Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sterowanie portu PS/2 z portu LPT

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

loczi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Toruń

Sterowanie portu PS/2 z portu LPT

Postautor: loczi » 3 kwie 2007, o 19:41

Witam

To mój pierwszy post na tym forum, ponieważ zajmuję się informatyką, ale potrzebuje zrobić bardzo proste urządzenie(tak myślę), które by mi się przydało w programach.


Opis urządzenia:
Urządzenie które z portu LPT(może być inny sterowany 01, a nie pakietami) potrafił by wysterować mysz w komputerze(w urządzeniu będzie znacząca część myszy).Jeden port LPT to jedna funkcja myszy(np. Przesunięcie myszy do przodu). To urządzenie ma posiadać takie funkcje myszy: lewy guzik, prawy guzik, przesuwanie kursora, dobrze by było z rolką.


Problem:
Problem polega na różnicy napięć.


Proszę o pomoc w tym projekcie, jakiś schemacik lub coś co by mi pomogło.


Z góry dziękuje za odpowiedz.

Awatar użytkownika
Piotr Hnatiuk
-
-
Posty: 21
Rejestracja: 12 wrz 2005, o 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Piotr Hnatiuk » 3 kwie 2007, o 20:03

Port LPT z jednego komputera ma sterować portem PS/2 w innym ?

loczi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Toruń

Postautor: loczi » 4 kwie 2007, o 07:59

Port LPT z jednego komputera ma sterować portem PS/2 w innym ?
Nie wiem czy to jest różnica, ale chodzi mi o to żeby to wszystko działo się na jednym kompie.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 4 kwie 2007, o 09:32

nie wiem czy wiesz ale wskaźnikiem można sterować softwarowo
poszukaj na tej stronie, gdzieś tam było:
http://www.vb4all.pl/
(SetCursorPos czy jakoś tak)

loczi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Toruń

Postautor: loczi » 4 kwie 2007, o 11:09

nie wiem czy wiesz ale wskaźnikiem można sterować softwarowo
poszukaj na tej stronie, gdzieś tam było:
http://www.vb4all.pl/
(SetCursorPos czy jakoś tak)
Wiem, ale zależy mi na urządzeniu.

Awatar użytkownika
Piotr Hnatiuk
-
-
Posty: 21
Rejestracja: 12 wrz 2005, o 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Piotr Hnatiuk » 4 kwie 2007, o 15:16

Różnica jest taka, że można opisany problem rozwiązać oprogramowaniem bez dodatkowego sprzętu. Skoro jednak musi być inaczej możesz użyć np. AVR i BASCOM, część PS2 znajdziesz tu: http://avrhelp.mcselec.com/bascom-avr.h ... E_EMULATOR
Pozostanie dopisać odczyt linii portu LPT i wysyłanie odpowiednich poleceń PS2.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 4 kwie 2007, o 15:21

A może by tak emulować myszke na com'ie (jeżeli są dwa w kompie)?
Wtedy wystarczy tylko kabelek z jednego com'a na drugi podłączyć :)

loczi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Toruń

Postautor: loczi » 4 kwie 2007, o 17:48

A może by tak emulować myszke na com'ie (jeżeli są dwa w kompie)?
Wtedy wystarczy tylko kabelek z jednego com'a na drugi podłączyć :)
Byś mógł jakoś szerzej wyjaśnić swą myśl bo zdaj mi się że jest pasowna.

Różnica jest taka, że można opisany problem rozwiązać oprogramowaniem bez dodatkowego sprzętu. Skoro jednak musi być inaczej możesz użyć np. AVR i BASCOM, część PS2 znajdziesz tu: http://avrhelp.mcselec.co...2MOUSE_EMULATOR
Pozostanie dopisać odczyt linii portu LPT i wysyłanie odpowiednich poleceń PS2.
A co do tego to z tego co wiem to mikroprocesor AVR musi mieć równe napięcie. A na tym polega mój problem bo jeśli by było inaczej to bym mógł podłączyć LPT pod PS/2. A następnie programowo wysterować odpowiednie porty na LPT.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 4 kwie 2007, o 18:09

