Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Prawie jak Tyrystor :)

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Upi

Prawie jak Tyrystor :)

Postautor: Upi » 14 kwie 2006, o 01:45

Wiadomo jak poda sie napięcie na bramkę tyrystora to zaczyna on przewodzić od anody do katody. (zatrzaskujący sie przycisk) . Chcę aby jednak móc ten proces odwracać . Czyli jak podam napięcie z mikrokontorlera to "przycisk" właczony (przewodzi) jak napięcia nie ma to przycisk "wyłączony"(nie przewodzi).

W jaki sposób można to prosto, szybko i tanio zrobić.
Wszelkie schematy mile widziane, a może są gotowe scalaki.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 14 kwie 2006, o 07:04

Czyli jak podam napięcie z mikrokontorlera to "przycisk" właczony (przewodzi) jak napięcia nie ma to przycisk "wyłączony"(nie przewodzi).
Momencik...
Jest napięcie - przewodzi
Nie ma napięcia - nie przewodzi
To może(choć nie jestem pewien) BC557 + przekaźnik?
Jakie prądy to ma przełączać?

Upi

Postautor: Upi » 14 kwie 2006, o 12:58

Chcę zamienić przycisk układem sterowanym mikrokontrolerem.


Normalnie kotś by wcisnął przycisk i włączył by urządzenie . Ja chcę aby nie dokonywał tego człowiek a mikrokontroler. Czyli taki układ imitujący przycisk oprócz wejścia i wyjścia powinien posiadać jeszcze starowanie . Te sterowanie było by podłączone do portu mikrokontrolera i przypuśćmy jeśli chcę aby układ był włączony (przycisk on) to podaję na port mikrokontrolera stan wysoki , jak chce wyłączyć to podaję niski.

Podobnie działa tyrystor , z tym że jak się go załączy (stan wysoki z mikrokontrolera) to stan niski go nie wyłacza zawsze pozostaje włączony. A ja chcę włączać i wyłączać .

Zna ktoś chcemat takiego układu , a może jest gotowy scalak do kupienia.

P.S.
Jakie prądy ma to przewodzić ... muszę zmierzyć jaki tam jest prąd.

jarobo
-
-
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2005, o 08:32
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: jarobo » 14 kwie 2006, o 13:44

Witam

w zaleności od napięcia i prądu i ilości (styków)może to być np. klucz elektroniczny, tranzystor Mosfet z wejściem logicznym można bezpośrednio sterować z wyjścia mikrokomputera, tranzystor i przekażnik

ps. jeśli ma zostać załłączone napięcie przemienne to tyrystor

pozdrawiam jarobo

Upi

Postautor: Upi » 14 kwie 2006, o 18:07

Napięcie będzie przemienne bo właśnie w ten sposób chcę sterować lampką. Wchodzi napięcie z sieci energetycznej ~220V . Następnie w lampce jest transformator i do żarówki wchodzi zmienne ~12V.


Czyli tyrystor da mi możliwość właczania i wyłączania lampki. Bo wydawało mi się że włączyć to tak ale później to tyrystor się blokuje i wyłączyć za sprawą mikrokontrolera to już sie nie da .

Więc jak mam iść do sklepu po tyrystor :?

jarobo
-
-
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2005, o 08:32
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: jarobo » 14 kwie 2006, o 18:35

Napięcie będzie przemienne bo właśnie w ten sposób chcę sterować lampką. Wchodzi napięcie z sieci energetycznej ~220V . Następnie w lampce jest transformator i do żarówki wchodzi zmienne ~12V.


Czyli tyrystor da mi możliwość właczania i wyłączania lampki. Bo wydawało mi się że włączyć to tak ale później to tyrystor się blokuje i wyłączyć za sprawą mikrokontrolera to już sie nie da .

Więc jak mam iść do sklepu po tyrystor :?
Tyrystor po wyzwoleniu bramki przewodzi prąd do czasu jak istnieje obciążenie gdy prąd przez niego przestanie płynąć zostaje wyłączony

przy prądzie przemiennym taką sytuacje mamy 100 razy w ciągu sekundy gdy faza jest w zerze
co do sterowania z mikrokomputera to proponuję zastosować dodatkowo optoizolację np optotriak z włączaniem w zerze

pozdrawiam jarobo

dodaje schemat
Załączniki
triak.png
schemat
(2.24 KiB) Pobrany 212 razy
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2006, o 21:39 przez jarobo, łącznie zmieniany 1 raz.

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 14 kwie 2006, o 19:00

w sesie trystro wylaczalny ? tzw gto ?

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 14 kwie 2006, o 22:18

Obrazek :no: da sie jednym tyrystorem wysterowac transformatora na prad przemienny bo tyrystory przewodza tylko w jedna strone dlatego zamiast niego musisz zastosowac triak lub jak podal Ci wyzej jarobo albo dwa tyrystory Obrazek

Adam Ruta
-
-
Posty: 104
Rejestracja: 21 lut 2003, o 22:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Adam Ruta » 14 kwie 2006, o 23:10

Mała uwaga, co do zastosowania triaka (tyrystora chyba też) w układach niskiego napięcia.
Elementy tego typu mają stały i wcale nie mały spadek napiecia Vt w stanie włączenia.
Dla przykładu dla BT136 producent podaje, że jest to średnio 1,4V a może dochodzić do 1,7V. Spadek napięcia o 1,4V przy 12V to ponad 10%. To tylko żarówka ale ....

Oczywiście powyższe rozważania tyczą się włączenia triaka po stronie wtórnej transformatora zasilającego. Przy włączeniu sterowania po stronie uzwojenia pierwotnego różnice będą pomijalne.
Pomyślałem o sterowaniu po stronie wtórnej ponieważ rozważasz zastosowanie procka a ten jakoś musi być zasilany.

Pozdrawiam,
Adam.

Upi

Postautor: Upi » 15 kwie 2006, o 00:28

Wielki dzięki za rady .

Skorzystam ze schematu zaproponowanego przez jarobo . Triak w połączeniu z optotriakiem to sensowne rozwiązanie. Poszperałem w internecie i znalazlem sterowanie temperaturą w akwarium. Układ do załączania grzałki też wykorzystywal triaka i optotriaka.

Zatem jak podłącze na wejściu rezystora 10k wyjście mikrokontrolera to stanami niskim i wysokim bedę mogł sterwać przeplywem prądu ,,, chyba dobrze to zrozumiałem ?

jarobo
-
-
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2005, o 08:32
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: jarobo » 15 kwie 2006, o 06:41


Zatem jak podłącze na wejściu rezystora 10k wyjście mikrokontrolera to stanami niskim i wysokim bedę mogł sterwać przeplywem prądu ,,, chyba dobrze to zrozumiałem ?
dobrze zrozumiałeś jeśli mikrokomputer ma na wyjściu stan wysoki ~5V i obciążalność wyjścia na to pozwala

pozdrawiam jarobo

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 15 kwie 2006, o 08:19

Sorry, że ciutkę zejdę z tematu. 8)
To triakiem można załączać obciążenia indukcyjne :o
Chodzi mi o sterowanie przez optotriak. ;)
Ono się bodajże nazywa sterowanie grupowe :oops:

Upi

Postautor: Upi » 15 kwie 2006, o 22:58

dobrze zrozumiałeś jeśli mikrokomputer ma na wyjściu stan wysoki ~5V i obciążalność wyjścia na to pozwala
mikrokomputer ma na wyjściu 3.5V napięcia stałego

Kupiłem już potrzebne elementy , w najbliższych dniach postaram się zmontować i dam znać czy działa.

[ Dodano: 19-04-2006, 15:28 ]
Zmontowałem układ i działa . Na wejście nie podaję napięcia 5V a 3.6 . Z portu mikrokontrolera podaję napięcie w granicach 3.6V.

Efekt jest taki jaki chciałem aby był , mogę włączać i wyłączać lampkę.


Dzięki wszystkim za pomoc , a wszczególności dla jaroba.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 113 gości