Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Projekt wzmacniacza. Zrobimy to razem?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

cienkizanalogu
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2005, o 13:43
Lokalizacja: Wroc

Projekt wzmacniacza. Zrobimy to razem?

Postautor: cienkizanalogu » 19 mar 2005, o 14:05

Mam pewien problem. Jestem studentem EITu. Trochę się rozczarowałem, bo tam się wszystko wokół analogówki dziecje, "druty", "magnesy", te sprawy... A ja, jak mam się do analogu zabierać dostaję gęsiej skórki...

A teraz mam projekt z układów elektronicznych. Wzmacniacza na tranzystorach, o parametrach, jakie zaraz podam. O ile moje, wydawać by się mogło, skomplikowane projekty, oparte na mikrokontrolerach pokazują się w prasie elektronicznej, o tyle jeśli chodzi o analogówkę, to zupełnie odpadam. No i mam doła. Wiedza przekazywana w ramach wykładów, jest można powiedzieć, śmieszna i bezużyteczna. Macie może jakieś e-booki, albo skany, które mogłyby mi pomóc? A może wspólnie, na forum zrobimy ten projekt? Przy okazji pozostali forumowicze, jeśli tylko zechcą, nauczą się? Taka jest moja propozycja. A mi to przy okazji trochę skórę uratuje.


Wzmacniacz ma następujące parametry:

• sprzężenie zwrotne równoległe
• pierwszy stopień wzmocnienia: tranzystor NPN, w układzie wspólnej bazy.
• drugi stopień wzmocnienia: tranzystor PNP, w układzie wspólnego emitera.
• rezystancja obciążenia Rl = 6,8 k Ohm
• rezystancja generatora Rg = 1 k Ohm
• napięcie wyjściowe Uwy = 4 V
• wzmocnienie napięciowe Kusk = 50 dB
• częstotliwość dolna fd = 100 Hz
• częstotliwość górna fg = 500 kHz
• grupa tranzystorów C

To jak? Dacie radę mi jakoś pomóc?

Załączam pozdrowienia.
Strudzony student.

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 19 mar 2005, o 18:57

Witam! Ja jako amator nie do końca Cię rozumie, z tego, co podajesz, to chyba ma być przedwzmacniacz, a raczej stopień wejściowy, jeżeli wejście ma mieć 6,8K, to na układzie OB., raczej odpada, rezystancja wejściowa tych układów jest bardzo mała, wychodzi grubo po niżej 1K, co do amplitudy czterech wolt, to na dwóch stopniach, raczej nie realne, chyba, że na lampie, napisz coś więcej i jaśniej, może, czemu to ma służyć? Co z tym generatorem, skąd on tam się wziął i po jakie licho on tam potrzebny? Jeżeli ma to być wzmacniacz napięciowy, to, dla czego wzmocnienie, podajesz w decybelach, a nie w woltach?
Pozdrawiam

cienkizanalogu
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2005, o 13:43
Lokalizacja: Wroc

Postautor: cienkizanalogu » 19 mar 2005, o 19:27

Witam! Ja jako amator nie do końca Cię rozumie, z tego, co podajesz, to chyba ma być przedwzmacniacz, a raczej stopień wejściowy, jeżeli wejście ma mieć 6,8K, to na układzie OB., raczej odpada, rezystancja wejściowa tych układów jest bardzo mała, wychodzi grubo po niżej 1K, co do amplitudy czterech wolt, to na dwóch stopniach, raczej nie realne, chyba, że na lampie, napisz coś więcej i jaśniej, może, czemu to ma służyć? Co z tym generatorem, skąd on tam się wziął i po jakie licho on tam potrzebny? Jeżeli ma to być wzmacniacz napięciowy, to, dla czego wzmocnienie, podajesz w decybelach, a nie w woltach?
Pozdrawiam
Wiesz, sam sobie zadaję podobne pytania, które ty usiłujesz mi zadać :(
Dostaliśmy parametry, i rozkaz "wykonać". Tyle. Nikogo nic więcej nie interesuje.

PS. Pojęcia nie mam, do czego to może służyć. Pewnie do niczego. Tak jak większość rzeczy, których każą się nam uczyć.

Wiesz, kiedy ja zabieram się za jakiś projekt, np. do gazety, czy dla siebie, to zwykle przyświeca mi jakiś cel. Wiem, co chcę zrobić, wiem co chcę osiągnąć. A tu jest trochę inaczej.

Nie rozumiem celowości takiego nauczania... I chyba nigdy nie zrozumiem. Cóż. Polski system nauczania. Nic dodać, nic ująć. Chyba, że to tylko na naszej uczelni tak jest :(

Dziękuję ci za odpowiedź, jakbyś coś jeszcze wymyślił, daj mi znać.

Czarno to wszystko widzę :(

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 19 mar 2005, o 20:01

Witam! Pewnie i nauczyciel, sam nie wie, co chce i z czym się to je, z tego, co napisałeś, to widać, że gość pewnie za bardzo nie wie, z czym to się je, ja na twoim miejscu bym to wykorzystał i poszedł do niego i bym mu sam narzucił odpowiednią pracę. Przede wszystkim, musi podać, przy jakim napięciu wejściowym, ma być te 4V, chyba ze potrafisz to wyliczyć z tych 50db. Ale dla mnie to jest chore, twardo się uprzyj, że w układzie OB. Nie można zrobić 6,8K, chyba, że zrobisz to w układzie BE. To bez problemu, chyba, że chodzi mu o 680 Ohm i zapytaj się, do jakiego źródła, ma być to wejście, może coś więcej powie.
Pozdrawiam

Grzechu80
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 12 gru 2004, o 15:57
Lokalizacja: W-wa

Postautor: Grzechu80 » 19 mar 2005, o 21:40

... jeżeli wejście ma mieć 6,8K ...
Może coś źle rozumiem, ale tu chodziło chyba o jego impedancję wyjściową...?
Wzmocnienie napięciowe 50dB wychodzi mi 316.

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 19 mar 2005, o 22:24

Witam! A to ja źle doczytałem, przy wyjściowej, narysowałem Ci to, jak to ma być.
Pozdrawiam
Załączniki
janek.GIF
janek.GIF (3.9 KiB) Przejrzano 5824 razy

cienkizanalogu
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2005, o 13:43
Lokalizacja: Wroc

Postautor: cienkizanalogu » 30 mar 2005, o 15:27

Ale wejście na pierwszym stopniu przez emiter? To trochę "pod prąd". Ale może się mylę...?

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 30 mar 2005, o 15:34

Ale wejście na pierwszym stopniu przez emiter? To trochę "pod prąd". Ale może się mylę...?
Tak dokładnie wygląda wzacniacz tranzystorowy w układzie wspólnej bazy :)

janek11389
-
-
Posty: 682
Rejestracja: 5 cze 2004, o 10:57

Postautor: janek11389 » 30 mar 2005, o 17:09

Witam! Na pewno się mylisz, nic nie jest pod prąd, to jest fabryczne wejście mikrofonowe, z Vermony.
Pozdrawiam

kafka
-
-
Posty: 116
Rejestracja: 6 maja 2003, o 17:32
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: kafka » 2 kwie 2005, o 11:13

Wydził WEit znaczy się, czy się mylę? Ja jestem teraz na drugim semestrze, więc za dużo jeszcze ani nie potrafię ani nie mogę powiedzieć o wydziale... Ale w pierwszym semestrze na podstawach pomiarów kilka razy zdażyło mi się zadać sobie pytanie "no fajnie, tylko po co mi to?" Faktycznie laboranci jakoś tego nigdy nie mówili, ale za to sam kilka razy się po laborce, że jednak coś mi to dało...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 2 kwie 2005, o 17:41

Wydził WEit znaczy się, czy się mylę? Ja jestem teraz na drugim semestrze, więc za dużo jeszcze ani nie potrafię ani nie mogę powiedzieć o wydziale... Ale w pierwszym semestrze na podstawach pomiarów kilka razy zdażyło mi się zadać sobie pytanie "no fajnie, tylko po co mi to?" Faktycznie laboranci jakoś tego nigdy nie mówili, ale za to sam kilka razy się po laborce, że jednak coś mi to dało...
Takie pytania bedziesz sobie jeszcze zadawal dlugi czas, conajmniej do wyboru specjalizacji (jesli masz z czego wybierac) + 1/2 sem. Pozniej to juz fajne rzeczy raczej (praca dypl, itp. :twisted: ).

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 241 gości