Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

100kHz wystarczy?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

100kHz wystarczy?

Postautor: Sova » 13 lut 2007, o 20:17

Witam,

mam wątpliwości, czy jeśli zrobię generator wysokiego napięcia i bedzie on pracował na częstotliwościach 30-100kHz to czy taki generator może mnie zabić? Pytam bo na niektórych stronach piszą, że zjawisko naskórkowości wystepuje przy około 150kHz do 300kHz, a projekt z EP - "Lampa plazmowa" pracował w zakresach 4,5kHz do 74kHz - jeszcze ją było dobrze słychać. Fakt jak się za nisko dotykało żarówy to wypalało w palcu dziurę - ale chodzi mi tylko, aby nie zabiło no i ewentualnie wypalało jaknajmniejszą dziurkę :)

Prosze o wasze opinie

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 15 lut 2007, o 20:02

Mysle, ze "bardziej" zabije Cie napiecie niz czestotliwosc. Zjawisko naskorkowosci ma znaczenie w przewodnikach, z ktorych robi sie dlawiki, cewki, trafa itp.
Z WN trzeba uwazac, niezaleznie od f, wiec wlacz p prostu w szereg z elektroda WN rezystor (tez WN!) z 10MOhm.
Pzdr
PZb

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 15 lut 2007, o 21:51

Dokładnie chodzi mi o apraturę do fotografii kirlianowskiej. http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=hv/kirlian - nie wiem jaką częstotliwość zastosować, aby to było na tyle bezpieczne, bym mógł przyłożyć rękę. Ogólnie to przecież nic innego jak kondensator - obiekt obserwowany jedna okładka(uziemiona) szkło to dialektryk a solona woda to druga okładka.

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 15 lut 2007, o 22:07

Zastosuj rezystor ograniczajacy prad (musi byc specjalny, wysokonapieciowy), czestotliwosc nie ma znaczenia (ma znaczenie rtlko dla budowy przetwornicy).
Pzdr
PZb

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 76 gości