Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AT89S8253 kondensatory w układzie generatora kwarcowego...

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Woycek
-
-
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2005, o 09:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontaktowanie:

AT89S8253 kondensatory w układzie generatora kwarcowego...

Postautor: Woycek » 7 lut 2007, o 19:56

W nocie katalogowej procka AT89S8253 kondensatory w układzie generatora kwarcowego mają mieć wartość 5pF+-(plus minus)5pF.Jest też wykres przedstawiający poziom napięcia oscylatora w zeleżności od zastosowanych kondensatorów.I jeden z nich podany jest dla pojemności 0pF.....I teraz moje pytanie?? Co to jest kondensator 0pF???
Ostatnio zmieniony 8 lut 2007, o 10:13 przez Woycek, łącznie zmieniany 1 raz.

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 7 lut 2007, o 20:54

Witam! Może to po prostu błąd drukarski, nie spotkałem się z pojemnością po niżej 1pF. Albo znaczy się, że bez pojemności musi iść! To by się nawet zgadzało, bo dokładając pojemność równolegle do kwarcu, obniżamy jego częstotliwość, ale tym samym i amplituda generatora będzie maleć!
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Woycek
-
-
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2005, o 09:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontaktowanie:

Postautor: Woycek » 7 lut 2007, o 21:51

Witam! Może to po prostu błąd drukarski, nie spotkałem się z pojemnością po niżej 1pF. Albo znaczy się, że bez pojemności musi iść! To by się nawet zgadzało, bo dokładając pojemność równolegle do kwarcu, obniżamy jego częstotliwość, ale tym samym i amplituda generatora będzie maleć!
Pozdrawiam
Jakoś mnie Twoja odpowiedź nie przekonuje..Kondensatory są połączone między kawarcem a masą...I wydaje mi się że raczej powinny tam być..Poprostu "uwieszę" po 5pF i będzie działać ale instynkt "badacza"skłonił mnie do pytania jak w poprzednim poście..Co to jest pojemność 0pF...(przerwa??w obwodzie to 0pF??).Ktoś rozwieje mój dylemat.

michalko12
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 5 lut 2006, o 20:05
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: michalko12 » 7 lut 2007, o 23:06

Jakoś mnie Twoja odpowiedź nie przekonuje..Kondensatory są połączone między kawarcem a masą...I wydaje mi się że raczej powinny tam być..Poprostu "uwieszę" po 5pF i będzie działać ale instynkt "badacza"skłonił mnie do pytania jak w poprzednim poście..Co to jest pojemność 0pF...(przerwa??w obwodzie to 0pF??).Ktoś rozwieje mój dylemat.
To jakie kondensatory maja być zastosowane w oscylatorze kwarcowym zależy od wielu czynników. Raz będą to 33p, innym razem 5p a jeszcze innym raze nie trzeba wcale ich montować (czyli 0p). Pojemność głównie zależy od zastosowanego typu rezonatora oraz od częstotliwośc pracy.

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 8 lut 2007, o 01:46

Kondensator 0 pF to po prostu brak kondensatora. Teoretycznie jest mozliwe wzbudzenie generatora na pojemnosciach pasozytniczych, a w razie czego trzeba dolozyc kondensatory o pojemnosci do 10 pF.
Pzdr
PZb

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 8 lut 2007, o 06:43

No szkoda, że nie przekonałem Cię, ale na tak postawione pytanie, to uważam ze odpowiedź nie jest zła! Chciałem teraz przepisać odpowiedź z ksiązki, ale o samym rezonatorze kwarcowym jest sześć stron, a o samych generatorach aż 131stron, wiec, jeżeli nie masz zaufania do tego, co piszą Koledzy, to odsyłam do literatury a jest tego mnóstwo, ja zajrzałem do ksiązki,Układy nadawcze i odbiorcze krótkofalowców, a z książki zawsze można się dowiedzieć więcej i dokładniej.

Awatar użytkownika
Woycek
-
-
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2005, o 09:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontaktowanie:

Postautor: Woycek » 8 lut 2007, o 12:08

No szkoda, że nie przekonałem Cię, ale na tak postawione pytanie, to uważam ze odpowiedź nie jest zła! Chciałem teraz przepisać odpowiedź z ksiązki, ale o samym rezonatorze kwarcowym jest sześć stron, a o samych generatorach aż 131stron, wiec, jeżeli nie masz zaufania do tego, co piszą Koledzy, to odsyłam do literatury a jest tego mnóstwo, ja zajrzałem do ksiązki,Układy nadawcze i odbiorcze krótkofalowców, a z książki zawsze można się dowiedzieć więcej i dokładniej.
I masz w tej kwestii całkowitą rację...Twoje stwierdzenie że to może błąd drukarski wzbudziło moje wątpliwości..Dziękuję Wszystkim za pomoc i przystępuję do walki..

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości