Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jak zacząć?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Artchi
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2005, o 18:12
Lokalizacja: Z Dalaeka

Jak zacząć?

Postautor: Artchi » 27 cze 2005, o 18:53

Mam pytanko jak mam zacząć z elktroniką mam 15 zł i mam zamiar zrobić coś elektrycznego tylko niemiem co dlatego Was pytam

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 27 cze 2005, o 21:01

Proponuje zaczac od czegos co Cie niebedzie nic kosztowac (no... moze oplate za internet), a mianowicie zapoznaj sie z materialami ogolniedostepnymi w sieci, np. Przestudiuj strone Wojtka.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Re: Jak zacząć?

Postautor: end » 27 cze 2005, o 23:40

Mam pytanko jak mam zacząć z elktroniką mam 15 zł i mam zamiar zrobić coś elektrycznego tylko niemiem co dlatego Was pytam
Witam, kup sobie jakiś kit do składania albo książkę np. na allegro.pl

ROM
-
-
Posty: 292
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 28 cze 2005, o 00:01

...kup sobie jakiś kit do składania albo książkę np. na allegro.pl
...albo EDW :D

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 28 cze 2005, o 00:04

...kup sobie jakiś kit do składania albo książkę np. na allegro.pl
...albo EDW :D
Ano :) ale kit poskładać warto dla praktyki :wink:

Artchi
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2005, o 18:12
Lokalizacja: Z Dalaeka

Postautor: Artchi » 28 cze 2005, o 14:31

widze że źle zadje pytania chce sobie zrobic cos elektrycznego na początek coś łatwego.

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 29 cze 2005, o 06:31

widze że źle zadje pytania chce sobie zrobic cos elektrycznego na początek coś łatwego.
hmm to ja proponuje jakies mrygadedłko na diodach swiecacych na 2 tranzystorkah :) poznasz jak dziala tranzystor i takie tam :)

darek s
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 10 lip 2005, o 08:46
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak zacząć?

Postautor: darek s » 10 lip 2005, o 09:18

Mam pytanko jak mam zacząć z elktroniką mam 15 zł i mam zamiar zrobić coś elektrycznego tylko niemiem co dlatego Was pytam
Elektronika to drogie hobby.Zaczynamy od narzędzi (lutowica,lutowie ucinaczki itp.) następnie kup lub wygospodaruj jakiś zasilacz i tak jak podali wczesniej zacznij od KITÓW i najlepiej od błyskottek. Widac efekt. Wolne chwile wykorzystuj na naukę podstaw i poszukaj kogoś kto ma początki za sobą.Tak najszybciej wejdziesz do grona uzależnionych od elektronów.

Pieroog
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 9 lip 2005, o 12:55
Lokalizacja: Zabrze
Kontaktowanie:

Postautor: Pieroog » 11 lip 2005, o 09:38

Proponuje zaczac od czegos co Cie niebedzie nic kosztowac (no... moze oplate za internet), a mianowicie zapoznaj sie z materialami ogolniedostepnymi w sieci, np. Przestudiuj strone Wojtka.
nie wiem dlaczego ale mi stronka Wojtka nie działa:(:( jest chwilowo jakaś usterka czy ja mam cosik zepsute??

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 11 lip 2005, o 11:46

nie wiem dlaczego ale mi stronka Wojtka nie działa:(:( jest chwilowo jakaś usterka czy ja mam cosik zepsute??
A z jakiego adresu kozystales ?? Z pewnych wzgledow strona zostaje przeniesiona na inny serwer, aktualny adres masz tu: Wojtek page. Calosc miala byc sukcesywnie przenoszona, ale nie pamietam jaka byla finalna data tej operacji, moze juz...

update: No nie wszystkie linki pod nowym adresem jeszcze dzialaja, ale sporo juz jest.

Pieroog
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 9 lip 2005, o 12:55
Lokalizacja: Zabrze
Kontaktowanie:

Postautor: Pieroog » 12 lip 2005, o 16:29

A z jakiego adresu kozystales ?? Z pewnych wzgledow strona zostaje przeniesiona na inny serwer, aktualny adres masz tu: Wojtek page. Calosc miala byc sukcesywnie przenoszona, ale nie pamietam jaka byla finalna data tej operacji, moze juz...

update: No nie wszystkie linki pod nowym adresem jeszcze dzialaja, ale sporo juz jest.
Dzięki wielkie:)

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 12 lip 2005, o 19:32

nie wiem dlaczego ale mi stronka Wojtka nie działa:(:( jest chwilowo jakaś usterka czy ja mam cosik zepsute??
A z jakiego adresu kozystales ?? Z pewnych wzgledow strona zostaje przeniesiona na inny serwer, aktualny adres masz tu: Wojtek page. Calosc miala byc sukcesywnie przenoszona, ale nie pamietam jaka byla finalna data tej operacji, moze juz...

update: No nie wszystkie linki pod nowym adresem jeszcze dzialaja, ale sporo juz jest.
Faktycznie nagle pod starym adresem wszystko zniknęło i to bez mojej wiedzy :o a chciałem tam zrobić przekierowanie na nowy adres - to przyspieszy pewnie przenoszenie strony chyba do końca lipca będzie wszystko zrobione. Przy okazji trochę prywaty :) - podam nowy adres strony (jesli naruszam regulamin to moderator to wytnie) www.elektronika.priv.pl lub www.edw.com.pl/ea/

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 12 lip 2005, o 20:51

Wojtek a możesz ustawić własną stronę błedu? Bo ta z Ogicomu jest "trochę" denerwująca?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 12 lip 2005, o 21:09

Popieram powyzsza prosbe, jesli to tylko jest mozliwe (bo nie zawsze ma sie na to wplyw) i nie zajmie Ci duzo czasu (a nie powinno, to kilka wpisow raptem), to bylo by milo nieogladac wiecej tamtych reklam).

Artchi
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2005, o 18:12
Lokalizacja: Z Dalaeka

Postautor: Artchi » 20 wrz 2006, o 17:38

Dzięki za rady. Na początek myślałem żeby zrobić oświetlenie nocne do akwa ale zrezygnowałem bo niemiałbym jak te oświetlenie do prądu podłączyć. A na baterie niewiem jak zrobić takie oświetlenie żeby było bezpiecznie.Prosze o rady.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 20 wrz 2006, o 17:48

Dzięki za rady. Na początek myślałem żeby zrobić oświetlenie nocne do akwa ale zrezygnowałem bo niemiałbym jak te oświetlenie do prądu podłączyć. A na baterie niewiem jak zrobić takie oświetlenie żeby było bezpiecznie.Prosze o rady.
To proponuję trochę diodek LED, rezystorków i zasilacz wtyczkowy np. 9V 500mA , albo ładowarka od komórki - na Allegro nowa kosztuje od 2zł

Artchi
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2005, o 18:12
Lokalizacja: Z Dalaeka

Postautor: Artchi » 20 wrz 2006, o 18:00

Tylko niemam miejsca na wtyczke do prądu muszą być baterie. Tylko niewiem jak to zrobić.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 20 wrz 2006, o 18:07

To 2 baterie 1,5 - najlepiej R20 - połączone szeregowo. Czyli plus jedej z minusem drugiej. Najlepiej mieć do tego tzw. trumienkę. Czyli czarny zazwyczaj koszyczek, do którego wkładamy baterie. Na zaciskach tegoż koszyczka odbieramy prąd. Bierzemy kilka diodek (niebieskie do akwarium są świetne, polecam) i lutujemy je kabelkiem równolegle. Pamiętaj, aby zawsze łączyć na jednym kablu długie nóżki, na drugim kablu krótkie nóżki - inaczej obrócona dioda nie będzie się świecić. Potem szeregowo z tym kabelkiem wpinamy wyłącznik(na którym kablu - nieważne). Nareszcie finał pracy - kabel, do którego były przylutowane długie nóżki diodek lutujemy z zaciskiem "+" trumienki. A drugi kabelek do zacisku "-" trumienki. Gotowe.

Jeżeli coś jest niejasne - pisz :)

Artchi
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2005, o 18:12
Lokalizacja: Z Dalaeka

Postautor: Artchi » 20 wrz 2006, o 19:14

Ja myślałem nie nad diodami led leczna UV tylko jest proble że jak sie źle zrobi to można sobie krzywne zrobić ale na początek zrobie diody LED. Do zrobienia takiego układu potrzebuje zrobić jakąś obudowe na te diody żeby niemiały styczności z wodą.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 20 wrz 2006, o 19:23

Ja myślałem nie nad diodami led leczna UV tylko jest proble że jak sie źle zrobi to można sobie krzywne zrobić ale na początek zrobie diody LED. Do zrobienia takiego układu potrzebuje zrobić jakąś obudowe na te diody żeby niemiały styczności z wodą.
Powiedz to jeszcze raz używając interpunkcji, bo nie wiem, o co Ci chodzi :(
A co do obudowy - rurka z przeźroczystej pleksy o średnicy wewnętrzej 20mm i grubości ścianki 3mm kosztuje 6zł za metr w Piotrkowie.
Ps. Diody UV - chodzi Ci o diodki wyglądające jak zwykłe? Okrągłe, przeźroczyste?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 139 gości