Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Dwa komputery w sieci LAN...

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
cobra_bajka
-
-
Posty: 47
Rejestracja: 28 maja 2005, o 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Dwa komputery w sieci LAN...

Postautor: cobra_bajka » 31 paź 2005, o 20:30

W jaki sposób podłączyć dwa kompy do jednego kabla sieci LAN?
Rozgałęźnik nic tu nie pomoże, ponieważ operator nie ma zarejestrowanej karty sieciowej drugiego komputera.
Najprościej mówiąc, mój komputer nr1 jest podłączony do sieci i chcę aby komputer nr2 łączył się z netem za pośrednictwem nr1.
Jakie złącze i jaki kabel użyć do konfiguracji sieci?

http://img82.imageshack.us/img82/6563/img00021cd.jpg

ROM
-
-
Posty: 292
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 31 paź 2005, o 21:04

Może np. tak: do kompa nr.1 dołożyć drugą sieciówkę i do niej wpiąć kompa nr. 2.Wszysko łączymy skrosowanym kabelem sieciowym.

Awatar użytkownika
bis
-
-
Posty: 134
Rejestracja: 12 maja 2005, o 08:11
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: bis » 31 paź 2005, o 22:24

ROM zaproponował natańsze rozwiązanie ale wymaga ono stale włączonego kompa z dwoma kartami( robi on za router dla drugiego kompa). ładniejszym rozwiązaniam jest zastosowanie małego routerka zewnetrznego. mozna znależć takie od 150 PLN. Maja one wszystkie pocje potrzebne do takiego podłączenia. Można w nich ustawić taki MAC adres zewnęrznego łącza jaki jest potrzebny (w Dlinkach jest nawet opcja skopiowania). Automatycznie (lub ręcznie) zorganizują sieć wewnętrzną (w niej równorzędnie dołączysz te dwa komputery, albo i więcej). Dodatkowo, z reguły, mają możliwości zabezpieczeń, filtrowania i administrowania zdalnego. Generalnie właśnie po to są aby ułatwić Tobie życie. Mam nadzieję że pisząc "rozgałęźnik" to nie miałeś na myśli galwanicznego monożenia wtyczek, w LAN jedynym możliwym "rozgałęźnikiem" jest jakieś urządzenie, np. hub, switch albo właśnie router.

Awatar użytkownika
cobra_bajka
-
-
Posty: 47
Rejestracja: 28 maja 2005, o 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Postautor: cobra_bajka » 4 lis 2005, o 13:53

Bardzo dziękuje za te wskazówki.
Zastosowanie routerka jest według mnie najlepszym rozwiązaniem.
Idę do sklepu i jakiś nie drogi zakupie.
O efektach poinformuje.
Pozdrawiam.

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 11 mar 2006, o 23:00

Witam,
postanowiłem nieco odgrzać [fade]temat...[/fade]
ROM zaproponował natańsze rozwiązanie ale wymaga ono stale włączonego kompa z dwoma kartami( robi on za router dla drugiego kompa).
mnie interesuje właśnie ten sposób połączenia dwóch komputerów...
Problem jest taki, że komputer 2 nie chce się połączyć z internetem poprzez komputer 1. Kombinowałem na kilka sposobów, ale nic z tego... Pytanie: co powinienem zrobić ?
Proszę o odp.
Pozdr.

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 11 mar 2006, o 23:34

Witam,
postanowiłem nieco odgrzać [fade]temat...[/fade]
ROM zaproponował natańsze rozwiązanie ale wymaga ono stale włączonego kompa z dwoma kartami( robi on za router dla drugiego kompa).
mnie interesuje właśnie ten sposób połączenia dwóch komputerów...
Problem jest taki, że komputer 2 nie chce się połączyć z internetem poprzez komputer 1. Kombinowałem na kilka sposobów, ale nic z tego... Pytanie: co powinienem zrobić ?
Proszę o odp.
Pozdr.
Moze to glupie, co teraz powiem, ale powinienes udostepnic polaczenie na jakims IP z sieci lokalej (192.x.x.x). Kabelek oczywiscie skrosowany. Moze to pomoze:

http://www.annoyances.org/exec/show/ics
http://support.microsoft.com/kb/306126/

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 12 mar 2006, o 00:44

A jesli nie pomoze, to odpowiedz mi na pytanie pomocnicze... od kogo bierzesz internet (firma, jakas inicjatywa prywatna) i na ile rozgarniety jest administrator tego bajzlu.

Odpowiedz na to, o ile nie wystepuje problem z polaczeniem miedzy Twoimi wlasnymi kompami, a jest jedynie w dostepie do internetu.

