Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Czy zaczynać zabawę z procesorami arm?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

zajac
-
-
Posty: 17
Rejestracja: 6 cze 2006, o 12:30
Lokalizacja: chelm

Czy zaczynać zabawę z procesorami arm?

Postautor: zajac » 6 cze 2006, o 13:08

Mam kilka prostych (trudnych) pytań. Chciałbym zabrać się za programowanie uP ale nie wiem od czego zacząć. Jestem dobrze obeznany w technice zasilaczy impulsowych, mam oscyloskop i podstay programowania w turbo pascal i asemblerze dla 8080.
W sprzedaży pełno jest zestawów do nauki dla PIC ,AVR,STS i tym podobnych, mnie zainteresowały jednak procesory z rdzeniem ARM - PHILIPS LPC XXXXX. Przyznam się z góry że na tym etapie nie chcę pisać własnych systemów operacyjnych czy innych zaawansowanych programów, wystarczy mi obsługa wyświetlaczy LCD (może nawet graficznych), jakieś A/C, klawiatura i mała automatyka na dobry początek. Podobno ARM-y są w tym względzie bardzo elastyczne i bez problemu sobie z tym radzą pozostawiając za te same pieniądze jeszcze ogromną wydajność w zapasie. Tu jednak zaczyna się dylemat, ja jestem w tym temacie zielony a dla armów nie ma książek ani kursów tylko jakaś mała platforma testowa wydawnictwa BTC. Z kolei dla AVR szlaki zostały już przetarte i wszystko jest podane na tacy ale czy wybierając ich nie obudze się za kilka lat z ręką w nocniku? Army wydają się pod tym względem znacznie bardziej perspektywiczne?
Czy możecie mi coś doradzić?
Podobno w EP ma być jakieś wydanie specjalne poświęcone armom. Jeżeli coś o tym wiecie to podzielcie się informacjami.

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Lucas286 » 6 cze 2006, o 13:26

To prawda w czerwcu ma być specjalne wydanie Elektroniki Praktycznej Plus w całości poświęcone mikrokontrolerom ARM. Ja też czekam z niecierpliwością !

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 6 cze 2006, o 13:56

Ano milo bylo by dostac jakis przeciek z redakcji, kiedy dokladniej mozna sie spodziewac tego wydania (i za ile :twisted: ). Teraz np. dopiero co uaktualnili na swojej stronie info o numerze 06 (dzis po poludniu, bo do 12 jeszcze wisialo 05), podczas gdy w zaprzyjasnionym kiosku od wczoraj nie ma ich juz... skonczyly sie (no jest offline, ale kto to kupuje :wink: ).
Pozatym ciekawosc mnie zzera, czy bedzie to wydanie poswiecone tylko serii 7, czy moze tez 9 i innym?? i... i ile stron (z czego ile to reklamy :wink:)... i wogole co tam napiszecie :D

Odnosnie zas armow, avr itp. Wybierajac AVR czy jakis PIC, zdajesz sie na wymysly jednej firmy, nawet jesli sa to firmy takie jak Atmel czy Microchip, to i tak jest to monopol w TEJ konkretnej architekturze. Wybieranie teraz '51 do rozpoczecia nauki... no niby tez jeszcze mozna, ale... no wlasnie, jak czytam we wstepniaku do EP06 Intel wycofuje sie z ich produkcji, a powoli jego sladem pojda inni... mimo ze to swietna architektura, to czasy najwiekszej popularnosci ma juz za soba. Co wiec pozostaje... z popularnych to przede wszystkim ARM.... ARM... i jeszcze raz szpachla*)


*) kto nie widzial tego skeczu, to naprawde zachecam :mrgreen:

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Re: Czy zaczynać zabawę z procesorami arm?

Postautor: a_antoniak » 6 cze 2006, o 14:49

Przyznam się z góry że na tym etapie nie chcę pisać własnych systemów operacyjnych czy innych zaawansowanych programów, wystarczy mi obsługa wyświetlaczy LCD (może nawet graficznych), jakieś A/C, klawiatura i mała automatyka na dobry początek.
Nawet na 64-bitowego Athlona da sie napisac BLINKING LED :). Takze na ARM-y mozesz pisac dowolnie proste programy :). Z tym akurat nie ma problemu 8) .

