Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Prądożerny ATtiny2313

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Prądożerny ATtiny2313

Postautor: Lucas286 » 1 sty 2007, o 21:18

Witam!

Podczas uruchamiania pewnego urządzenia na bazie ATtiny2313 z ciekawości zmierzyłem jego pobór prądu. Ku wielkiemu zdziwieniu okazało się iż pobiera on prąd ok 3 krotnie większy niż podaje producent. Układ pracuje z zewnętrznym kwarcem 4MHz. Dzieje się tak nawet po odłączeniu wszystkich wyprowadzeń mikrokontrolera, wszystkie układy peryferyjne są wyłączone oprócz liczników, które sobie coś tam liczą. Nie ukrywam iż zależy mi na minimalnym poborze prądu przez mikrokontroler. Dokładniej: z data sheet odczytałem że układ z takim zegarem powienin pobierać ok 3mA, natomiast mój "wcina" ok. 9mA. Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów mógłby to wyjaśnić. A może to mój błąd i wszystko jest w porządku ?

Pozdrawiam

Adam Ruta
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 21 lut 2003, o 22:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adam Ruta » 1 sty 2007, o 22:24

Cześć.
Jeśli w układzie znajduje się jakiś 78XX i mierzysz prąd przed stabilizatorem tam właśnie ginie Ci te 6 mA (parametr Iq - prąd spoczynkowy).
Adam.

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Lucas286 » 1 sty 2007, o 22:29

Masz rację ale ja mierzę prąd za stabilizatorem, bezpośrednio przez nogę VCC procesora.

Al555
-
-
Posty: 37
Rejestracja: 1 paź 2004, o 10:58
Lokalizacja: Tarnów

Postautor: Al555 » 1 sty 2007, o 23:02

Stawiam na jakieś podpięte rezystory do portów, może nawet pullup-y (Rpu=20...60k). Kilkanaście portów z załączonym rezystorem Rpu może dać kilka dodatkowych mA. Może zostawiłeś jakiś rezystorach podciągający do I2C, może inny.
Ale kilka mA różnicy - ja bym nie zachodził w głową.
Pozdrawiam. Miłego i skutecznego śledztwa - podziel się wynikami koniecznie !

dsps
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2003, o 23:32
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: dsps » 4 sty 2007, o 23:06

A co masz podpięte do resetu? Kiedys procek nie chciał mi sie uruchamiac i musiałem wsadzic rezystor 1k miedzy reset a zasilanie-zaraz brał kilka mA wiecej(ale chyba był lekko uszkodzony-podłączyłem wczesniej przez przypadek odwrotnie zasilanie :547: ). Jak chcesz zeby pobierał mnie pradu zastosuj rozkaz sleep i jakies pobudzanie procka np z licznika - pomaga ;)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości