Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

wyświetlacz

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

structstud
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2006, o 14:03
Lokalizacja: Tarnów

wyświetlacz

Postautor: structstud » 23 maja 2006, o 09:35

Witam. Przyznam się szczerze, że problem o którym chciałem napisać jest problemem teoretycznym z dziedziny automatyka/elektronika/informatyka i prawdę mówiąc sam nie wiem gdzie go na tym forum umieścić więc spróbuje tutaj.

Chodzi mi jak w nazwie o wyświetlacz konkretniej wyświetlacz 7-segmentowy (tak naprawdę to wszystko jedno czy to będzie taki wyświetlacz czy monitor ... chodzi o teorie ale przedstawiam problem tak jak mi to zostało wytłumaczone), zatem:

zapalamy diody takiego wyświetlacza. Aby się nie spaliły nie mogą być zapalone przez cały czas tylko migać z bardzo dużą częstotliwością. Następnie regulując częstotliwość migania ustawiamy ją na 25Hz.

I teraz pytanie: dlaczego przy miganiu diod z częstotliwością 25Hz wyraźnie widać to miganie, podczas gdy w kinie (klatki również przesuwane są z taką częstotliwością - 25Hz) tego migania nie widać?
Dodam, że napewno nie chodzi o żadne typowo fizyczne aspekty zagadnienia jak np. interferencja światła, promieniowanie, zaciemnienie pomieszczenia, odległość od ekranu w kinie itd.

Jeżeli ktoś zna odpowiedź albo wie gdzie szukać (przekopałem w tym celu wiele stron i nic nie znalazłem :/) to bardzo bym prosił o wytłumaczenie tego ciekawego zjawiską, bądź poratowanie jakimś linkiem:)

Z góry dziękuję :D

jarobo
-
-
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2005, o 08:32
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: wyświetlacz

Postautor: jarobo » 23 maja 2006, o 20:23

Witam
w kinie jest tak. jest wyświetlany kadr mija1/25s i pojawia się następny kadr na którym są najczęciej drobne zmiany w stosunku do poprzedniego kadru

a w wyswietlaczu zapewne przez 1/25s wyswietlasz cyfrę a następnie przez 1/25s masz go zgaszonego więc widać migotanie i to tyle

pozdrawiam jarobo

czarutek

Postautor: czarutek » 25 maja 2006, o 01:44

Ja bym tak w skrócie po piwie...
Z projektora kinowego wszystko wylata (w cudzysłowie) z prędkością światła...
Z diody LED - nie.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 25 maja 2006, o 06:12

Czy rozmiar nie ma nic do tego? Moim zdaniem, łatwiej zauważyć, jak miga malutki wyświetlaczyk aniżeli gdy miga ogromnu ekran.

Ale to tylko takie moje przeczucie. (jak zawsze błędne)

czarutek

Postautor: czarutek » 25 maja 2006, o 10:06

Moim zdaniem masz dużo racji.
Ponadto sporo zależy też od indywidualnych cech wzroku...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 25 maja 2006, o 11:41

Ja bym tak w skrócie po piwie...
Z projektora kinowego wszystko wylata (w cudzysłowie) z prędkością światła...
Z diody LED - nie.
Nadto w kinie masz swiatlo odbite, a to tez tlumi efekt "migania".
A wogole to oko ludzkie (czy wlasciwie mozg) ma podobno zdolnosc do rejestrowania obrazow jako migajace, do czestotliwosci ok 7Hz... tak twierdza specjalisci. :roll:

jarobo
-
-
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2005, o 08:32
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: jarobo » 25 maja 2006, o 14:01

Ja bym tak w skrócie po piwie...
Z projektora kinowego wszystko wylata (w cudzysłowie) z prędkością światła...
Z diody LED - nie.
Nadto w kinie masz swiatlo odbite, a to tez tlumi efekt "migania".
A wogole to oko ludzkie (czy wlasciwie mozg) ma podobno zdolnosc do rejestrowania obrazow jako migajace, do czestotliwosci ok 7Hz... tak twierdza specjalisci. :roll:
Witam w kinie stosuje się ekrany dodatkowo wzmacniające światło
w kineskopach stosuje się luminofor
wyswietlacze lcd mają(miały długi czas reakcj do wygaszenia po zdjęciu napięcia
a diody led sa bardzo szybkie i oko ludzkie jest w stanie zobaczyć miganie 50Hz zastosuj np 100Hz i steruj jasnością wyswietlacza przez zmiane współczynnika wypełnienia a nie częstotliwością

100Hz też jesteś w stanie zobaczysz jesli "przesuniesz wzrokiem po wyswietlaczu"

mały test jesli masz diodę led zasilaną napięciem zmiennym obserwój ją w lusterku które przekręcasz energicznie tak żeby obraz diody przemieścił się z jednego konca na drugi to zobaczysz świecenie tej diody jako linię przerywaną

pozdrawiam jarobo

structstud
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2006, o 14:03
Lokalizacja: Tarnów

Postautor: structstud » 26 maja 2006, o 16:58

Hmm... no ciekawe rozwiązanie. Wpadłem na jeszcze jedno mianowicie dotyczące ile dokładnie czasu trwa świecenie a ile wygaszenie. Częstotliwość 25 Hz to 25 razy na sekunde czyli 40ms i w ciągu 40ms dioda musi sie świecić i chwile musi sie nie świecić i teraz regulując te czasy możnaby uzyskać miganie lub tez niemiganie diody.
W zasadzie to jest dokładnie to samo co wcześniej tylko inaczej napisane:P bo jeżeli zmniejszymy wypełnienie impulsem to zmniejszy się jasność świecenia diody.

Rozwiązanie zostało przedstawione osobie, która to pytanie wymyśliła ale to tłumaczenie nie zrobiło na niej wielkiego wrażenia bo zaraz gościu mi pokazał że przy 25Hz można regulować jasność diody i dalej będzie migać z taką samą częstotliwością i dalej będzie to 25Hz. Innymi słowy to tłumaczenie odpada :P (chyba że ja coś z źle zrozumiałem z poprzedniego postu).

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 26 maja 2006, o 19:28

Rozwiązanie zostało przedstawione osobie, która to pytanie wymyśliła ale to tłumaczenie nie zrobiło na niej wielkiego wrażenia bo zaraz gościu mi pokazał że przy 25Hz można regulować jasność diody i dalej będzie migać z taką samą częstotliwością i dalej będzie to 25Hz. Innymi słowy to tłumaczenie odpada :P (chyba że ja coś z źle zrozumiałem z poprzedniego postu).
Bo przy regulowaniu jasności nie jest ważna częstotliwość ( w Hz, kHz, MHz...) tylko współczynnik wypełnienia(podawany w procentach). Te współczynnik mówi, na jak długo ma być zapalona np. dioda.
I tak na przykład, kiedy mamy f=1kHz i współczynnik wypełnienia = 50%, przez 0,5ms dioda świeci, a przez 0,5ms nie. I to cała filozofia, ale ja chyba coś kręcę, więc wolę, żeby ktoś doświadczony to ew. potwierdził :)

jarobo
-
-
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2005, o 08:32
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: jarobo » 27 maja 2006, o 06:12

Rozwiązanie zostało przedstawione osobie, która to pytanie wymyśliła ale to tłumaczenie nie zrobiło na niej wielkiego wrażenia bo zaraz gościu mi pokazał że przy 25Hz można regulować jasność diody i dalej będzie migać z taką samą częstotliwością i dalej będzie to 25Hz. Innymi słowy to tłumaczenie odpada :P (chyba że ja coś z źle zrozumiałem z poprzedniego postu).
Witam
A może on regulował jasność diody przez zmiane prądu diody zmieniając napięcie.
Bo sterując współczynnikiem wypełnienia przy maksymalnej jasności nie powinno być widoczne miganie diody

Może on podłączy diodę z generatorem która miga nawet przy prądzie stałym :D :D :D :D

pozdrawiam jarobo

Awatar użytkownika
bis
-
-
Posty: 134
Rejestracja: 12 maja 2005, o 08:11
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: bis » 27 maja 2006, o 19:54

structstud: dlaczego widać różnicę. To oczywiste.
W kinie częstotliwość zmiany klatek jest 25Hz, ale klatka jest wyświetlana (statycznie)przez większość okresu 1/25 sekundy. Zmiana klatki nastepuje w czasie np. 1/100 sekundy na koniec tego okresu 1/25 sekundy. Oko nie rejestruje obrazu "mignięcia/przesuwu" klatki (trwa tylko 1/100 sekundy)(kiedyś było to realizowane mechanicznie układem tzw. krzyża maltańskiego).
Dioda z twojego przykładu musiała byc sterowana sygnałem 25Hz ale z wypełnieniem zbliżonym do 50%. Czyli 1/50 sekundy świeciła się, a 1/50 sekundy była zgaszona. Oko rejestruje zarówno obraz diody zapalonej jak i zgaszonej, czyli "mruga". Jeżeli w tym doświadczenou zmienisz wypełnienie sygnału na 99% to natychmiast oko zobaczy zmianę. Po prostu (w zależności od sposobu sterowania) dioda będzie się świecić " ciągle" albo "zgaśnie" (czyli stan diody który trwa 99% z 1/25 sekundy)bo oko nie jest w stanie zobaczyć stanu zgaszenia/zapalenia diody trwającego tak krótko (tzn. 1% z 1/25 sekundy). Ale nadal częstotliwoość sterowania diody będzie 25 Hz

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 158 gości