Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

"Najlepszy" HDD

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

"Najlepszy" HDD

Postautor: end » 23 paź 2005, o 11:11

Witam, ostatnio padł mi dysk i przepadło mi dośc sporo ważnych i długo gromadzonych danych.
I chciałbym zapytać forumowiczów jakiego producenta dysk możecie mi polecić i dlaczego akurat tego producenta mi polecacie.
Proszę o wypowiedzi.

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 23 paź 2005, o 11:23

Osobiście mam WD (Western Digital - chyba tak się pisze) 80Gb 7200 obr bufor 8MB. Nie stwarza na razie żadnych problemów (1.5 roku)
Dlaczego ten? Ot tak... teraz taki wybór na rynku... :)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 23 paź 2005, o 11:31

Osobiście mam WD (Western Digital - chyba tak się pisze) 80Gb 7200 obr bufor 8MB. Nie stwarza na razie żadnych problemów (1.5 roku)
Dlaczego ten? Ot tak... teraz taki wybór na rynku... :)
Własnie mam złe wspomnienie z dyskami WD np. 20GB dysk który lezy u mnie do dzisiaj padł sobie ot tak... na szczęście nie było tam nic ważnego.
Nie wiem jak teraz ich nowe produkty. :)

A co sądzicie o Segate ? Caviar ? Samsung ?

Awatar użytkownika
M@rek
-
-
Posty: 118
Rejestracja: 5 lip 2005, o 09:37
Lokalizacja: ~`!@#$%^&*()_-+=
Kontaktowanie:

Postautor: M@rek » 23 paź 2005, o 11:45

WESTERN DIGITAL
Caviar 22500; 4960cyl;63spt
dlaczego? bo pracował 8 lat
dlaczego już nie pracuje? bo ma 2559,8MB :wink:

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 23 paź 2005, o 12:13

Ja w starym kompie tez mam Western Digital 17GB/7200. Pracuje 4 lata, przewalał się po akademikach, mieszkaniach, pociągach, autobusach (wstrząsy) itp. - jak dotąd żadnych problemów.
Wcześniej miałem Seagate Barracuda i padł ot tak sobie - wymienili na ww.

A w nowym komputerze to nawet nie wiem co mam :).
A tak w ogóle - zawsze dobrze jest robić backup-y na innym fizycznie nośniku (np. CD).

ROM
-
-
Posty: 293
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 23 paź 2005, o 17:46

U mnie pracuje Seagate Barracuda 60GB ok. trzy lata, i jak na razie, bez najmniejszych problemów :).
Mam wrażenie, że nie firma jest tutaj ważna, ale konkretny produkt.
Wpadki zaliczyły chyba wszystkie f-my produkujące dyski (np. dość znana wpadka IBM).
Mając to na względzie, pewniejsze byłoby, zapytać użytkowników konkretnego modelu dysku.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 24 paź 2005, o 15:02

Pierwsze dyski (WD2850 - 850MB) do tej pory leza i sa sprawne (choc z wiadomych wzgledow zadziej w uzyciu) a maja z 12 lat (pierwszy podlaczany byl do Amisi600 ;) ).
W uzyciu tez 32G IBM, 20G Samsung i na tej maszynie 80G SeagateBarracuda SATA - wszystkie sprawuja sie dobrze.
Mialem tez 80G Barracude PATA, a wlasciwie 2 puszczone w raidzie, ale po jakims roku zaczely odstawiac drobne szopki (Raid-0) wiec zmienilem podejscie (mniej na dysku, ale za to DVD-RW).

Co polecic... tak jak radzono wyzej, nie firme a konkretny model, bo to roznie bywa.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 24 paź 2005, o 16:37

Dzięki za odp. :)Najlepiej taki 80GB 7200RPM i cache 8MB
Macie jakieś sprawdzone modele to proszę o wypowiedzi.

ROM
-
-
Posty: 293
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 24 paź 2005, o 23:09

SATA czy PATA ?.

