posty: 71
Rejestracja: 16 maja 2007, o 17:55
Lokalizacja: Polska

Zasilanie Powerleda

Postautor: Mrrudzin » 21 wrz 2007, o 13:19

Mam driverek AMC7135, który stanowi źródło prądowe 350mA. Chciałbym podpiąć powerleda i regulować jasność świecenia. Widze dwa potencjalne rozwiązania:
1) wciśnięcie tranzystora (np. BD 135) w linię masy i posterowanie nim PWM-em
2) wciśnięcie tranzystora pomiędzy POWERLED-a a VDD.

Czy takie rozwiązanie będzie działało (bliżej mi do 1))?

Nota katalogowa AMC:

Obrazek

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 8 paź 2007, o 00:01

Jest szansa, ze 1 jest OK, ale 2 jest na pewno OK.
Pzdr
PZb

Awatar użytkownika
fachman
-
-
Posty: 103
Rejestracja: 3 cze 2003, o 17:03
Lokalizacja: Trzeci Świat

Postautor: fachman » 8 paź 2007, o 09:17

to wyjaśnij nam po co stosujesz źródło prądowe skoro potrzebujesz regulacji jasności ??
dobierz rezystor szeregowy aby Imax<350mA i daj zwykły LM317 w aplikacji z możiwością regulacji napięcia, jedeyna zmiana w twojej aplikacji to napięcie zasilania , minimalne nie może być niższe niż progowe twojej diody

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 8 paź 2007, o 10:35

Zrodlo pradowe jest konieczne, zeby zapewnic stabilne warunki pracy LED-a. Jest to bardzo dobre, najczesciej spotykane rozwiazanie.
Pzdr
PZb

Mrrudzin
-
-
Posty: 71
Rejestracja: 16 maja 2007, o 17:55
Lokalizacja: Polska

Postautor: Mrrudzin » 8 paź 2007, o 19:42

LM317 nie ruszy mi z od 2,7V. Chce całość zasilać 4 paluchami, a sprawność LM-a też nie jest zachwycająca.
Sprawdziłem empirycznie - na nogę VDD można na nią podać napięcie bezpośrednio z uP (bez tranzystora) i śmiga aż miło :)

Awatar użytkownika
fachman
-
-
Posty: 103
Rejestracja: 3 cze 2003, o 17:03
Lokalizacja: Trzeci Świat

Postautor: fachman » 9 paź 2007, o 13:58

LM317 nie ruszy mi z od 2,7V. Chce całość zasilać 4 paluchami, a sprawność LM-a też nie jest zachwycająca.
... :)
Możesz troszkę jaśniej, bo ja już nic nie rozumiem o co ci chodzi,
gdybyś stosował 2 paluszki to twoje zabiegi miałyby ręce i nogi, ale skoro zasilasz to 4x R6 to masz do dyspozycji 6V, prawda ??
Na LM317 możesz uzyskać źródło prądowe w zakresie od 10mA do Imax czyli do 1,5A dla wersji w obudowie TO-220, całość będzie pracowała poprawnie w zakresie napięć zasilających 3,0-30V

Moim zdaniem stosowanie specjalizowanego źródła prądowego ma sens tylko w 2 przypadkach:
1. chcemy uzyskać maksymalną wydajność powerleda (ciągłą)
2. zasilamy go z napięcia które jest niewiele wyższe od jego napięcia progowego

a tego to za nic nie mogę strawić:
...
Sprawdziłem empirycznie - na nogę VDD można na nią podać napięcie bezpośrednio z uP (bez tranzystora) i śmiga aż miło :)
zasilasz powerleda 350mA z wyjścia uP które ma wydajność 25mA max ?? :632:

Mrrudzin
-
-
Posty: 71
Rejestracja: 16 maja 2007, o 17:55
Lokalizacja: Polska

Postautor: Mrrudzin » 16 paź 2007, o 07:57

Możesz troszkę jaśniej, bo ja już nic nie rozumiem o co ci chodzi,
gdybyś stosował 2 paluszki to twoje zabiegi miałyby ręce i nogi, ale skoro zasilasz to 4x R6 to masz do dyspozycji 6V, prawda ??
Na LM317 możesz uzyskać źródło prądowe w zakresie od 10mA do Imax czyli do 1,5A dla wersji w obudowie TO-220, całość będzie pracowała poprawnie w zakresie napięć zasilających 3,0-30V
Układ będzie sterowany Megą8, więc mam zasilanie 4x aku R6 co daje jakieś 5V.
Zastanawiam się jaka jest sprawność układu na LM317 (ile energii pójdzie w ciepło) no i czy jest możliwe jest jego sterowanie za pomocą mikroprocesora (chodzi o jasność świecenia).

Zasilasz powerleda 350mA z wyjścia uP które ma wydajność 25mA max ??
Nie nie. Powerleda zasilam za pomocą driverka (AMC7135), a na nogę VDD tegoż driverka, która umożliwia sterowanie nim (włącz wyłącz) podaje sygnał PWM z uP. W efekcie można sterować jasnością świecenia diody.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 195 gości