Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Problem z HDD

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tommy Vercetti
-
-
Posty: 122
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 16:30
Lokalizacja: Vice City

Problem z HDD

Postautor: Tommy Vercetti » 19 lut 2007, o 18:26

Witam wszystkich
Kupiłem od kumpla dysk twardy, podłączyłem do kompa, BIOS wykrywa go bez trudu, więc dysk jest na bank sprawny, za to windows niestety go nie widzi :(
W menedzeże urządzeń dysk ten jest też widoczny, niby wszystko jest OK, ale jednak po kliknięciu w Mój Komputer nie ma tam tego dysku.
Dysk to Seagate, pojemność 40 GB, mój windows to XP PRO, wie ktoś, co zrobić, by windows normalnie tego HDD widział ??
Proszę o szybką pomoc.

mathieiov
-
-
Posty: 46
Rejestracja: 5 gru 2005, o 14:58

Postautor: mathieiov » 19 lut 2007, o 18:35

Kliknij w Narzędzia Administracyjne -> Zarządzanie Komputerem -> Po lewej Zarządzanie dyskami. Tam będzie Twój nowy dysk. Musisz włączyć go do systemu.

Awatar użytkownika
Tommy Vercetti
-
-
Posty: 122
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 16:30
Lokalizacja: Vice City

Postautor: Tommy Vercetti » 19 lut 2007, o 18:49

OK, dzięki za pomoc, dysk już działa, aktualnie go formatuje, mam tylko jeszcze drobny problem, czy jest możliwe, by płyta główna nie mogła obsłużyć dysku o rozmiarze 40 GB ??
Bo ten dysk zadziałał dopiero, gdy zworkami ustawiłem limit pojemności na 32 GB.

mathieiov
-
-
Posty: 46
Rejestracja: 5 gru 2005, o 14:58

Postautor: mathieiov » 19 lut 2007, o 19:36

A jaką masz płytę główną?

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 19 lut 2007, o 23:57

Mówiąc szczerze wątpię żeby była możliwość żeby płyta nie obsługiwała 40GB.. mam nienową płytą a bez problemu biegają na niej dyski 160 i 80 jednocześnie.. może coś ze zworkami nie tak..jeśli przetrenowałeś wszystkie ustawienia jako slave, to pogrzeb troche w Biosie.. to że widzi dysk nie znaczy ze odczytuje go jak należy..
Musiałbyś mieć naprawdę starą płytę żeby nie obsługiwała 40GB..
A jak kiedyś będziesz robił format i będzie Ci się chciało bawić to spróbuj wrzucic go jako mastera i zainstaluj na nim system..ciekawe czy wtenczas go wykryje..To tak na marginesie jeśli lubisz tego typu zabawy.. Jeśli zaś wina nie lezy po stronie płyty ani biosu to pozostaje chyba tylko mechaniczne uszkodzenie zworek albo całego dysku..ale to juz chyba ostateczność..
Pzodrawiam

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 20 lut 2007, o 01:22

Mówiąc szczerze wątpię żeby była możliwość żeby płyta nie obsługiwała 40GB..
(...)
Musiałbyś mieć naprawdę starą płytę żeby nie obsługiwała 40GB..
Moqic szczerze... to sam sobie przeczysz, i niestety....
Btw. ja mam jeszcze gdzies plyte ktora nie obsluguje dyskow pow 8GB ;) choc raczej powinno sie mowic o kontrolerze a nie plycie jesli juz.
mam nienową płytą a bez problemu biegają na niej dyski 160 i 80 jednocześnie..
Pytanie co dla kogo jest "nienajnowsza", skoro obsluguje 160 to taka stara byc nie moze. Jakies 2-3 lata ??


Moze poszukac danych o tej plycie, i sprawdzic czy kontroler na niej zawarty obsluzy takie dyski. Jesli tak, to pozostaje kombinowanie z wykryciem uszkodzenia. Jesli nie... moze upgrade biosu pomoze (jako ze kontroler dyskow jest zalezny od biosu - chyba ze jest to "dodatkowy" kontroler).

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 20 lut 2007, o 10:50

Wydaje mi się, że płyta nie jest na tyle stara żeby nie mogła "zobaczyć" HDD 40GB zrób po prostu upgrade biosu i będzie jasne.
A jak nie to może kontroler ATA na PCI?

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 20 lut 2007, o 15:44

Pajączku przyznaje się do winy. MEA CULPA. :603: Chodziło mi raczej o fakt że płyta widzi dysk z clipem na 32GB a 40 już nie.. Kilka tematów temu kolega elektronika1984 miał podobny problem tylko że z dyskiem 80GB,jemu też widziało tylko 32. Niestety nie wiadomo czy upgrade Biosu pomógł bo wymienił całą płytę. BTW-moja płyta ma około 2dwa i pół roku(więc może i nie taka stara..zależy od punktu widzenia :599: ).. Ale musiałem się z tym liczyć kupując kompa z promocji :):

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 20 lut 2007, o 15:46

No wlasnie po to ten klip zostal wymyslony, by moc podlaczyc dysk 40GB do plyt z ograniczeniem do 32GB. Bo inaczej ni dudu nie dalo sie zaadresowac nic na dysku.

