Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zabezpieczenie ESD

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Zabezpieczenie ESD

Postautor: end » 12 lip 2005, o 12:45

Witam.
Szukałem sobie po google.pl i w sumie nic nie znalazłem i tutaj mam pytanie.
Jak zrobić zabezpieczenie ESD ?
Chodzi o to, że mam diody laserowe które są bardzo mocno wrażliwe na ładunki elektroststyczne i zrobienie takiego zabezp. w zasilaczu może znacznie wydłuzyć żywotnośc takie diody zabezpieczając ją, przez ładunkami.
Czy jest jakiś układ, schemat jak wykonać takie coś?
Zobaczyłem takie coś u pewnego gościa który robi zasilecze do diod laserowych ale nie chciał mi zdradzić jak to zrobić.
Może ktoś z forumowiczów coś wie? :)

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 13 lip 2005, o 06:12

transile ,warystory itd itd poszukaj tego w google

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Re: Zabezpieczenie ESD

Postautor: gktiger » 13 lip 2005, o 08:43

Witam.
Szukałem sobie po google.pl i w sumie nic nie znalazłem i tutaj mam pytanie.
Jak zrobić zabezpieczenie ESD ?
Chodzi o to, że mam diody laserowe które są bardzo mocno wrażliwe na ładunki elektroststyczne i zrobienie takiego zabezp. w zasilaczu może znacznie wydłuzyć żywotnośc takie diody zabezpieczając ją, przez ładunkami.
Czy jest jakiś układ, schemat jak wykonać takie coś?
Zobaczyłem takie coś u pewnego gościa który robi zasilecze do diod laserowych ale nie chciał mi zdradzić jak to zrobić.
Może ktoś z forumowiczów coś wie? :)
Obawiam się, że mylisz pojęcia. ESD czyli Electro Static Discharge - wyładowanie elektrostatyczne, to wysokie napięcie, które powstaje w wyniku ładowania się np. człowieka ubranego w ubranie z tworzyw sztucznych (napięcia dochodzą do kilkunastu kV). Po dotknięciu lub zbliżeniu np. palca do urządzenia wysokie napięcie rozładowywane jest do ziemi. Zabezpieczenie urządeń przed ESD to temat rzeka i raczej nie na to forum. Najprostsza metoda to zaizolowanie całego urządzenia (np. plastikowa, szczelna obudowa) tak by nie mogło następować przebicie i przepływ prądu. To co proponuje kolego tzn warystory, diody lawinowe - to zabezpieczenie na inne rodzaje zaburzeń np. SURGE lub BURST ale to już zupełnie inna bajka :)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 13 lip 2005, o 09:34

Widziałem to na aukcji internetowej.
Chyba, że gość ściamniał pisząc zabezpieczenie antystatyczne ESD
Mam do niego nr. gadu jednak to bardzo ciężki człowiek jeśli chodzi o wyciągnięcie z niego jakiegoś schematu itp.
Jak coś się dowiem to napiszę..
Dzięki za odp.

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Postautor: gktiger » 13 lip 2005, o 10:14

Hmmm, robię w firmie badania na kompatybilność ( na sprzęcie Schaffnera) więc mam spore doświadczenie... warystory i diody supresyjne nie pomagają bo to zupałnie inny problem.

[ Dodano: 13-07-2005, 11:18 ]
Jak chcesz sprawdzić, czy ten gość z aukcji cokolwiek wie na temat ESD to spytaj Go na jakie rodzaje wyłądowań pomaga jego schemacik i do jakich poziomów napięć. Ciekawe czy odpowie coś sęsownego.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 13 lip 2005, o 10:19

Masz bardzo dobry pomysł, zapytam go :) 8)
To może wiesz jak zabezpieczac elementy elektroniczne przez ładunkami elektrostatycznymi?

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Postautor: gktiger » 13 lip 2005, o 10:33

Co znaczy samych elementów? Jak strzelisz parę kV bezpośrednio w element to na 99% go upalisz. Niektórzy producenci deklarują, że ich elementy wytrzymują określone nap. ESD - oni zapewniają to już na etapie produkcji np. do2,5kV.
Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed ESD to są dwa problemy:
1. Zabezpieczenie przed 'upaleniem'
2. Zabezpieczenie przed nieprawidłowym działaniem (resety, wieszanie się, itd)

Najprościej zamknąć całość w nieprzewodzącej obudowie. Jeśli obudowa jest metalowa lub ma jakieś przewodzące elementu to trzeba robić solidne masy, uziemnianie obudowy, dławiki na zasilaniu lub przewodach uziemiających itp. Najlepiej gdy urządzenie zbudowane jest w I klasie zasilania (z bolcem uziemiającym). Tak jak pisałem wcześniej temat jest bardzo szeroki i nie ma jednego 100% sprawdzonego zabezpieczenia. Nawet u mnie w firmie gdzie naprawde wykonaliśmy dziesiątki badań, gdy powstaje nowy projekt to trzeba podchodzić do niego indywidualnie (np. trochę inny dławik, masa czy uziemienie w innym miejscu itp).
Gdy twoje urządzenie nie ma żadnej obudowy to nie ma szans przejść badań na ESD bo wyładowanie może nastąpić do dowolnego elementu urządzenia.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 14 lip 2005, o 05:29

gktiger słusznie napisał że jest to temat rzeka i nie da się jednoznacznie określić co w danej konstrukcji będzie najbardziej odpowiednie, do tego co napisał dorzuciłbym jeszcze, że przy obudowach metalowych unikaj "wygodnego" prowadzenia przewodów tak że leżą sobie na tej obudowie, to może również powodować "nieoczekiwane" zachowania urządzenia, np jeśli są to przewody do włączenia zasilania poprzez jakiś "klucz elektroniczny" to możesz uzyskać zupełnie nieoczekiwane wyłączenia zasilania :)

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Postautor: gktiger » 14 lip 2005, o 07:32

Święta racja :)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 14 lip 2005, o 11:27

Dzięki za odp.
Teraz już wiem, że to temat rzeka...
Gość z aukcji nie odezwał się do teraz i zapewne nie odezwie się wcale...
Tylko po co ludzi w "konia" robi?.
W sumie, nie wiedziałem nic o ESD i dlatego zapytałem na forum a że robię mudoły zasilania diody laserowej to zainteresowało mnie takie zapezpieczenie ktore rzekomo zastosował w swoim układzie Pan z aukcji.
Dzięki!

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 179 gości