Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacze!

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

krzyzowiec1410
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 4 gru 2005, o 18:04
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Wzmacniacze!

Postautor: krzyzowiec1410 » 23 sty 2006, o 19:37

Szukam zastosowania wzmacniaczy operacyjnych: odwracającego, nieodwracającego, sumującego, calkujacego żyratora itp. Prosze o jak najszybszą pomoc!

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: areczkas » 23 sty 2006, o 19:48

hm.....w edw był taki kurs...a potem wydali książke wzmacniacze operacyjne. Najlepiej poszukaj w necie - znajdziejesz na pewno- tutaj nikomu nie będzie się chciało Tobie pomagać w takiej sprawie ( tak sądzię-) prędzej kogoś zdenerwujesz- ja na szczęście mam dzisiaj dobry humorek więc odsyłam Ciebie do niezniszczalnego googlowania :lol:

krzyzowiec1410
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 4 gru 2005, o 18:04
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Łatwo powiedzieć!

Postautor: krzyzowiec1410 » 23 sty 2006, o 19:52

Nie powiem ile dziesiątek stron przeszukałem aby znaleźć cos na ten temat. Jest tego cała masa ale tylko schemacik i wzory a nie ma nigdzie napisane do czego można dany wzmacniacz zastosować! Zawsze to forum odwiedzam gdy inne formy zawodzą!

radcorp
-
-
Posty: 79
Rejestracja: 2 sty 2006, o 15:52
Lokalizacja: Polska

Postautor: radcorp » 23 sty 2006, o 20:04

żyrator jest to taki układ wzmaka op, który symuluję cewkę lub kondensator, ma zastosowanie w korektorach czestotliwości
całkujący ma dwa zastosowania, jako prosty filtr dolno. i jako blok w przetworniku A/C działającym na zasadzie podwójnego całkowania

[/b]

krzyzowiec1410
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 4 gru 2005, o 18:04
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Własnie o to chodzi!

Postautor: krzyzowiec1410 » 23 sty 2006, o 20:13

Potrzebuje właśnie takich informacji na temt tych wszystkich elementów:
wzmacniacz odwracający,
wzmacniacz nieodwracający,
wzmacniacz odejmujący,
wzmacniacz sumujący,
wzmacniacz całkujący,
wzmacniacz różniczkujący,
wtórnik napięciowy,
konwerter prąd-napięcie,
konwerter ujemnoimpedancyjny,
żyrator.

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: areczkas » 23 sty 2006, o 20:17

wzmacniacze operacyjne tak jak zwykłe wzmacniacze służą do wzmacniania napięć lub mocy. Wzmacniacze operacyjne mają tą różnicę że ich działanie głównie określa sprzeżenie zwrotne stąd mamy układy odwracające i nieodwracające ( cała prawda tkwi w fazie )...co dalej...sumator sumuje sygnały wejściowe i wzmacnia sumę..a żyrator symuluje indukcyjność zamiast cewek wow:) :o niezłe nie:)

wszystko w telegraficznym skrócie...nie lubię tego ale jak się poświęcać to na cełego :lol:

Jak będziesz miał pytania to postaram się jeszcze odpowiedzieć bo jeszcze mam dobry humorek chociaż w necie znajdziesz na pewno coś nie coś.

aha układ całkujący....jak to było?..taki integrator służy do hmm jak dla mnie od otrzymania odpowiedniej charakterystyki wzmocnienia

no i oczywiście nie powiedziałem najważniejszego- na takich wzmacniaczach operacyjnych buduje się filtry aktywne!!! dobrze że to dodałem :oops:

radcorp
-
-
Posty: 79
Rejestracja: 2 sty 2006, o 15:52
Lokalizacja: Polska

Postautor: radcorp » 23 sty 2006, o 20:26

wzmacniacz sumujący układ o n wejściach i jednym wyjściu stosowany głównie w układach mixerów
wzmacniacz różnicowy (odejmujący) układ w którym napięcie wyjściowe jest różnicą napięć na wejściach stosowany w przetwornikach A/C z wejściem różnicowym (tzw. likwidacja zakłóceń na wejściach)
wtórnik napięciowy układ o ku=1[V/V] stosowany głównie jako bufor (duża impedancja wejścia mała wyjścia)
konwerter prąd-napięcie układ w którym prąd wyjściowy jest proporcjonalny do napięcia, stosowany jako zródła prądowe
wzmacniacz nieodwracający układ w którym napięcie wyjściowe jest k-razy większe niż na wejściu, ale o tej samej fazie
wzmacniacz odwracający to samo co nieod. ale faza przeciwna

krzyzowiec1410
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 4 gru 2005, o 18:04
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Postautor: krzyzowiec1410 » 23 sty 2006, o 20:31

Odwracający i nieodwracajacy do czego mogą być zastosowane? Wzmocnienie sygnału, a oprócz tego?

radcorp
-
-
Posty: 79
Rejestracja: 2 sty 2006, o 15:52
Lokalizacja: Polska

Postautor: radcorp » 23 sty 2006, o 20:35

np: jako przedwzmacniacze w układach wzmacniaczy mocy
jako wzmacniacze pomiarowe w układach przetworników A/D, D/A

i głównie do budowy filtrów aktywnych

krzyzowiec1410
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 4 gru 2005, o 18:04
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Do areczkas

Postautor: krzyzowiec1410 » 23 sty 2006, o 20:35

Nie wątpię w twoją wiedze i chyle czoła nisko, ale zapewniam Cię że szukam i szukam i nic! Niestety internet to źródło wiedzy ale jest tak chaotyczny że czasami znalezienie czegoś pożytecznego graniczy z códem!

radcorp
-
-
Posty: 79
Rejestracja: 2 sty 2006, o 15:52
Lokalizacja: Polska

Postautor: radcorp » 23 sty 2006, o 20:39

zapomniałem: stosowane są równiż jako komparatory napięcia (badanie czy napięcie wejściowe jest większe czy mniejsze od od pewnego Uref)

krzyzowiec1410
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 4 gru 2005, o 18:04
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

A dalej??

