Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Laptop a 12V

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

erhaminus
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 8 wrz 2005, o 10:22
Lokalizacja: Poznań

Laptop a 12V

Postautor: erhaminus » 8 wrz 2005, o 10:36

Witajcie,

Czy można podłączyć laptopa do zwykłego akumulatora 12V? Jeśli tak, byłbym wdzięczny za jakiś schemat bądź opis jak to zrobić.

I druga prośba. Ponieważ jestem tu nowy, jak też i w temacie elektroniki, prosiłbym o jakieś rady z jakich serwisów warto korzystać by się czegoś nauczyć. Chętnie też skorzystam z okazji, jeśli ktoś mógłby i chciałby podzielić się posiadanymi materiałami na temat podstaw elektroniki bądź może polecić np. jakąś książkę.

Pozdrowienia,
Włodek

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 8 wrz 2005, o 12:16

Na poczatek polecalbym zapoznanie sie z magiczna funkcja"szukaj".
Pozatym przejrzenie tematow przed zalozeniem nowego, niedawno byl identyczny...


A odnosnie laptopa. Mozna. (odpowiedz rownie lakoniczna jak pytanie).

erhaminus
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 8 wrz 2005, o 10:22
Lokalizacja: Poznań

Postautor: erhaminus » 9 wrz 2005, o 10:48

Skorzystałem z magicznej funkcji szukaj, przejrzałem pół forum i faktycznie znalazłem odpowiedź na pytanie nr 2. Natomiast nie znalazłem odpowiedzi na pytanie pierwsze - w jaki sposób mogę podłączyć laptopa do akumulatora (bądź też generatora 12V).

Potrzebuję to na łódź, w której system dawkowania środka chemicznego ma być sterowany komputerowo wg wybranego algorytmu biorąc pod uwagę parametry czytane z GPS i sondy. Myślałem o sterowaniu przez port LPT (nota bene to osobny problem, na początku myślałem o USB ale tu już zupełnie nie wiem jak to cudo oprogramować - z góry lepiej dodam, że na forum nic nie znalazłem), jednak jeden kurs będzie zajmował ładnych parę godzin i jest potrzeba podłączenia zewnętrznego zasilania - pytanie jak?

Przyznaje, że nie bardzo wiem jak się za to wziąć - czy zamiast baterii czy zamiast zasilacza sieciowego? Dlatego proszę o jakąś podpowiedź (nieco mniej lakoniczną ;) )

Z góry dzięki,
Włodek

Awatar użytkownika
M@rek
-
-
Posty: 118
Rejestracja: 5 lip 2005, o 09:37
Lokalizacja: ~`!@#$%^&*()_-+=
Kontaktowanie:

Postautor: M@rek » 9 wrz 2005, o 15:39

jak akumulator się ładuje to ma 15V a laptop potrzebuje 14-16V więc na ,,wprost'' albo przez diode...można też spróbować wyjąć akumulator i wszystko przetważające zasilacz :arrow: 12V i zasilacz :arrow: akumulatorek :arrow: 12V i podczepić akumulator pod 12V w złączu dysku twardego...co ja pisze laptop ma 5V a nie 5V i 12V :roll: :wink:

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 173 gości