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy zaczynać zabawę z procesorami arm?

Postautor: Piotr » 6 cze 2006, o 19:46

Mam kilka prostych (trudnych) pytań. Chciałbym zabrać się za programowanie uP ale nie wiem od czego zacząć. Jestem dobrze obeznany w technice zasilaczy impulsowych, mam oscyloskop i podstay programowania w turbo pascal i asemblerze dla 8080.
W sprzedaży pełno jest zestawów do nauki dla PIC ,AVR,STS i tym podobnych, mnie zainteresowały jednak procesory z rdzeniem ARM - PHILIPS LPC XXXXX. Przyznam się z góry że na tym etapie nie chcę pisać własnych systemów operacyjnych czy innych zaawansowanych programów, wystarczy mi obsługa wyświetlaczy LCD (może nawet graficznych), jakieś A/C, klawiatura i mała automatyka na dobry początek. Podobno ARM-y są w tym względzie bardzo elastyczne i bez problemu sobie z tym radzą pozostawiając za te same pieniądze jeszcze ogromną wydajność w zapasie.

** Pamietaj tez, ze ARM-y sa silnie erratogenne. Czasami mozna spedzic duzo czasu nad zle dzialajcym programem (glownie przerwania) zanim ukaze sie odpowiednia errata ;-)

Tu jednak zaczyna się dylemat, ja jestem w tym temacie zielony a dla armów nie ma książek ani kursów tylko jakaś mała platforma testowa wydawnictwa BTC.

** Jest kilka platform, od malych do srednich -> www.kamami.pl. Kurs od podstaw LPC jest w EP od paru miesiecy, ksiazki pewnie sie pojawia. Tak czy inaczej bedziesz musial korzystac z oryginalnej dokumentacji, wiec jesli masz doswiadczenie, to porpbowac mozna - ARM-y sie nie psuja od programowania (tzn. w widoczny sposob).

Z kolei dla AVR szlaki zostały już przetarte i wszystko jest podane na tacy ale czy wybierając ich nie obudze się za kilka lat z ręką w nocniku? Army wydają się pod tym względem znacznie bardziej perspektywiczne?

** Na pewno, ale nic nie stoi na przeszkodzie nauczyc sie AVR-ow (zwlaszcza, ze pojawila sie rodzina ARM32, ktora goni ARMy), a potem ARM-ow - jak przyjdzie na to czas (czytaj: odpowiednia aplikacja). W elektronice i tak trzeba sie caly czas uczyc ;-)

Czy możecie mi coś doradzić?
Podobno w EP ma być jakieś wydanie specjalne poświęcone armom. Jeżeli coś o tym wiecie to podzielcie się informacjami.

** Okolo polowy czerwca, z 3 plytami CD (narzedzia, noty katalogowe wszystkich dostepnych w Polsce ARM-ow 7 i 9, przyklady programow, pare prostych projektow, wprawki do eCOS-a, itd.). Cena bedzie znana wkrotce, calosc ok. 90...100 stron. Prenumeratorzy na pewno beda mieli powazny upust.
Pzdr
PZb

zajac
-
-
Posty: 17
Rejestracja: 6 cze 2006, o 12:30
Lokalizacja: chelm

Postautor: zajac » 7 cze 2006, o 13:52

Muszę przyznać że wasze odpowiedzi troche zozjaśniły mój umysł ale nie pozosrtaje mi na razie nic innego jak czekanie na wydanie specjalne EP. A tak pozatym to widzę że odezwał się kolega z Krasnegostawu. Nie myślałem że ktoś w mojej okolicy może zajmować się na poważnie elektroniką?????

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 7 cze 2006, o 14:33

....... z Krasnegostawu. Nie myślałem że ktoś w mojej okolicy może zajmować się na poważnie elektroniką?????
a co okolica niezdrowa dla elektroniki? Moze duza wilgotnośc ? 8)

zajac
-
-
Posty: 17
Rejestracja: 6 cze 2006, o 12:30
Lokalizacja: chelm

Postautor: zajac » 8 cze 2006, o 07:58

A żebyś wiedział. :)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 287 gości