Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

ruch kamery przemysłowej za poruszającym się obiektem

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Jurek M
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2003, o 10:02
Lokalizacja: Suwałki

ruch kamery przemysłowej za poruszającym się obiektem

Postautor: Jurek M » 22 lis 2005, o 22:20

Witam
cz ktos widzial amatorskie rozwiazania aby kamera konkretnie potrzyla na poruszajacy sie obiekt ,,zywy' wydzielajacy promieniowanie cieplne.
prosze o jakiekolwiek sugestje
JM

NOP
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 7 lis 2005, o 21:35
Lokalizacja: PT

Postautor: NOP » 22 lis 2005, o 23:26

Witam,
może zamiast ciepełka wykorzystać ultradźwięki i obserwować zmiany odległości obiektu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
+5V
-
-
Posty: 76
Rejestracja: 20 maja 2005, o 23:36
Lokalizacja: 3miasto
Kontaktowanie:

Postautor: +5V » 24 lis 2005, o 03:44

Na kamerkę montujesz filtr tłumiący pasmo widzialne i usuwasz filtr podczerwieni, albo bierzesz kamerkę przystosowana do podczerwieni + odpowiednie dobranie kontrastu i jasności, aż do uzyskania obrazu monochromatycznego. Wtedy nie masz problemu widzialnego kolorowego obrazu (kolory są Ci nie potrzebne), tylko tam gdzie ciepłe i zimne zamienione na 2 kolory.
Najłatwiej jak obiekt jest dobrze określonego kształtu, np. przybliżony do prostej figury oraz zawsze w całości mieści się w kadrze. np. jasny obiekt na czarnym tle. problem rośnie gdy obiekt jest bardziej złożony, i/albo nie masz dobrego odróżnienia od tła, bo wtedy cieżej zlokalizować obiekt w obrazie.

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty: 389
Rejestracja: 10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 24 lis 2005, o 12:37

Kiedys widziałem cos takiego chyba w reklamie makro. Atrapa kamery poruszała sie za obiektem. Kosztowało to chyba koło 30 PLN. Mysle ze warto poszukac, bo wyjdzie taniej i zdecydowanie prosciej niz kombinowanie tego od podstaw. Chyba ze chodzi tu o sprwdzenie swoich mozliwosci to zycze powodzenia i chetnie poczytam o wynikach prób.

Pozdroofka

Press

Jurek M
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 30 gru 2003, o 10:02
Lokalizacja: Suwałki

ruch kamery przemysłowej

Postautor: Jurek M » 25 lis 2005, o 11:01

Witam
do ostatniego postu; taka atrapa kamery po zlokalizowaniu obiektu,poprostu kręci się od jednego położenia skrajnego do drugiego.
dla mnie chodzi aby konkretnie nadążała za obiektem.
JM

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 25 lis 2005, o 17:41

Wg mnie to najłatwiej byłoby napisać program na PC, a nie rozwiązywać to elektronicznie. Nie znam się przedewszystkim na tym, ale może spróbować czujkę podczerwieni taką z alarmów domowych? Nie wiem jak ona dokładnie działa(zasadę działania znam), jeśli tylko tak, że po zmianie miejsca obiektu emitującego podczerwień ustala np. stan wysoki na swoim wyjściu na określony czas(bo tak mi się wydaje), to nie wypali, ale jesli np. "dokładnie" ustala kąt pod jakim widzi, lub inaczej, który element jej matrycy odbiera promieniowanie najlepiej i przekazuje ta informacje np. transmisją szeregową, no to dałoby radę. Domyślam się jednak, że to nie tak działają czujki :).

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 27 lis 2005, o 13:57

Pozwolę sobie teoretyzować nieco. Załóżmy, że teren jest jednrodnie oświetlony, tło obrazu jest również równomierne. W pewnym momencie na scenę wkracza ruchomy obiekt. Wówczas zmieni się sygnał wizji -a co za tym idzie (ze względu na założone początkowo warunki) także jego wartość średnia. Wówczas kamera ma poruszać się tak, by średnia wartosć sygnału wizji była inna od początkowej (czy mniejsza czy większa zależy czy obiekt jest ciemny czy jasny). Zauważmy, że w tej idealnej sytuacji (tło, oświetlenie) każde zboczenie kamery z obserowanego przedmiotu powoduje, że wartosć sygnału wizji osiąga wartość początkową.
Niezależnie od tego czy jest to do zrealizowania praktycznego czy nie, to nawet w teorii kamera ta nie będzie dokładnie dążyła za obiektem., tylko będzie go ciągle poszukiwała ruszając się w lewo i w prawo, w bliżej nieokreślony sposób. I jeszcze jedno- nie ma tu zmiennej regulacji ostrości.

Ale to tylko taki mój eksperyment myślowy, wiec może lepiej o tym zapomnieć :562:

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 218 gości