Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

zwiększenie mocy w samochodziku

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

gunmiś
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2006, o 12:04
Lokalizacja: płock

zwiększenie mocy w samochodziku

Postautor: gunmiś » 21 kwie 2006, o 12:19

witam,
na elektronice praktycznie się nie znam :]

jednak chciałem "stuningowac" [sic] troszkę mój zdalnie sterowany samochodzik, a zacząc chciałem od zwiększenia jego mocy i dodania kilku diód, w sensie światełek.

czy mógłby mi ktoś podpowiedziec jak to zrobic, czy w ogóle da się to zrobic
jak wygląda ta zabaweczka jest na poniższych zdjęciach

chciałem dodac drugi podobny silniczek, i połączyc go z płytką, i sprawic drugi akumulatorek
natomiast do obecnego układu dolutowac 4 dodatkowe diody

www.espece.neostrada.pl/sam1.jpg
www.espece.neostrada.pl/sam2.jpg
www.espece.neostrada.pl/sam3.jpg

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 21 kwie 2006, o 16:54

Hehe, sam kiedyś tuningowałem moją bryczkę. Tak patrząc po Twoich zdjęciach, to chyba cos podobnego miałem, ale u Ciebie nie ma chyba resorów 8). Ale do rzeczy - mój był bodajże na sześć paluszków 1.5V :uhoh: i w sumie to mnie wkurzało trochę... Nabyłem więc akumulator 12V za 40zł, taki, by zmieścił się na bagażniku - bo to był samochodzik - pickup ;). Po zamienieniu zasilania autko nabrało niezłego kopa, przy starcie przednie koła podrywały się do góry :D. Co do światełek, to chyba nie pownieneś mieć problemów (pamiętaj, że diody LED potrzebują dużo niższego napięcia i przy 12V po prostu się spalą).

Pozdr.

P.S.
Twój pomysł z silniczkiem nie ma sensu, bo musiałbyś mieć:
- podobny silniczek
- przekładnie (a z tym może być już problem)
- miejsce w środku
- dużo fantazji i precyzji w rękach...

Po prostu coś takiego jest praktycznie niewykonalne w warunkach domowych.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 21 kwie 2006, o 19:25

Propo zwiększenia mocy - można cały napęd wymienić - silnik & przekładnie. Ale wątpię, czy znajdziesz pasujące. :(
:arrow: petersz
Też do swojego dałem aku. Lecz mam tylko 6V/10Ah. To dopiero dało mu kopa, a nie wymiana silniczka. (Uwaga! Tu nie jestem pewien, czy to prawda!) Ponieważ małe paluszki R6 mają dużą rezystancję wewnętrzną. Przez to nie można czerpać z nich dużego prądu, bo I = U:R. Zaś krowiate akumulatory mają małą rezystancję wewnętrzną = można czerpać duży prąd = silnik ma pełną moc

Co pokićkałem?

gunmiś
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2006, o 12:04
Lokalizacja: płock

Postautor: gunmiś » 21 kwie 2006, o 21:13

chciałbym tym:
http://www.r6.com.pl/go/_info/?id=2037
zamienic obecny akumulator, ma to sens, dostanie kopa :) ?

i chciałem dopytac się o diody, gdzie je przylutowac, czy na płytce? i w którym miejscu
ale jeśli diody LED potrzebują dużo niższego napięcia, to 9V będzie za dużo
jak to rozwiązac?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 21 kwie 2006, o 22:06

chciałbym tym:
http://www.r6.com.pl/go/_info/?id=2037
zamienic obecny akumulator, ma to sens, dostanie kopa :) ?
Przeciez to nie aku, tylko bateria... alkaiczna, ale zawsze tylko bateria.
i chciałem dopytac się o diody, gdzie je przylutowac, czy na płytce? i w którym miejscu ale jeśli diody LED potrzebują dużo niższego napięcia, to 9V będzie za dużo
jak to rozwiązac?
przy 9V to poplynie przez nie taki prad, ze sie odrazu sfajcza... nalezalo by dobrac rezystorek ograniczajacy prad. Pogooglaj, albo uzyj szukaj na forum, bo temat podlaczania i doboru rezystora byl wiele razy poruszany.

Futrzaczku:
Niom cos w tym jest. Tyle ze rezystancji wewnatrznej nieskonczenie malej uzyskac sie nie da (niestety), pozatym zalezy to od budowy aku. A do tego im rezystancja wewnetrzna jest bardziej zblizona do rezystancji obciazenia, tym wieksze straty mocy pobieranej ze zrodla.

Peters:
Silniczek nie musial by byc bardzo podobny, jednak fakt ze konieczne byloby wowczas cos na ksztalt przekladni roznicowej. Bo o doborze na tyle podobnych silnikow by wyeliminowac przekladnie to raczej nie mysl (choc z drugiej strony... ).

anoda
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2004, o 12:55
Lokalizacja: Płock

Postautor: anoda » 22 kwie 2006, o 18:02

Nominalny prąd diody to 20 mA spadek - napięcia zależy od barwy diody - trzeba poszukać w Iternecie - nie pamiętam. Diody możesz łączyć szeregowo - dwie trzy plus rezystor ograniczający prąd do 20 mA. Możesz dobrać eksperymentalnie zaczynając np od 1 Kohma i mierząc spadek napięccia na tym rezystorze. potem to już tylko prawo Ohma.

Awatar użytkownika
jarek200
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 25 lip 2004, o 20:25
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Postautor: jarek200 » 22 kwie 2006, o 19:38

Cześć Przy baterii lub akumulatorze 9V autko pomimo większego napięcia nie pochodzi Ci długo Baterie tego typu nie dawają dużego prądu W tym przypadku zwiększając napięcie zmniejszysz prąd a im więcej urządzeń dodatkowych (żarówki, diody) tym większy musi być prąd pobierany z baterii = tym większą bateria musi mieć moc = tym większe rozmiary baterii czy akumulatora. Na początek Spróbuj zwiększyć ilość paluszków podłączonych szeregowo a jeżli to będzie za mało musisz niestety kupić akumulator W handlu dostępne są akumulatory żelowe. One mają dość duże napięcie (12V) i ogromny prąd. Do tego typu zastosowań nadają się doskonale

(cena około 40 zł - wymiary - zależy od typu są również niewielkie).

Ale jest z nimi jeden problem Nie możesz rozładować ich poniżej 9 V bo wtedy ulegają uszkodzeniu To wiąże się ze zrobieniem monitora napięcia akumulatora a koszty rosną...

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 239 gości