Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Połączenie kondensatorów

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
mulkey
-
-
Posty: 308
Rejestracja: 25 cze 2005, o 20:33
Lokalizacja: Jaworzno

Połączenie kondensatorów

Postautor: mulkey » 14 mar 2006, o 16:08

Mam pytanie odnosnie C jak połączyc jednym kondensatorem Cz te dwa? chodzi mi gdzie mam wlutowac 2 nozki tego konden jak mam 4 otwory?
Załączniki
c.JPG

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 14 mar 2006, o 16:15

Możesz to napisać zrozumiale, bo ja nie moge tego zrozumieć albo już sam nie wiem...

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 14 mar 2006, o 16:57

End, przyznam Ci rację :P
Ale może się chociaż postaram coś zrozumieć :idea:
Wariant 1:
W PCB masz 4 otwory. Są one do dwóch kondensatorów. I chcesz zamiast nich wlutować jeden duży. Ale szeregowe łączenie kondensatorów elektrolitycznych stosuje się, aby uzyskać bezbiegunowość - czyli kondensator bipolarny. Chyba, że to nie mają być elektrolity tylko ceramiki.
Wariant 2:
W PCB masz 4 otwory. są one nieoznaczone - w sensie biegunów. Masz tam wlutować 2 elektrolity aby uzyskać kondensator bipolarny, ale nie wiesz, jak je połączyć. To powiem tak:

Kod: Zaznacz cały

---------(+ -)----------(- +)--------
Po prostu połącz je katodami

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty: 389
Rejestracja: 10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 14 mar 2006, o 17:11

End, przyznam Ci rację :P
Ale może się chociaż postaram coś zrozumieć :idea:
Wariant 1:
W PCB masz 4 otwory. Są one do dwóch kondensatorów. I chcesz zamiast nich wlutować jeden duży. Ale szeregowe łączenie kondensatorów elektrolitycznych stosuje się, aby uzyskać bezbiegunowość - czyli kondensator bipolarny. Chyba, że to nie mają być elektrolity tylko ceramiki.
Wariant 2:
W PCB masz 4 otwory. są one nieoznaczone - w sensie biegunów. Masz tam wlutować 2 elektrolity aby uzyskać kondensator bipolarny, ale nie wiesz, jak je połączyć. To powiem tak:

Kod: Zaznacz cały

---------(+ -)----------(- +)--------
Po prostu połącz je katodami
Rany Boskie futrzak, ze Ciebie jeszcze prad nei zabił za same teorie które tworzysz :no:
Czy Ty masz pojecie co to jest kondensator bipilarny?
To CIe oswiece, ze dla napiecia ponizej 0,5V kazdy elektrolit jest bipolarny, a dla napiec wyzszych nalezy scisle stosowac biegunowosc, bo sie niszcza, a w skrajnym wypadku wybuchaja (to nawiasem mowiac jest efektowne przy duzych elektrolitach :mrgreen: )


W prypadku poloczania takiego jak na rysunku przypuszczam ze chodzi o uzyskanie wiekszego dopuszczalnego napiecia na baterii kontensatorów. A pojemnosc tego polaczenia bedzie równa (C1*C2)/(C1+C2)

Jesli to ondensatory ceramiczne to wlutuj dowolnie, ale pewnei to elektrolity wiec wlutju je dodatnimi elektrodami w strone dodatniej szyny zasilania.

Jak chcesz je zastapic jedy, to wlutuj w skrajne otwory tylko kondensator o wypadkowej pojemnosci tych dwoch przewidzianych, no i musi oczywiscie wytrzymac odpowiednie napiecie.

P.S. połaczenia galwaniczne na pewno ne sa tak jak narysowałes, bo kondensatory bylyby wtedy zwarte ;)

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 14 mar 2006, o 19:03

Futrzak - mieszasz...
Mulkey - ze jak??? ;)

Awatar użytkownika
mulkey
-
-
Posty: 308
Rejestracja: 25 cze 2005, o 20:33
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: mulkey » 25 mar 2006, o 12:30

mam 2 kondensatory polaczone szeregowo.I zastepuje to jednym Cz.Gdy mam 2C to mam 4 otwory i teraz gdy zastapie go jednym to gdzie te 2 nozki mam wlutowac gdy mam 4 otwory wolne?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 25 mar 2006, o 13:36

Mulkey: a pomysl chwile, przeciez to nie boli...

(pytanie jest absurdalne o odpowiedz oczywista).

Awatar użytkownika
PICIA
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 5 lis 2004, o 19:28
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

re

Postautor: PICIA » 25 mar 2006, o 13:57

mam 2 kondensatory polaczone szeregowo.I zastepuje to jednym Cz.Gdy mam 2C to mam 4 otwory i teraz gdy zastapie go jednym to gdzie te 2 nozki mam wlutowac gdy mam 4 otwory wolne?
w zaleznosci czy kondensatory maja polaryzacje jesli tak to
Załączniki
pl.JPG
pl.JPG (2.85 KiB) Przejrzano 6433 razy

jarobo
-
-
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2005, o 08:32
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: re

Postautor: jarobo » 25 mar 2006, o 14:06

witaj

możesz na dwa sposoby tylko lepiej napisz jaki masz kondensator a jakie były zamontowane może były dwa łączone szeregowo żeby zwiększyć ich napiecie lub tak jak jest to stosowane w zasilaczach AT ATX można zmienić połączenie z szeregowego na równoległe i zasilić taki zasilacz napięciem 115V
Załączniki
c.JPG

Awatar użytkownika
mulkey
-
-
Posty: 308
Rejestracja: 25 cze 2005, o 20:33
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: mulkey » 25 mar 2006, o 16:36

dzieki niechodzilo mi o konkretna sytuacje tylko tak zebym wiedzial w przyszlosci sie przyda.dzieki za rys teraz wiem oco chodzi . :)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 142 gości