Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Szukam fotoelementu który nie reaguje na podczerwień

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Al555
-
-
Posty: 37
Rejestracja: 1 paź 2004, o 10:58
Lokalizacja: Tarnów

Szukam fotoelementu który nie reaguje na podczerwień

Postautor: Al555 » 19 lut 2007, o 21:41

Proszę o pomoc w dobraniu fotoelementu ( fotorezystor, fotodioda lub fototranzystor) który nie będzie reagował na pasmo podczerwieni.

Mówiąc wprost fotorezystor ma pracować bezpośrednio przy diodzie mocy emitującej podczerwień i dioda ta powoduje znaczną zmianę rezystancji fotorezystora ( bo testowałem kilka fotorezystorów).

Proszę o podpowiedź czy można taką diodę znaleźć ( i gdzie - ale może tą informację już na maila)


Oczywiście odwrócenie fotoelementu o 90 lub 180 st. powoduje zlikwidowanie problemu, ale nie jest możliwe takie rozwiązanie ze względów technologicznych.


Pozdrawiam i liczę na pomoc

Al555

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 19 lut 2007, o 22:21

a może filtr IR ?
z góry zaznaczam że nie miałem z takimi do czynienia i nie wiem jaki będzie efekt

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 19 lut 2007, o 22:52

Zastosuj fotokomórkę próżniową, cezową :622: . A tak na serio to radzę zastosować filtr.

RSP
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2007, o 16:07
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: RSP » 12 mar 2007, o 16:22

Niech się kolega nie obrazi ale pytanie jest w stylu „szukam wody która nie jest mokra „ problem polega na tym że nie spotkałem ani nawet nie słyszałem o półprzewodnikowym elemencie nie reagującym na podczerwień. Rozwiązania są co najmniej dwa tak jak pisali koledzy filtr , albo umieścić element w osłonie (rurka) która ograniczy dostęp promieniowania . Albo zastosować eliminację na drodze elektronicznej , jeśli element ma reagować na zmiany natężenia oświetlenia , a dioda powoduje „stałą zmianę” wartości fotorezystora to odfiltrować tylko właściwe zmiany.

Al555
-
-
Posty: 37
Rejestracja: 1 paź 2004, o 10:58
Lokalizacja: Tarnów

Postautor: Al555 » 12 mar 2007, o 16:44

Tak to jest w dzisiejszym świecie że lepiej nie używać kategorycznych stwierdzeń:

fotoelement nie reagujący na podczerwień to np. fotodioda S9648 Hamamatsu dostępna w ELFA lub u dystrybutora już od ok. 4zł przy 100szt.

Załączam charakterystykę, fotodioda świetnie się spisuje, można ją oświetlać diodami emitującymi podczerwień a i tak reaguje tylko na światło widzialne.

Diody emitujące IR mają się załączać i wyłączać przy określonym natężeniu oświetlenia, więc nie wiem jakbyś wykonał filtrację elektroniczną ?

Pozdrawiam.
Załączniki
Hamamtsu S9648.jpg

Awatar użytkownika
bis
-
-
Posty: 134
Rejestracja: 12 maja 2005, o 08:11
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: bis » 12 mar 2007, o 16:45

A jak dobrze poszukać to się znajdzie. ROHM właśnie ogłosił że ma takie i to o chrakterystyce zblizonej do ludzkiego oka. Z wyjściem analogowym i cyfrowym.
http://www.rohm.com/news/061212.html
Te są dopiero co ogłoszone, ale pgrzeb w innych tej firmy, może sie znajdą.

bis

RSP
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2007, o 16:07
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: RSP » 30 kwie 2007, o 19:59

Człowiek uczy się całe życie i umiera jako .....

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 30 kwie 2007, o 20:09

A włączona zaporowo żółta lub zielona dioda LED? ;-)

Wbrew pozorom LEDy potrafią się działać w roli fotodiod. Wobec szerokości przerwy zabronionej w materiałach LED-owych raczej nie ma szans, żeby chudy foton IR był w stanie coś wygenerować. (przynajmniej nie w przejściu bezpośrednim).

--
MDz

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 184 gości