Ciagle mam sprawny komputerek (obecnie 9 letni), jak i dyski (w tym moj pierwszy - ciagle sprawny) w wieku... blisko 15 lat ?? o zawrotnej pojemnosci 420M... Mialem tez gdzies olbrzyma 40MB 5,25" kupionego z demobilu - tez sprawny ;) to dopiero byl dysk. Wiec dla mnie 2 letnia plyta, to jest nowinka ;) no nie... mam tez jakies sprzety z top 10 2006, np. nowa zabawke... lapika z ktorego pisze (wiec wybaczcie te literowki, nie moge sie jeszcze przestawic do nowej klawiatury).

Ech... wspomnienia ;)

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 20 lut 2007, o 15:51

Wedle przysłowia "stare, ale jare".. Niedługo majątek za niego dostaniesz od kolekcjonera..
Nie ma co..naprawdę rarytas.. Z mojego kompa chyba tylko monitor mógłby się równać wiekiem z Twoim zestawem.

BTW-do autora tematu- Dobrze by było gdybyś podał jaka to płyta główna..byłoby zdecydowanie mniej gdybania..
Pozdr.

Awatar użytkownika
Tommy Vercetti
-
-
Posty: 122
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 16:30
Lokalizacja: Vice City

Postautor: Tommy Vercetti » 20 lut 2007, o 16:19

Dysk jest sprawny, mam w tej chwili podpięty i działa, ale niestety tylko na 32GB
Małe pytanie, czy jakbym się dorobił innej płyty głównej, to czy po zdjęciu tej zworki windows automatycznie wykryje, że HDD ma 40 GB ??
No i czy po zdjęciu zworki nie strace danych zawartych na HDD, a tego chciałbym uniknąć :/

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 20 lut 2007, o 16:33

Jeśli zmienisz płytę na nowszą i przezworkujesz to nic się nie powinno stać..sam czasem podłączam swój dysk przez usb do laptopa, gdzie musi biegać jako master,u mnie zaś chodzi jako slave i nie dzieje się nic niepokojącego. Jeśli miałaby nastąpić jakakolwiek utratadanych to raczej z winy dysku. Po zamianie zworek po prostu powinieneś odzyskac swoje 8GB :)

Awatar użytkownika
Tommy Vercetti
-
-
Posty: 122
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 16:30
Lokalizacja: Vice City

Postautor: Tommy Vercetti » 20 lut 2007, o 17:55

Taką mam płytę główną wg Aida 32:

Płyta główna:
Typ procesora Intel Pentium III, 550 MHz (5.5 x 100)
Nazwa płyty głównej Lucky Star Apus 6ABX2V/Crus 6AZX2V
Mikroukład płyty głównej Intel 82440BX/ZX
Pamięć fizyczna 128 MB (SDRAM)
Typ BIOS'u Award Modular (04/12/99)
Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)
Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM2)
Port komunikacyjny Port drukarki (LPT1)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 20 lut 2007, o 23:46

Jednak przezworkowanie master<->slave to co innego niz ogranicznik do 32G. Mimo to sadze ze poprostu powinno udostepnic te 8G wolnej przestrzeni (obszar nie podzielony). Gorzej jakbys mial tam partycje wchodzaca w ten obszar i chcial podlaczyc do innego kompa zworkujac na 32G.

440BX powinien sobie poradzic z dyskami wiekszymi niz 32G, sprobuj poszukac nowszego biosu do tej plyty.

seth6666
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2006, o 16:22
Lokalizacja: wałbrzych

Postautor: seth6666 » 5 mar 2007, o 11:38

440BX napewno nie poradzi sobie z dyskami wiekszymi od 32GB troche za stary chipset. Może posukaj na allegro kontrolera IDE to powinno rozwiązac problem.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 6 mar 2007, o 00:30

440BX napewno nie poradzi sobie z dyskami wiekszymi od 32GB
Nie mow hop...

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 6 mar 2007, o 10:27

Przeważnie upgrade BIOSU wystarczy, ale jeśli to naprawdę zabytkowy chipset to nic nie wiadomo. Warto w każdym razie spróbowac.

seth6666
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2006, o 16:22
Lokalizacja: wałbrzych

Postautor: seth6666 » 6 mar 2007, o 20:37

440BX napewno nie poradzi sobie z dyskami wiekszymi od 32GB
Nie mow hop...
Ok cofam to co napisałem, poczytałem troche informacji o tym chipsecie i potrafi on obsługiwac dyski do 128GB, jest tylko jedno ale, bisy ktore wypuszczali producenci nie były w stanie takich dysków obsłuzyc, czesć z producentów wypusciła biosy obsługujace takie dyski ale były to ostatnie biosy do płyt głownych opartych na tym układzie. Cześc producentów wogule nie wypusciła takich biosów. Ale asus napewno wypuscił trzeba tylko poszukac ...

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 198 gości