Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Obrotomierz do 20000 rpm

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

jacek38
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 12 mar 2005, o 19:01
Lokalizacja: Pelplin

Obrotomierz do 20000 rpm

Postautor: jacek38 » 15 sty 2006, o 23:24

Witam jestem tu nowy od czasu do czasu przeglądam to forum. Jestem początkujcy. Chciałbym zbudować obrotomierz który by mierzył obroty do 20000 obr/min elementem pomiarowym miałby być transoptor szczelinowy układ chciałbym zbudować na procesorze atmela ( mam kolegę który mogłby mi zaprogramować procesor ) wynik miałby być wyświetlany na wyswietlaczu LED lub LCD 5 cyfr z dokładnością do 100 obr/min aktualizowany co 1 sekundę jaki procesor należy zastosować i jak by miał wyglądać układ czy ktoś z użytkowników formu robił coś podobnego lub ma jakiś pomysł, w sieci nie znalazłem nic odpowiedniego. Proszę o jakieś info pozdrawiam Jacek.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 16 sty 2006, o 09:25

Witam
ja też niedługo będę robił licznik obrotów, ale nie ile obrotów przez minutę tylko ile obrotów wykonało się ogólnie. Twoj kolega powinien wiedzieć jak podłączyć taki transoptor do procesora skoro programuje na nim. Problem teraz jest na zliczaniu tych impulsów. Ja zrobił bym to w ten sposób, że jakaś pętla wykonywałaby się i dodawała jeden do któregoś rejestru do momentu, aż na nóżce do której jest przylutowany transoptor nie wystąpi stan niski(lub wysoki, jak kto woli). W takim przypadku info powinno być teraz wyświetlone na LCD. Sposób jest arcy trudny do zaprojektowania, ponieważ po odebraniu takiego impulsu procesor musi obliczyć mase informacji aby wyświetlić go na LCD, co zajnie dużo czasu, prawdopodobnie wykona sie następny obrót, o którym nawet nie bedzeimy wiedzieli.

Innym sposobem na który wpadłem jest zrobienie powiedzmy 6 petli które będą robić to samo, liczyć kolejne obroty, a raczej okresy pomiedzy nimi. Teraz sztuczka polegała by na tym, że policzyli byśmy 6 okresów(mysle o pętlach na rejestrach R0-R7 w AT89C2051), a następnie wyliczyli z nich średnią arytmetyczną. Potem procek spokojnie może wyświetlić dane na LCD bez obawy, że coś ominie, bo prawdopodobnie ciało obracane będzie miało spory moment bezwładności, tak więc nawet jak zacznie zwalniać/przyspieszać to po krótkim czasie procek rozpocznie drugi raz zliczanie okresów, średniej itd w kółko

Majster
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 26 sty 2006, o 09:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Obrotomierz do 20000 rpm

Postautor: Majster » 21 sty 2007, o 17:27

Witam jestem tu nowy od czasu do czasu przeglądam to forum. Jestem początkujcy. Chciałbym zbudować obrotomierz który by mierzył obroty do 20000 obr/min elementem pomiarowym miałby być transoptor szczelinowy układ chciałbym zbudować na procesorze atmela ( mam kolegę który mogłby mi zaprogramować procesor ) wynik miałby być wyświetlany na wyswietlaczu LED lub LCD 5 cyfr z dokładnością do 100 obr/min aktualizowany co 1 sekundę jaki procesor należy zastosować i jak by miał wyglądać układ czy ktoś z użytkowników formu robił coś podobnego lub ma jakiś pomysł, w sieci nie znalazłem nic odpowiedniego. Proszę o jakieś info pozdrawiam Jacek.
Przy tych prędkościach obrotowych proszę się zastanowić czy stosowany transoptor szczelinowy uformuje właściwe impulsy wejściowe na układ mikroprocesorowy. Jest bardzo prawdopodobne, że najlepszy procesor nie pomoże

michalko12
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 5 lut 2006, o 20:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obrotomierz do 20000 rpm

Postautor: michalko12 » 24 sty 2007, o 23:43

Przy tych prędkościach obrotowych proszę się zastanowić czy stosowany transoptor szczelinowy uformuje właściwe impulsy wejściowe na układ mikroprocesorowy. Jest bardzo prawdopodobne, że najlepszy procesor nie pomoże

Eeee tam, przecież to są tylko 333,3Hz (3ms). Co może nie dać sobie z tym rady?[/quote]
Ostatnio zmieniony 25 sty 2007, o 21:42 przez michalko12, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GB
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 14 maja 2004, o 18:49
Lokalizacja: Wrocław

Obrotomierz do 20000 rpm

Postautor: GB » 25 sty 2007, o 15:13

O ile dobrze wyliczyłem jest to 50 mikrosekund czyli 20 kHz???

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Obrotomierz do 20000 rpm

Postautor: pajaczek » 25 sty 2007, o 17:45

O ile dobrze wyliczyłem jest to 50 mikrosekund czyli 20 kHz???
Zle wyliczyles... zastanow sie nad znaczeniem rpm. Czy jak wrecz napisal Jacek38: "obr/min "

Awatar użytkownika
GB
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 14 maja 2004, o 18:49
Lokalizacja: Wrocław

Obrotomirz do 20000 rpm

Postautor: GB » 26 sty 2007, o 09:43

Masz rację!!! Nie pomyślałem, że w rpm zawarte są minuty.

jacek38
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 12 mar 2005, o 19:01
Lokalizacja: Pelplin

Postautor: jacek38 » 27 sty 2007, o 23:23

Witam - dawno tu nie zaglądałem hi - obrotomierz powstał w lutym 2006 - kolega napisał program na at89c2051 z wyświetlaczem LCD - ale że był potrzebny procesorek do termoregulatora do wytrawiarki to został rozebrany to tyle - pozdrawiam Jacek.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości