Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

RoHS a układy robione w domu

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

GD2
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 24 gru 2004, o 00:33
Lokalizacja: Zabrze

RoHS a układy robione w domu

Postautor: GD2 » 23 paź 2005, o 22:32

Mam pytanie o dyrektywę RoHS: czy będzie ona dotyczyć też prototypów / układów robionych w domu dla siebie?

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 24 paź 2005, o 08:48

Robiąc prototypy w domu korzysta się z elementów dostępnych na rynku, a te "same z siebie" będą musiały być wolne od szkodliwych substancji. No chyba, że robisz coś bezpoścrednio z Pb, Cd itp.?

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 24 paź 2005, o 17:57

Elementy tzw. "bezołowiowe" można lutować taką samą cyną, lutownicą (i temperaturą) jak do tej pory, problem pojawiłby sie dopiero gdybyś miał cynę, płytki i temeperaturę lutowania (30 do 40 stopni wyzszą niż przy lutowaniu "ołowiowym") przygotowane do lutowania bezołowiowego, a chciałbys lutować elementy "ołowiowe". Już od poczatku roku 2005 wielu dostawców dosrtarcza elementy PbFree.

mikie
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2005, o 09:30
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: mikie » 25 paź 2005, o 10:10

A dostepna cyna i inne elementy dostepne w sklepach do lutowania sa jeszcze w wersji olowiowej?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 25 paź 2005, o 11:33

O ile nie jest to wyraznie zaznaczone, a cena jest przystepna... to tak... sa w wersji olowiowej.

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 25 paź 2005, o 12:03

A tak w ogóle, to całe to RoHS to kolejna "mądra inaczej" dyrektywa jaśnie oświeconej EU. Że niby środowisko i ludzi chroni???? Przeciętny mieszkaniec socjal-eurolandu wdycha tyle świństw i zjada tyle chemii, że usunięcie ołowiu z lutowia itp. rzeczy nic jemu ani środowisku nie pomoże.
No, ale prawnicy i inni hochsztaplerzy (hochsztaplerowie?) muszą mieć co robić.

GD2
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 24 gru 2004, o 00:33
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: GD2 » 30 paź 2005, o 09:59

Zostaną jednak elementy zdobyte "dawniej", nie spełniające RoHS - co z nimi? Nie będzie z nich można nic robić nawet dla siebie (kto to sprawdzi ;) )?

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 30 paź 2005, o 10:40

Zostaną jednak elementy zdobyte "dawniej", nie spełniające RoHS - co z nimi? Nie będzie z nich można nic robić nawet dla siebie (kto to sprawdzi ;) )?
Rok w zawiasach na 3. Kontrole będą, a co myślisz? :D

Awatar użytkownika
M@rek
-
-
Posty: 118
Rejestracja: 5 lip 2005, o 09:37
Lokalizacja: ~`!@#$%^&*()_-+=
Kontaktowanie:

Postautor: M@rek » 30 paź 2005, o 11:25

Przepraszam że wspieram konkuręcje - edw 11/2005, ale jest tam arykuł ,,RoHS i Pb-free'' a w nim tabelka

Kod: Zaznacz cały

PRZYBLIŻONE PROCENTOWA ZUŻYCIE OŁOWIU W PRZEMYŚLE Z ROCZNEJ PRODUKCJI WYNOSZĄCEJ AŻ 5 MILIONÓW TON AKUMULATOWY OŁOWIOWE............81% TLENKI OŁOWIU (SZKŁO, FARBY)....5% AMUNICJA........................4,5% ... STOPY LUTOWNICZE................~1%
.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 30 paź 2005, o 13:25

Jaki z tego wniosek ??

Spacyfikowac caly swiat... amunicja szkodzi zdrowiu :mrgreen:

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 3 lis 2005, o 12:54

Fragment dzisiejszego art. z onetu (może prawdziwy) dotyczącego fałszowania żywności:

"Unijne normy dotyczące rtęci odnoszą się wyłącznie do ryb. Jeszcze bardziej tolerancyjne jest obecnie prawo dotyczące kadmu – metalu wysoce rakotwórczego. Po 1 maja 2004 roku do Polski można sprowadzać żywność o podwyższonej jego zawartości."

Może więc unijni spece od środowiska powinni zacząć od tego, żeby obywatele euro-landu przestali jeść g****, a lutowia niech się czepią później....

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 3 lis 2005, o 13:03

:) Co mnie smieszy to :o ze chyba bardzej szkodliwe sa baterie ktore laduja w koszu i nikt sobie z tego nic nie robi nawet jak ktos by chcial je odac to nikt :no: chce ich przyjmowac ale o scieciu drzewa przy drodze ktore jest przyczyna wielu wypadkow nawet nie ma mowy :wink:
:D

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 3 lis 2005, o 18:35

:) Co mnie smieszy to :o ze chyba bardzej szkodliwe sa baterie ktore laduja w koszu i nikt sobie z tego nic nie robi nawet jak ktos by chcial je odac to nikt :no: chce ich przyjmowac
Tu się chyba troche mylisz, bez problemu mozna oddać baterie, zobacz tu http://www.reba.pl/ w szkołach np te akcje sie odbywają sam regularnie przekazuję do "zaprzyjaźnionej" szkoły zużyte baterie.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 3 lis 2005, o 19:27

:) Wojtek uwiesz mi ze bardzo chcialbym sie myslic bo zalezy mi na ochronie srodowiska i moje smieci sa calkowicie segregowane. Tyle ze co innego na papierze (czytaj net) a co innego w zyciu :idea: przelecialem pobieznie strone z linka "pachnie nowoscia" i pewnie jeszcze duzo wody uplynie jak zacznie dzialac :( ale cieszy mnie taka akcja tyle ze nie znalazlem tam nawet jednego adresu poza w-wa gdzie co kolwiek mozna a sama sztuka dla sztuki mnie nie zadawala (w tym przypadku) :wink:
:D

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 3 lis 2005, o 19:38

To nie nowość działa to juz kilka lat, od trzech lat oddaję zebrane baterie w ramach tej akcji :) a to że jest jeden adres w Warszawie i co z tego? Też nie jestem z Warszawy, wysyłają po nawiązaniu kontaktu pojemniki do zbiórki baterii (widziałem na własne oczy :) ) Oferta jest kierowana do firm szkół i samorządów inna sprawa czy samorządy szkoły i firmy chcą nawiązać współpracę czy wolą baterie wyrzucić do śmieci.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 3 lis 2005, o 19:59

Ja tam nie kozystam z takich akcji... moje zuzyte baterie laduja w... zaraz, nie laduja, uzywam przeciez acu ;)

A Wojtkowi jakos wierze, tez widzialem takie akcje u siebie.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 166 gości