Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

"Nadziałem" się na Windows XP Pro. OEM?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

"Nadziałem" się na Windows XP Pro. OEM?

Postautor: end » 12 gru 2006, o 11:34

Witam. Jakiś czas temu odkupiłem od pewnego gościa oryginalnego Windowsa XP Pro. OEM niestety nie byłem świadomy tego, że wersja OEM jest tylko na jednego PC...
Czyli teraz jak zainstalowałem system na swoim sprzęcie mam go już nielegalnie? Choć Windows zarejestrowałem na siebie podczas instalacji i aktywował się normalnie.
Pobrałem wszystkie łatki itp. i niby wszystko wydaje się być w porządku.

Jakiś czas temu robiłem format dysku, bo wymieniałem ubitą płytę główną no i natrafiłem na problem z aktywacją ponieważ system był już aktywowany 25 razy i trzeba się skontaktować z MS w sprawie aktywacji klucza na nowo.
No to dzwonię i Pani z MS pyta mnie dlaczego już 25 razy aktywuję system to ja odpowiadam, że w odkąd posiadam ten system miałem kilka awarii systemu z powodu infekcji itp.
Ale tym razem padła mi płyta główna i musiałem zrobić format ze względu na nowy sprzęt.
Pani z MS mówi mi, że aktywacja klucza nie jest możliwa ponieważ jest to wersja OEM i stet/niestety może być instalowana tylko i wyłącznie na sprzęcie z którym została zakupiona...
No i już mnie trafia... bo chyba zostałem oszukany?
Wiem, że istnieje możliwość odsprzedania systemu, ale czy koniecznie wraz z kompem?
Jak oni sprawdzą czy mam cały czas ten sprzęt? Przyjadą mi do domu rozkręcać PC czy jak?
Przecież to jest jawne okradanie ludzi! jak można kupić system za ponad 500zł i nie móc później zmodernizować starego sprzętu? To jest wręcz chore...
Czyli kupiłem system, posiadam do niego klucz który się aktywuje i mam go nielegalnie?

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 12 gru 2006, o 14:28

Przecież to jest jawne okradanie ludzi! jak można kupić system za ponad 500zł i nie móc później zmodernizować starego sprzętu? To jest wręcz chore...
Czyli kupiłem system, posiadam do niego klucz który się aktywuje i mam go nielegalnie?
niestety ms taki jest
system w wersji oem może być używany wyłącznie na sprzęcie z którym sie go kupiło.
po zmianie np. płyty głównej, nie ważne czy sie zepsuła czy miałeś ochote na nową musisz zakupić nowy system :)
przyznam że nie bardzo wiem jak wygląda rejestracja ( :twisted: ) ale pewnie jest generowany jakiś numer dzięki któremu ms wie co masz w kompie

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 12 gru 2006, o 17:03

Zadzwon do pani z M$ i powiedz ze naprawiles ta plyte ktora zostala uszkodzona, w zwiazku z tym niech Ci aktualizuja klucz.

A na przyszlosc kupuj OEM'a do pamieci, procka czy ... myszki ;) (to nie zart, widzialem takie operacje).

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 12 gru 2006, o 20:03

A na przyszlosc kupuj OEM'a do pamieci, procka czy ... myszki Wink (to nie zart, widzialem takie operacje).
to nie wiele da, jak ci sie popsuje jakiś ważniejszy komponent to i tak będziesz musiał zakupić od nowa system, mimo że to z czym go kupiłeś nadal działa

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 12 gru 2006, o 20:24

A to niby dlaczego ?? Komponent z ktorym byl kupiony system jest sprawny, a ze wymieniles sobie przy okazji plyte czy proc... przeciez to tylko dodatki do wlasciwego sprzetu, jakim jest myszka ;) (winda -> srodowisko graf -> czyms musisz wskazywac ;) ).

Hmm.. moze sie cos ostatnio zmienilo, ale 5 lat temu takie podejscie przechodzilo. Oczywiscie jest to naciaganie, ale jak nie my ich, to oni nas :roll:

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 12 gru 2006, o 23:03

A to niby dlaczego ??
bo tak sobie wymyślili w microsofcie
nie aktywują ci ponownie systemu jak zbyt wiele w kompie zmienisz(to jest jakoś procentowo obliczane) :evil:
był kiedyś o tym artykuł w chipie

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 13 gru 2006, o 00:19

Kurde... to ja mam inną płytę główną, innego procka, inny dysk, grafikę, CD-ROM...
Czyli teraz to już mogę udostępnić to w sieci P2P? ;)

Co wy na to?

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5496

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 13 gru 2006, o 01:10

A to niby dlaczego ??
bo tak sobie wymyślili w microsofcie
nie aktywują ci ponownie systemu jak zbyt wiele w kompie zmienisz(to jest jakoś procentowo obliczane) :evil:
był kiedyś o tym artykuł w chipie
No dobra... ale ja mowie o przypadku ZAKUPU OEM'a do MYSZKI.... wiec albo wymienisz 100% - czyli myszke, albo nic nie wymienisz :mrgreen: Licencja jest wazna, dopoki uzywasz tego systemu razem z okreslonym sprzetem (mysza) a co za inny sprzet tam jeszcze masz, to juz :no: nie powinno ich obchodzic.

Ale jak mowie, takie operacje widzialem ostatnio jakies 5 lat temu. Byc moze sie cos w licencji OEM M$'a zmienilo.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 13 gru 2006, o 08:50

Obrazek sprobuj dopasowac sobie inny kod np idz do przedstawiciela M$ i z ich kompa spisz kod :lol: w koncu masz legalne oprogramowanie za ktore zaplaciles :idea: Obrazek

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 13 gru 2006, o 13:42

znalazłem jakieś aktualniejsze informacje
Microsoft określił (wprawdzie nie w samej licencji, ale w jednym z opublikowanych na własnych stronach FAQ), że dowolnie duża modernizacja nie powoduje uznania, iż mamy do czynienia z nowym komputerem, a tym samym tracimy prawo do korzystania ze dotychczasowych pakietów OEM, do momentu, aż wymieniona zostanie płyta główna.
Użytkownik może upgrade'ować lub wymienić wszystkie komponenty zestawu i pozostać w zgodzie z licencją OEM Microsoftu do momentu unowocześnienia lub wymiany płyty głównej. Wymiana płyty głównej oznacza zbudowanie nowego komputera i konieczność uzyskania nowej licencji na oprogramowanie.
http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/arti ... 58445.html
http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/arti ... 19038.html
http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/arti ... 22722.html

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 13 gru 2006, o 15:57

Bardzo mądrze sformułowana licencja... "Wymiana płyty głównej oznacza zbudowanie nowego komputera i konieczność uzyskania nowej licencji na oprogramowanie." Paranoja...

Pech, End, pech... Chyba nie pozostaje nic innego jak spróbowanie "uzyskania nowej licencji na oprogramowanie", tylko jak, gdzie?

Pozdr.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 13 gru 2006, o 16:59

No...
Teraz już nawet nie pamiętam na jaki to sprzęt było kupione...

Czy da się to jakoś sprawdzić? Nie mam papierów do tego - gdzieś posiałem...
Mam tylko płytę hologram i klucz.

dsps
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2003, o 23:32
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: dsps » 19 gru 2006, o 15:54

Zadzwon jeszcze raz, powiedz okazało sie, że płyta jest dobra tylko np. grafika jest nowa (stara sie spaliła). Kiedys opisywali takie numery i pani zawsze podawała nowy kod i wszyscy byli zadowoleni. Nie wolno sie przyznawac, że był wymieniany procesor, płyta - tylko jakies drobnostki.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 171 gości