Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Układ mikropaskowy 2x2 i 4x4 na 2.4GHZ

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

VOLLI
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 9 mar 2005, o 13:53
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Układ mikropaskowy 2x2 i 4x4 na 2.4GHZ

Postautor: VOLLI » 19 sty 2007, o 17:03

Witam!!
Projektuje układ mikropaskowy 2x2 i 4x4 na częstotliwość 2,4GHz zasilany poprzez linie mikropaskowa. Wszystko wykonuje w programach PCAAD 5.0 i SONNET 10.51 (ale to nie ma nic do rzeczy). Na początek zaprojektowalem sama linie mikropaskową na 50ohm (szerokość lini 0.39cm) i do tego pojedyńczy promiennik, który wyszedł mi 3x2.9cm (na czest. 2.4GHz). Następnie dopasowałem promiennik. Ta częśc wyszła mi w mierę poprawnie. Wzmocnienie uzyskałem 37dB. Problem popiero wyszedł jak zabrałem sie za układ 1x2. Nie mam pojecie jak to podłączyć. Na rysunku przedstawiłęm moje podłącznie i wykres. Prose o wasze uwagi na temat prawidłowego podłącznia.
Załączniki
2.JPG
1.JPG
1.JPG (14.83 KiB) Przejrzano 3360 razy

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 21 sty 2007, o 19:02

Dobrze poinformowany kolega w tej materii orzekł co następuje:
"Chyba widzę błąd-rozumiem, że "1" to zasilanie promiennika, ale nie można ot tak sobie rozdzielić sygnału na dwa promienniki trzeba zastosować dzielnik mocy. najprościej Wilkinsona, czyli czyli V, gdzie na krańcach jest rezystor."

http://www.ee.bilkent.edu.tr/~microwave ... kinson.htm

VOLLI
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 9 mar 2005, o 13:53
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: VOLLI » 22 sty 2007, o 12:29

Tak, 1 to zasilanie. Tak myslalem ze nalezy zastosowac taki dzielnik lecz nie wiem jak go prawidlowo wyznaczyc aby antena dobrze pnomieniowala.

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 22 sty 2007, o 20:59

W linku podane są wartości. Dobrze poinformowany przyjaciel informuje też, że linia mikropaskowa nie powinna załamywać siię pod kątem prostym. Wskazane tu jest wyprofilowanie łuku.

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 22 sty 2007, o 21:32

Dobrze poinformowany przyjaciel informuje też, że linia mikropaskowa nie powinna załamywać się pod kątem prostym. Wskazane tu jest wyprofilowanie łuku.
Albo ścięcie zewnętrznej krawędzi narożnika pod kątem 45° (co powoduje, że linia przewęża się w samym narożniku). Niestety nie pamiętam konkretnych szerokości.

--
MDz

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 213 gości