Postautor: krzyzowiec1410 » 23 sty 2006, o 21:31

No i koniec, a co z pozostałymi??

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: areczkas » 24 sty 2006, o 19:21

To temat rzeka! I tak dostałeś tutaj niezły materiał wyjściowy- resztę poszukaj w książkach, zobacz w gazetach elektronicznych! wzmacniacze stosuje się prawie wszędzie i pytanie gdzie można ich użyć jest ....dziwne...

Nikt tutaj za Ciebie referatu nie napisze, więc marsz do pracy!! :569: ...lub do księgarni/biblioteki

krzyzowiec1410
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 4 gru 2005, o 18:04
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Temat zamknięty!

Postautor: krzyzowiec1410 » 29 sty 2006, o 22:51

Temt zostaje zamknięt, kolokwium zaliczone, dzięki za wszystkie informacje! Areczkas łatwo Ci mówić, nie stać mnie na to aby za każdym razem kupić gazetę gdy potrzebuje kilku danych na temet jakiegoś urządzenia, a w mojej bibotece wydziałowej to można znaleźć książki do matematyki po rosyjsku, to co przydałoby się studentom zostało wyporzyczone prze profesorków na termin, bezterminowy! A co do wzmacniaczy to pewnie ze mają mnustwo zastosowania, niestety mi chodzilo o konkretne, których nie mogłem znaleźć. Bo pewnie wiesz ze wzmacniacz operacyjny to nie to samo co całkująćy lub sumujący! Uważasz że jest tego tak dużó to spróbuj cos znaleźć!

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 30 sty 2006, o 11:19

Nie zdradziłeś jaką dyscyplinę studiujesz. Jeśli elektronikę, to trochę przykro :roll: . Tak czy inaczej, nie jest żadnym tłumaczeniem, że książek nie było. Nie wierzę, że profesorowie wypożyczyli wszystko. Na pewno jakieś starsze pozycje były, choćby stare redioelektroniki z lat 80. Wystarczyło tak naprawdę przejrzeć schematy i te zastosowania sam być znalazł :uhoh:

krzyzowiec1410
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 4 gru 2005, o 18:04
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Fizyka Techniczna

Postautor: krzyzowiec1410 » 30 sty 2006, o 13:23

To mój kierunek Fizyka Techniczna specjalizacja Miernictwo Komputerowe na UMK. Tak na prawdę to nie wiedzą czego nas uczyć. Głównie matematyka i fizyka do tego dochodzą języki programowania wiadomo jakies laborki opracowywanie pomiarów. Elektroniki jest w tym wszystkim najmniej, elektronika to przedmioty do których przykładają najmniejszą uwagę. Na przykład Teoria Obwodów przedmiot który na większośc polibud robi się w 3 a nawet 4 semestry u nas jest robiony w jeden przy czym material jest taki sam! Moim zdaniem ciezko jest ogarnac taką masę materiału w kilka miesięcy, nie wspominając o innych przedmiotach!

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Re: Fizyka Techniczna

Postautor: a_antoniak » 30 sty 2006, o 13:47

To mój kierunek Fizyka Techniczna ...
...Tak na prawdę to nie wiedzą czego nas uczyć. Głównie matematyka i fizyka ...
Wiec co jest nie tak jak powinno?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Temat zamknięty!

Postautor: pajaczek » 30 sty 2006, o 15:10

a w mojej bibotece wydziałowej to można znaleźć książki do matematyki po rosyjsku,
A co masz do ksiazek matematycznych po rosyjsku ?? Rosjanie to jedni z lepszych matematykow. Moze dlatego ze nie zdawali sie az tak na informatyzacje, i sila rzeczy opracowywali wiele metod 'tradycyjnie', a moze dlatego ze prawa autorskie niewiele dla nich znaczyly, i przedruki wszystkich swiatowych pozycji mozna znalezc po rosyjsku w krotkim czasie.

*) Pisze w czasie przeszlym, bo troche sie to zmienia, ale jeszcze w niewielkim stopniu. Pozatym mysle ze te wspomniane ksiazki tez nie sa nowosciami wydawniczymi, a pozostaloscia lat minionych.

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: areczkas » 30 sty 2006, o 20:07

Sorki - przegapiłem dyskusję w której sam uczestniczyłem :mrgreen:
Aleksander dziękuję za poparcie- zgadzam się z Tobą w stu procentach- jak dobrze się szuka to znajdzie się jakąś knige, a jak nawet nie zacząłeś szukać to normalne że nic się nie znalazło 8)
Info o WO jest szeroki i książek jest naprawdę pełno- nie ściemniam bo sam mam troszkę-a jak zastosować WO - wszędzie gdzie stosuje się wzmacniacze- więc prawie wszędzi :)

krzyzowiec1410- gratuluje pozytywa z koła:) oby tak dalej...

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 171 gości