Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

przetwornica napięcia

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
jarek200
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 25 lip 2004, o 20:25
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

przetwornica napięcia

Postautor: jarek200 » 14 kwie 2006, o 21:24

Hej Chcę zbudować przetwornicę napięcia 12/220V nie dużej mocy ok 300W do samochodu . Mam kilka pomysłów ale i kilka obaw

- Czy można zastosować transformator sieciowy odpowiedniej mocy podłączony odwrotnie? czy też są inne specjalizowane do przetwornic transformatory?
- Przypuśćmy, ze generator 50 Hz zrobię na mikrokontrolerze. W którym momencie mam kształtować impulsy w sinusoidę? Za kluczami tranzystorowymi przełączającymi, czy jest jakieś inne rozwiązanie?
- czy nie prościej przerobić starego UPS'a od kompa na akumulatory żelowe tak, żeby podłączyć akumulator ołowiowy od samochodu? Czy czas zasilania przez UPS wzrośnie i czy taki UPS może pracować przez długi czas ?

jeżeli macie jakieś wskazówki lub schematy to bardzo proszę o pomoc.

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 14 kwie 2006, o 21:52

- możesz zastosować zwykły transformator 'odwrotnie' , to nie ma większego znaczenia.
- w praktyce wiekszość przetwornic daje napięcie prostokątne(tranzystory mocy pracują dwustanowo, małe straty mocy), generowanie i wzmocnienie sinusoidy jest kłopotliwe i kosztowne
- myślę że dopóki nie będziesz chciał przez tego UPSa ładować akumulatora to jego typ nie ma znaczenia.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 14 kwie 2006, o 22:08


Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 149 gości