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 25 paź 2005, o 05:14

No chyba endiemu chodziło o Serial ATA :lol: po prostu przeklawiaturenie ... kurde nie spotkałem się jeszcze z takim pojęciem :D

czarutek

Postautor: czarutek » 25 paź 2005, o 07:40

SATA = Serial ATA
PATA = Parallel ATA = EIDE

Chodzi cały czas o PATA co najmniej 100.

mikie
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2005, o 09:30
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: mikie » 25 paź 2005, o 10:19

Ten temat troche nielogiczny juz w swoim tytule. Im wiecej uzytkownikow zacznie odpowiadac to statystycznie rzecz biorac znajdzie sie kazdy dysk ktory komus tam padl. Nie ma reguly przeciez ze dyski producenta X padaja non stop regularnie i ich nie nalezy kupowac (zreszta taki producent szybko by zwinal sie z rynku), a producent Y robi najlepsze dyski, nigdy nie padaja i sa najszybsze i tylko te kupowac. Idąc tym tokiem myślenia nalezy szukac producenta ktory nie ma serwisu gwarancyjnego - bo po co skoro sie ich dyski niby nie psuja?

Moim zdaniem -- kup dysk o zadanych sobie parametrach typu 8mb cache, pojemnosc taka i taka, interfejs, producent - dowolny z czolowych producentow dostepych na rynku ( a innych chyba nie ma).
A to czy Ci padnie czy nie - to kwestia statystycznego przypadku. Zauwaz ze jeden uzytkownik ktoremu dysk padl i stracil bardzo wazne dane zapewne bedzie omijal juz dyski tego producenta szerokim lukiem. Natomiast inny uzytkownik bedzie sukcesywnie kupowal owe dyski i bedzie z nich bardzo zadowolony, bo mu zaden nie padl!
Mi np. nigdy dysk nie padl. Zatem osobiscie nie moge powiedziec zlego slowa o zadnym z producentow. Do dzis mam dyski Caviar 210MB ktore dzialaja bez problemu. Maja juz ponad 10 lat...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 25 paź 2005, o 11:46

mike: w zasadzie masz racje, ale jest tez takie cosik jak gorsze i lepsze modele.... i takie tez zdazaja sie kazdemu procucentowi. Dlatego polecanie byl nie konkretnego modelu ma swoje racje, oczywiscie slyszac 1...2...3 glosy ze jakis model jest 'niebardzo' jeszcze nie mozna sie tym kierowac (a moze i mozna), ale juz slyszac to od 100 osob ?? 1000 ?? (a nawet 10 juz by dalo do myslania). Ceny sa na tyle wyrownane, ze mozna wybierac pomiedzy podobnymi modelami.
No... zawsze jest tez ryzyko ze trafimy na model, ktorego nikt nie kupowal ;) dlatego nie ma negatywnych opinii :mrgreen:

mikie
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2005, o 09:30
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: mikie » 25 paź 2005, o 12:37

Po czesci sie zgodze, ale najpewniejszym "miernikiem" awaryjnosci danego modelu dysku bylby jednak glowny serwis producenta. To do niego trafiaja WSZYSTKIE uszkodzone dyski (lub po prostu zgloszenia) i tam najlepiej wiedza ktory sie psuje.
To ze 10 osob napisze ze dysk sie sypie - no coz jak dla mnie to nie jest miarodajne poniewaz ankietowana grupa uzytkownikow nie byla w zaden konkretny sposob dobrana. Co wiecej -- mysle ze taki serwis gwarancyjny przyjmuje wiecej niz 10 uszkodzonych dyskow danego modelu.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 25 paź 2005, o 12:37

Ten temat troche nielogiczny juz w swoim tytule. Im wiecej uzytkownikow zacznie odpowiadac to statystycznie rzecz biorac znajdzie sie kazdy dysk ktory komus tam padl. Nie ma reguly przeciez ze dyski producenta X padaja non stop regularnie i ich nie nalezy kupowac (zreszta taki producent szybko by zwinal sie z rynku), a producent Y robi najlepsze dyski, nigdy nie padaja i sa najszybsze i tylko te kupowac. Idąc tym tokiem myślenia nalezy szukac producenta ktory nie ma serwisu gwarancyjnego - bo po co skoro sie ich dyski niby nie psuja?

Moim zdaniem -- kup dysk o zadanych sobie parametrach typu 8mb cache, pojemnosc taka i taka, interfejs, producent - dowolny z czolowych producentow dostepych na rynku ( a innych chyba nie ma).
A to czy Ci padnie czy nie - to kwestia statystycznego przypadku. Zauwaz ze jeden uzytkownik ktoremu dysk padl i stracil bardzo wazne dane zapewne bedzie omijal juz dyski tego producenta szerokim lukiem. Natomiast inny uzytkownik bedzie sukcesywnie kupowal owe dyski i bedzie z nich bardzo zadowolony, bo mu zaden nie padl!
Mi np. nigdy dysk nie padl. Zatem osobiscie nie moge powiedziec zlego slowa o zadnym z producentow. Do dzis mam dyski Caviar 210MB ktore dzialaja bez problemu. Maja juz ponad 10 lat...
Napisałem dlatego "Najlepszy"...
A konkretnie chodziło mi o producenta i kierowałem się takim czymś jak.
"Nie kupij płyt głównych ESC bo naprawdę szybko padają za to ASUS lub EPox cieszą się dobrą opinią, bo działają latami."
Oczywiście wiem po tym, że moge kupić dwa identyczne dyski i któryś po prostu padnie wczesniej...
Chodziło mi głownie o to, jakie firmy sa naprawdę godne zaufania...

mikie
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2005, o 09:30
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: mikie » 25 paź 2005, o 12:41

Chodziło mi głownie o to, jakie firmy sa naprawdę godne zaufania...
Moze zabrzmi to troche uszczypliwie ale odpowiedz jest bardzo prosta:
Seagate, Maxtor, WD, Samsung, IBM/Hitachi.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 25 paź 2005, o 12:53

Chodziło mi głownie o to, jakie firmy sa naprawdę godne zaufania...
Moze zabrzmi to troche uszczypliwie ale odpowiedz jest bardzo prosta:
Seagate, Maxtor, WD, Samsung, IBM/Hitachi.
No np. o IBM słyszałem same złe opinie...
Choć mam 30GB który padł mi już raz ale udało się go "podleczyć" ominąc bad-y

A np. słyszałem o HDD Segate bardzo dobre opinie jednak chciałem się zapytac na forum, może ktoś ma więcej doświadczenia...

Dyski WD mam w domu dwa zajechane, elektronika o.k. a głowice uwalone...

Samsung ostatnio własnie mi padł i przepadło mi duuużo cennych dla mnie danych.
Nie zraziłem się do Samsunga jednak wiadoma sprawa uraz mam... ale jak wiadomo każdy dysk mógł tak paść.

Nadal nic się nie dowiedziałem
:cry:

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 25 paź 2005, o 13:55

Nie słuchaj tych bajań o dobrym dysku, albo złym dysku. Zazwyczaj dane własne nie zajmuja duzo miejsca. Tylko kopie zapasowe na CD moga cie uchronic przed całkowita utratą danych.Nie oszczedzaj na płytach tylko kup dobre i zrób po 2 kopie. Dysk twardy nie był, nie jest i nie będzie nigdy pewnym nośnikiem. Dorażnie możesz kopiowac na pen drive'a, na inne dyski byleby nie mieć tylko na jednym nośniku i potem gorzko nie płakać :cry: ja ostanio odzyskałem stare dane z dyskietki ufff.....
Dobrze, że mi sie przypomniało - robie backup bo ostani był robiony w maju :(

czarutek

Postautor: czarutek » 25 paź 2005, o 13:58

Najważniejsze żeby miał co najmniej 2 lata gwarancji i żeby przez ten czas sklep nie zniknął... ;)

mikie
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2005, o 09:30
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: mikie » 25 paź 2005, o 15:30


Nadal nic się nie dowiedziałem
:cry:
Wlasnie do tego zmierzalem - sie nie dowiesz.

Sam widzisz z doswiadczenia ze rozne dyski potrafia padac. Osobiscie wspolczuje takiego pecha.
Ja tez pracowalem juz na seagate, wd, samsung i na razie zaden mnie nie zawiódl.
Nie mozna jednoznacznie okreslic ktore dyski sa najlepsze, nie ma dyskow niezawodnych i moim zdaniem kazdy z obecnych na rynku producentow utrzymuje podobna srednia awaryjnosci w danym przedziale cenowym (czyli nie porownujac dyskow serwerowych SCSI z desktopowymi ATA).
Zreszta powiedz sam - gdyby ktos tu napisal ze najlepszy dysk to WD model taki i taki, to czy bys mu uwierzyl?


A co do gwarancji to obecnie standardem stało sie 5 lat.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 233 gości