Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

spawarki

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

luc658
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2007, o 00:36
Lokalizacja: bytom
Kontaktowanie:

spawarki

Postautor: luc658 » 10 lut 2007, o 00:50

witam na forum . mam małą prośbę do tych którzy znają się na schematach spawarek,transformatorowych.ale do rzeczy chcę sobie zmontować spawarkę ale nieznam się zabardzo na wzorach obliczeniowych,czy mógł by ktoś mi podać jakiś prosty i klarowny schemacik bez mm 2 itd tylko podać np jaki rdzeń jaki gruby drut pierw i wturny ile zw itd prosto jak dziecku haha,będe bardzo uradowany jeśli mi ktoś pomoże z góry dzięki
aha jeszcze jedno pytanko,czy drut-linka nadaje się na uzwojenie,pozdrowienia luc658
Ostatnio zmieniony 24 sie 2012, o 09:52 przez luc658, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PICIA
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 5 lis 2004, o 19:28
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

re

Postautor: PICIA » 11 lut 2007, o 07:57

w żaden sposób nie używa się linki-miedzianej jako material na uzwojenia albo drut albo taśma.
Czy Twoje trafo ma być 1 czy 3 fazowe? Dla 1 fazowego napięcie stanu jałowego minimum 55V, choć ostatnio widziałem na wyświetlaczu 3 fazowej spawarki inwertorowej 45V w stanie jałowym i spawało sie całkiem dobrze.
Czy myślisz o spawaniu prądem stałym, czy zmiennym, jak stałym, to uwzględnij spadek napięcia na prostowniku.

tu znajdziesz opis budowy spawarki
http://elektronikadlawszystkich.fm.inte ... awarka.htm
zamieszczam tez kalkulator trafa
Załączniki
kalkulator_trafa_4486.zip
(175.58 KiB) Pobrany 357 razy

luc658
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2007, o 00:36
Lokalizacja: bytom
Kontaktowanie:

Re: re

Postautor: luc658 » 11 lut 2007, o 13:48

w żaden sposób nie używa się linki-miedzianej jako material na uzwojenia albo drut albo taśma.
Czy Twoje trafo ma być 1 czy 3 fazowe? Dla 1 fazowego napięcie stanu jałowego minimum 55V, choć ostatnio widziałem na wyświetlaczu 3 fazowej spawarki inwertorowej 45V w stanie jałowym i spawało sie całkiem dobrze.
Czy myślisz o spawaniu prądem stałym, czy zmiennym, jak stałym, to uwzględnij spadek napięcia na prostowniku.

tu znajdziesz opis budowy spawarki
http://elektronikadlawszystkich.fm.inte ... awarka.htm
zamieszczam tez kalkulator trafa
dzięki za poradę,a co do stronki którą mi podałeś to już tam byłem a nawet wydrukowałem.jednak nie rozumę paru żeczy np: w opisie trzeciej spawarki jest taki tekst: Uzwojenie wtórne nawinięto jednym drutem fi 4 mm i czterema fi 2,2 mm, z odczepami po 28, 30, 32 zwojach.proszę mi wyjaśnić jak te druty nawijać,razem złączone czy jeden za drugim.jeszcze jedno jeżeli niemam drutu fi 4 mm to mogę w tym przypadku skręcić dwa druty po 2mm razem?i zastosować to jako jeden?
a co do tego kalkuratora też mam mały dylemat.bo.. w pierwsze pozycji jest oblczanie rdzenia a dalej? co tam wstukać żebym wiedział o co chodzi,np:nap pierw 220v, wt to jakie bym chciał osiągnąć np: 40v czy oto chodzi?a grubość drutu podaje tylko jeden niewiem czy to na wturne czy pierwotne uzwojenie.to narazie tyle i jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc
Ostatnio zmieniony 24 sie 2012, o 09:51 przez luc658, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
PICIA
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 5 lis 2004, o 19:28
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

re

Postautor: PICIA » 11 lut 2007, o 14:06

no nie bardzo mozesz skręcać bo takjakbyć 2 uzwojenia połaczył równolegle...
ten drut nie jest tani..niemniej czy faktycznie oplaca się robic od nowa ????

luc658
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2007, o 00:36
Lokalizacja: bytom
Kontaktowanie:

Re: re

Postautor: luc658 » 11 lut 2007, o 14:14

no nie bardzo mozesz skręcać bo takjakbyć 2 uzwojenia połaczył równolegle...
ten drut nie jest tani..niemniej czy faktycznie oplaca się robic od nowa ????
a co do tego kalkuratora też mam mały dylemat.bo.. w pierwsze pozycji jest oblczanie rdzenia a dalej? co tam wstukać żebym wiedział o co chodzi,np:nap pierw 220v, wt to jakie bym chciał osiągnąć np: 40v czy oto chodzi?a grubość drutu podaje tylko jeden niewiem czy to na wturne czy pierwotne uzwojenie.to narazie tyle i jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc
Ostatnio zmieniony 24 sie 2012, o 09:49 przez luc658, łącznie zmieniany 1 raz.

badworm
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 11 lip 2004, o 11:03
Kontaktowanie:

Re: re

Postautor: badworm » 12 lut 2007, o 15:46

no nie bardzo mozesz skręcać bo takjakbyć 2 uzwojenia połaczył równolegle...
ten drut nie jest tani..niemniej czy faktycznie oplaca się robic od nowa ????
A dlaczego by nie? Przecież nawijając np. cewki czy trafa do przetwornic impulsowych też czasem stosuje się nawijanie kilkoma drutami jednocześnie - w zastępstwie taśmy lub licy.

luc658
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2007, o 00:36
Lokalizacja: bytom
Kontaktowanie:

Postautor: luc658 » 21 lut 2007, o 00:13

to na tyle i dzięki za porady

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 290 gości