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 12 mar 2006, o 10:53

Nie wiem co się dzieje :evil: Za każdym razem, gdy próbuję zmienić jakieś ustawienia we właściwościach połączeń lokalnych, wiesza mi się komputer :612: (co się wcześniej nie zdarzało). Nie wiedziałem, że zrobienie sieci LAN to taki problem :cry:

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 12 mar 2006, o 11:02

Ja ostatnio robiłem u siebie sieć, na trzy kompy.
Tzn. mój jako serwer bo na nim udostępniam net > switch > reszta kompów i wszytsko działa.
Jedyny problem to, że jak wpiszę adresy IP to sieciowcy nie mają net-u dlatego ustawiłem "uzyskaj automatycznie IP" i wszychno śmiga.
W EP3/2006 jest ciekawa przejściówka-rozdzielacz LAN.

[ Dodano: 12-03-2006, 11:05 ]
Nie wiem co się dzieje :evil: Za każdym razem, gdy próbuję zmienić jakieś ustawienia we właściwościach połączeń lokalnych, wiesza mi się komputer :612: (co się wcześniej nie zdarzało). Nie wiedziałem, że zrobienie sieci LAN to taki problem :cry:
Staraj się wprowadzać zmiany na niekatywnym połączeniu sieciowym.
Ty udostepniasz net na drugiego kompa ?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 12 mar 2006, o 13:34

Ja w kwestii formalnej:
W EP3/2006 jest ciekawa przejściówka-rozdzielacz LAN.
To nie jest zaden rozdzielacz (przynajmniej tak jak mozna by zrozumiec z zacytowanego fragmentu), a jedynie prosty (w srodowisku od lat znany i profesjonalnie niepolecany) sposob na "puszczenie" 2 linkow 1 skretka ;)
Jedyny problem to, że jak wpiszę adresy IP to sieciowcy nie mają net-u dlatego ustawiłem "uzyskaj automatycznie IP" i wszychno śmiga.
Ciekawe, pisales o tym cos wiecej w ktoryms topicu ?? Choc obawiam sie ze jesli to jest rozdzial na windzie, nie pomoge Ci za bardzo (ograniczam sie do pozycji windziarza-klienta).
Za każdym razem, gdy próbuję zmienić jakieś ustawienia we właściwościach połączeń lokalnych, wiesza mi się komputer :612: (co się wcześniej nie zdarzało). Nie wiedziałem, że zrobienie sieci LAN to taki problem :cry:
Udostepnianie sieci to problem zalezny od Twojej wiedzy, oraz wiedzy (i woli) Twojego dostawcy. Ogolnie nie ma tu nic skomplikowanego.
To ze Ci sie cos wiesza... wirus albo konflikt sprzetowy... nawet wprowadzanie blednych ustawien nie ma prawa doprowadzac do zwisow.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 12 mar 2006, o 14:08

Ja w kwestii formalnej:
W EP3/2006 jest ciekawa przejściówka-rozdzielacz LAN.
To nie jest zaden rozdzielacz (przynajmniej tak jak mozna by zrozumiec z zacytowanego fragmentu), a jedynie prosty (w srodowisku od lat znany i profesjonalnie niepolecany) sposob na "puszczenie" 2 linkow 1 skretka ;)
Jedyny problem to, że jak wpiszę adresy IP to sieciowcy nie mają net-u dlatego ustawiłem "uzyskaj automatycznie IP" i wszychno śmiga.
Ciekawe, pisales o tym cos wiecej w ktoryms topicu ?? Choc obawiam sie ze jesli to jest rozdzial na windzie, nie pomoge Ci za bardzo (ograniczam sie do pozycji windziarza-klienta).
Mara rację teraz doczytałem o tym MuxLAN :)

Jest to rozdział na windzie XP mój adres IP 192.168.0.1 wpisuję u kolegów z sieci jako brama, maska 255.255.255.0 i adres IP w ich kompach kolejno 192.168.0.2, 192.168.0.3 itd itd.
Niestety to nie działa... a jak ustawię na automatyczne uzyskanie adresu IP i poźniej sprawdzam połączenie lokanle - zakładka - "Obsługa" to pokazuje mi to co wpisuję (IP, maska, brama) a nie działa na manualnych ustawiniach.
DNS nie ustawiałem, tzn. probowałem ale też nie działa...
Na razie mało wiem o sieciach i staram się jakoż zrozumiec temat ale windoza jest magiczna i troche można się zgubić...
Ostatnio zmieniony 12 mar 2006, o 14:11 przez end, łącznie zmieniany 1 raz.