Byś mógł jakoś szerzej wyjaśnić swą myśl bo zdaj mi się że jest pasowna.
kiedyś były myszki na rs232, zdaje sie standardowa transmisja szeregowa 1200 bps
musiał byś tylko poszukać opisu transmisji ( tu coś jest http://ww1.microchip.com/downloads/en/A ... 00519c.pdf )
i wysyłać dane z jednego portu na drugi przez kabel "Null Modem" ( http://www.hardwarebook.info/Nullmodem_(9-9) )

Awatar użytkownika
Piotr Hnatiuk
-
-
Posty: 21
Rejestracja: 12 wrz 2005, o 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Piotr Hnatiuk » 4 kwie 2007, o 20:05

Wybacz ale kompletnie nie rozumiem jaką drogą chcesz osiągnąć cel. Najpierw pomijasz rozwiązanie typowo programowe (co ma sens jeżeli z jednego urządzenia poprzez LPT chcesz sterować innym poprzez port myszy PS2 lub RS232), następnie piszesz o bezpośrednim sterowaniu z jednego portu do drugiego.
Ok Twoja wizja...
Jeżeli użyjesz procesora zasilanego z 5V (może być AVR lub inny) możesz go zasilać bezpośrednio z PS2 i sterować liniami tego portu. To jest to samo napięcie, te same progi stanów (0/1 czy niski/wysoki ). Nie zachodzi tu konieczność instalowania dodatkowego interfejsu do konwersji poziomów (jak np. dla procesorów 3,3V).

loczi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Toruń

Postautor: loczi » 5 kwie 2007, o 07:40

Wybacz ale kompletnie nie rozumiem jaką drogą chcesz osiągnąć cel. Najpierw pomijasz rozwiązanie typowo programowe (co ma sens jeżeli z jednego urządzenia poprzez LPT chcesz sterować innym poprzez port myszy PS2 lub RS232), następnie piszesz o bezpośrednim sterowaniu z jednego portu do drugiego.
Ok Twoja wizja...
Jeżeli użyjesz procesora zasilanego z 5V (może być AVR lub inny) możesz go zasilać bezpośrednio z PS2 i sterować liniami tego portu. To jest to samo napięcie, te same progi stanów (0/1 czy niski/wysoki ). Nie zachodzi tu konieczność instalowania dodatkowego interfejsu do konwersji poziomów (jak np. dla procesorów 3,3V).
Przepraszam, bo zaszło pewne nieporozumienie ponieważ uważałem że w porcie LPT jest napięcie wynoszące 12V, ale po twoim poście sprawdziłem jeszcze w google i dowiedziałem się o moim złym myśleniu na ten temat ponieważ ma 5V(CHYBA).

Czy jak bym podłączył tak jak na schemacie(np.prawy przycisk-podłączone do guzika myszy).

Schemat w załączniku.
Załączniki
1.png
schemat

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 5 kwie 2007, o 09:37

Przyciski mogły by zadziałać, reszta musiała by być nieco inaczej podłączona i odpowiednio oprogramowana.
Tam do poruszania wskaźnikiem/rolką, służą (nie wiem jak to nazwać) "fotokomórki", musiał byś na nie wysyłać odpowiedni sygnał ale powinno zadziałać.

loczi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Toruń

Postautor: loczi » 5 kwie 2007, o 10:12

Przyciski mogły by zadziałać, reszta musiała by być nieco inaczej podłączona i odpowiednio oprogramowana.
Ale jak, bo nie wiem w czym jest problem choć na pewno jest jakiś haczyk lub błąd.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 5 kwie 2007, o 12:59

nie ma tam takich sygnałów jak góra/dół lewo/prawo
w tej chwili nie mam czasu napisać coś więcej

loczi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Toruń

Postautor: loczi » 5 kwie 2007, o 13:09

nie ma tam takich sygnałów jak góra/dół lewo/prawo
w tej chwili nie mam czasu napisać coś więcej
Przecież jak się rozbierze myszkę to taki sygnał już jest CHYBA. Chodzi mi o to żeby z LPT wychodziły sygnały do myszy(jako urządzenia rozebranego) podłączonej pod PS/2.

Wiecie o co mi chodzi? Nie wiem czy to jest dobra koncepcja ale wg mnie tak.

Awatar użytkownika
Piotr Hnatiuk
-
-
Posty: 21
Rejestracja: 12 wrz 2005, o 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Piotr Hnatiuk » 5 kwie 2007, o 16:41

Co do jednego masz rację, port LPT pochodzi z czasów kiedy wszystko było prostsze i elektronikę cyfrową realizowano głównie w oparciu o układy TTL zasilane właśnie z 5V.
Gryzoń z ogonkiem nie jest aż tak prosty jak port równoległy. Owszem zwykle ma dwa lub trzy przyciski, które może i dało by się sterować bezpośrednio, ale cała reszta wymaga głębszego "rozgryzienia" (jak to z gryzoniami bywa :)
W odróżnieniu od nowoczesnych myszy optycznych, stare kulkowe to również optyka. Jak dostaniesz się do elektroniki myszki to sam zobaczysz. Często stosowanym rozwiązaniem są dwie rolki (odpowiednio ruch góra-dół i lewo-prawo) połączone mechanicznie z wypełnioną otworkami tarczą. Tarcza ta przerywa drogę światła od oświetlacza (podwójna dioda LED) do fototranzystora. Dioda jest podwójna, aby można było określić kierunek ruchu. Zliczając impulsy z fototranzystora procesor oblicza przesunięcie w danym kierunku. Jak zapewne zauważyłeś nie jest to tylko banalny licznik, tylko układ determinujący jednocześnie wielkość i kierunek przesunięcia. Co określony przedział czasu wynik obliczeń dla obu kierunków jest przesyłany do komputera (razem z informacją o stanie przycisków) w postaci szeregowej przy pomocy odpowiedniego protokołu na złączu PS2.
Tak więc prostego gryzonia można uznać za nie najprostszy komputer, analizujący fizyczne dane wejściowe (wielkość przesunięcia, kierunek ruchu, szybkość ruchu, stan przycisków), dokonujący obliczeń, które trafiają do PC po PS2.
Rolka jest połączeniem trzeciego przycisku i trzeciego analizatora ruchu.

loczi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Toruń

Postautor: loczi » 5 kwie 2007, o 18:51

To może jakieś inne opcje na wysterowanie przesuwania myszy.

KonradB
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2003, o 12:22
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: KonradB » 6 kwie 2007, o 11:58

Co mi pierwsze do głowy przyszło - to spięcie LPT z PS/2, pomijając w ogóle mysz. Ale soft to obsługujący byłby trochę za bardzo skomplikowany (a ja lubię rozwiązania proste) i chyba niekoniecznie by to chciało chodzić pod Windowsami (hmm... nie pamiętam już czy w PS/2 jest określona minimialna częstotliwość sygnału zegarowego... ostatni raz rzeźbiłem coś w tym temacie z pięć lat temu).

Ale jeśli pozostaniemy przy myszy...
2 x 2 linie na sygnały kwadraturowe (po dwie na pion i poziom) + 2 (lub 3) na sterowanie przyciskami myszy - do tego wszystkie pracujące jako wyjścia. Zależności czasowe nie byłyby w tym przypadku tak rygorystyczne - przecież mysz można przesuwać nawet bardzo wolno i wszystko działa :)
Podsumowując - wygląda na to, że dałoby się z portu równoległego "sterować" myszą ;)

loczi
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Toruń

Postautor: loczi » 6 kwie 2007, o 12:27

Co mi pierwsze do głowy przyszło - to spięcie LPT z PS/2, pomijając w ogóle mysz. Ale soft to obsługujący byłby trochę za bardzo skomplikowany (a ja lubię rozwiązania proste) i chyba niekoniecznie by to chciało chodzić pod Windowsami (hmm... nie pamiętam już czy w PS/2 jest określona minimialna częstotliwość sygnału zegarowego... ostatni raz rzeźbiłem coś w tym temacie z pięć lat temu).

Ale jeśli pozostaniemy przy myszy...
2 x 2 linie na sygnały kwadraturowe (po dwie na pion i poziom) + 2 (lub 3) na sterowanie przyciskami myszy - do tego wszystkie pracujące jako wyjścia. Zależności czasowe nie byłyby w tym przypadku tak rygorystyczne - przecież mysz można przesuwać nawet bardzo wolno i wszystko działa :)
Podsumowując - wygląda na to, że dałoby się z portu równoległego "sterować" myszą ;)
Tak szczerze to nie rozumiem. :609:

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 258 gości