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 12 mar 2006, o 14:09

Ty udostepniasz net na drugiego kompa ?
Włączyłem udostępnianie dla drugiego komputera (przynajmniej tak mi sie wydaje), ale to nie pomaga.
Udostepnianie sieci to problem zalezny od Twojej wiedzy, oraz wiedzy (i woli) Twojego dostawcy. Ogolnie nie ma tu nic skomplikowanego.
Nie bardzo się na tym znam. Więc jeszcze raz: co ma być gdzie i jak to ma być zrobione?
Jak najprościej sprawdzić czy połączenie między 2 komputerami działa?
P.S. Mam stałe IP, internet z Dialogu (ADSL).

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 12 mar 2006, o 14:49

Jak najprościej sprawdzić czy połączenie między 2 komputerami działa?
Użyj polecenia ping... z "uruchom" lub "wiersz polecenia" na adres IP kompa do którego wysyłasz.
Zobacz załączniki, może coś Ci pomogą.
Zaznaczony na czerwono to ping do kompa mojego kumpla z sieci, niby nie odpowiada.
Zaś jak kolega wysyla do mnie, to jest ping i to dobry (bez strat i dobry czas).
Dla mnie to dziwne zachowanie, bo net u niego działa...

Zaznaczony na zielono to przyklad poprawnie wyglądającego pingu.

Czy udostępniasz kabel z Twojej karty sieciowej jest podlączony do switcha ?
Jeśli nie, i łączysz kompy bezpośrednio KOMP>KOMP trzeba skrosowac odpowiednio kabel, bo innaczej nie uzyskasz połączenia sieciowego.
Innaczej ma się sprawa gdy jest router lub switch.
Załączniki
udostępnianie.JPG
Udostępnianie poł±czenia z internetem w sieci lokanlej.
udostępnianie.JPG (37.02 KiB) Przejrzano 7018 razy
ping.JPG
ping.JPG (18.27 KiB) Przejrzano 7018 razy
ping2.JPG
ping2.JPG (62 KiB) Przejrzano 7018 razy

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 12 mar 2006, o 16:18

Wreszcie zadziałało... :mrgreen: Wielkie dzięki wszystkim za pomoc!
Jeśli nie, i łączysz kompy bezpośrednio KOMP>KOMP trzeba skrosowac odpowiednio kabel, bo innaczej nie uzyskasz połączenia sieciowego.
Połączenie komp-komp i kabelek z przeplotem. Poniżej ping:
Załączniki
ping.GIF

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 12 mar 2006, o 19:03

Zaznaczony na czerwono to ping do kompa mojego kumpla z sieci, niby nie odpowiada.
Zaś jak kolega wysyla do mnie, to jest ping i to dobry (bez strat i dobry czas).
Dla mnie to dziwne zachowanie, bo net u niego działa...
Takie bardzo dziwne to nie jest, zapewne kolega ma XP, ktory domyslnie wylaczyl odpowiadanie na pingi... ot, takie autokonfigurowanie shita, a wlasciwie jego zapory. Ty o ile dobrze pamietam masz inna zapore (zone alarma?) i pewnie przejela role od systemowej, a jednoczesnie zezwala na pingi. XP bardzo czesto nie odpowiadaja na pingi...
Jest to rozdział na windzie XP mój adres IP 192.168.0.1 wpisuję u kolegów z sieci jako brama, maska 255.255.255.0 i adres IP w ich kompach kolejno 192.168.0.2, 192.168.0.3 itd itd.
Niestety to nie działa... a jak ustawię na automatyczne uzyskanie adresu IP i poźniej sprawdzam połączenie lokanle - zakładka - "Obsługa" to pokazuje mi to co wpisuję (IP, maska, brama) a nie działa na manualnych ustawiniach.
DNS nie ustawiałem, tzn. probowałem ale też nie działa...
A zobacz na szczegoly zakladki obsluga (albo z cmd 'ipconfig all') .... cos musisz ustawiac nieteges. Porownaj dla autopobierania i wpisow recznych. Sprawdz ping tylko do Ciebie (routera), oraz do internetu, spisz sobie za wczasu jakis internetowy ip, np. wp, i spinguj nie po nazwie a po ip (wykluczasz koniecznosc konfiguracji DNS).



Ps. Zapomnialem dodac wczesniej, ale dlaczego projekt MuxLan nie zostal opatrzony obiema stronami plytki ?? (chodzi mi o strony do skserowania)... mi to sie i tak nie przyda, ale...

Pps. Nie jedyny bug ostatniego numeru, ale to chyba nie miejsce...

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 168 gości